Liberecká zoo slaví velký úspěch s nestory kea: letos odchovávají přirozenou cestou čtyři mláďata

Nestor keaUnikátního odchovu nestorů kea se letos dočkala liberecká zoologická zahrada. Po loňském prvním přirozeném hnízdění těchto papoušků, kdy vyvedli k samostatnosti jedno mládě, letos stejný chovný pár přirozenou cestou odchovává hned čtyři potomky. Začátky chovu nestorů kea v Zoo Liberec přitom nebyly tak nadějné: při vůbec prvním hnízdění v roce 2013 ptáci rozbili oplozená vejce. Totéž se opakovalo s první snůškou o rok později, druhou ošetřovatelé v zoo nahradili podkladky a tři mláďata vylíhli uměle v líhni a dokrmili ručně. Teprve loni se podařilo libereckým nestorům úspěšně odchovat mládě bez lidského zásahu.
Letošní bohatý odchov ale zoo nečekala. Překvapilo ji i bezproblémové chování papouščích rodičů. „O mláďata se starají sami bez problémů, vloni takto měli jedno a letos čtyři mláďata,“ potvrdil serveru Ararauna.cz zoolog liberecké zoo Jan Hanel. Ošetřovatelé jenom museli výrazně zvýšit krmné dávky, aby rodiče dokázali nakrmit všechny čtyři hladové krky v hnízdě. „Dávka se zhruba od stáří 15 dnů postupně s růstem mláďat zvýšila až na 200%,“ prozradil Jan Hanel. Složení krmiva chovatelé nijak neměnili, zvyšovali pouze jeho množství. Nestoři během hnízdění zůstávají ve své venkovní voliéře umístěné poblíž vchodu do pavilonu tropů.

Jeden z rodičů v liberecké zoologické zahradě (Foto: Zoo Liberec)
Jeden z rodičů v liberecké zoologické zahradě (Foto: Zoo Liberec)

Mláďata půjdou do zahraničních zoo

Jakmile mláďata opustí umělou hnízdní noru, budou je moci spatřit i návštěvníci zoo. Zahrada si však podle Jana Hanela vzácné papouščí odchovance nenechá. „Jedná se o zvířata zapojená do Evropského chovného programu ESB (European StudBook), tzn. budou pravděpodobně umístěna do nějaké zoo tam, kde to bude třeba – dle pohlaví,“ vysvětlil zoolog. Možnost, že by některého z mladých keů získal soukromý chovatel, liberecká zoo odmítá. Už předloňská tři mláďata putovala do několika evropských zoologických zahrad. Jedno zamířilo do Zoo Jasztrebeni v Maďarsku, druhé do Zoo Stockholm ve Švédsku a třetí do Zoo Wroclaw v Polsku.

K TÉMATU: Liberecká zoo podruhé rozmnožila nestory kea, tentokrát přirozenou cestou pod rodiči

Liberecká zoologická zahrada je zatím jedinou z tuzemských zoo, které se daří nestory kea rozmnožovat. Na odchovy tohoto nejinteligentnějšího papouška světa zatím čekají zoo v Brně, Zlínu a Plzni, nestory kea si plánuje pořídit i pražská zoologická zahrada. Key se daří odchovávat i soukromým chovatelům v České republice. Tuzemského prvoodchovu docílil v roce 2008 Lubomír Palkovič, který je od té doby odchovává každoročně. Ve stejný rok, kdy se mu zadařilo poprvé, si nestory kea pořídili v liberecké zoo. Ve své domovině na Novém Zélandu patří nestor kea mezi ohrožené druhy, ve volné přírodě jich žije jen okolo pěti tisíc. Jde o jediného papouška, který žije ve vysokohorských podmínkách a nevadí mu sníh ani mráz.

Úvodní foto: Zoo Liberec
Předchozí článek

Pitva mláděte ararauny a odchov arů v paneláku. Setkání papouškářů v Bohdanči u Kutné Hory nenudilo

Dálší článek

38 mláďat a dalších pět oplozených vajec. Kakapům sovím se letos neskutečně daří

One Comment

  • Ve Zlínské zoo už více než rok nemají pár, ale pouze jednoho Nestora Kea.
    Teda pokud jich nemají více v zázemí. A o tom dost pochybuji.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější