Liberecká zoo podruhé rozmnožila nestory kea, tentokrát přirozenou cestou pod rodiči

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Zopakovat loňský úspěch s odchovem nestorů kea se letos podařilo liberecké zoologické zahradě. Úspěch je o to větší, že zatímco loni museli ošetřovatelé odebrat oplozená vejce do inkubátoru, protože je samice nezahřívala, letos se podařilo jediné mládě odchovat přirozenou cestou pod rodiči. „Chování páru se moc nelišilo – jen samice vydržela sedět až do konce. Samce celou dobu odchovu odháněla z okolí budky. Nikdy jsme ho nezastihli uvnitř,“ popsal serveru Ararauna.cz zoolog Jan Hanel. „Budku jsme kontrolovali jednou po cca 14 dnech, co ji samice téměř neopouštěla (čtyři vejce – jedno se vylíhlo a zbytek pár/samice vyhodil z budky a rozbil). Poté čtyřikrát během odchovu,“ dodal.

Loňská mláďata putovala do evropských zoo

Kontroly byly bezproblémové, samici nevadily. „Vždy vše proběhlo celkem dobře. Samice po otevření kontrolního víka vylezla vletovým otvorem ven a vrátila se po našem odchodu. Keové jsou velmi kontaktní a po celou dobu odchovu vše probíhalo dost v pohodě,“ pochválil si Jan Hanel. Nestoři v liberecké zoo zahnízdili třetí rok po sobě. Dnes osmiletí ptáci měli první snůšku v roce 2013. Oplozená vejce ale zničili. Totéž se stalo s loňskou první snůškou, proto jim druhou ošetřovatelé odebrali do líhně a vajíčka v budce nahradili podkladky. Původně počítali s tím, že alespoň jedno z tří loňských mláďat páru vrátí k přirozenému odchovu, ale protože pár opustil i podkladky, rozhodli se nepodstupovat riziko úhynu a všechna loňská mláďata odchovali ručně.

K TÉMATU: Liberecká zoo poprvé odchovala nestory kea, mláďata dokrmuje uměle

Mladí nestorové nezůstali v Liberci, posílili chovy jiných zoologických zahrad, které jsou zapojeny do záchranného programu tohoto druhu v Evropě. „Loňská JUV byla na základě doporučení koordinátora přemístěna do Zoo Jasztrebeni v Maďarsku, Zoo Stockholm a Zoo Wroclaw,“ přiblížil Jan Hanel. O tom, kam poputuje letošní mládě, zatím není rozhodnuto. „Neznáme ani jeho pohlaví – pravděpodobně jde o samce,“ míní zoolog. Liberecká zoo je druhým chovným zařízením v České republice, které se daří odchovávat nestory kea. O tuzemský prvoodchov se zasloužil v roce 2008 soukromý chovatel Lubomír Palkovič z jižních Čech, který od té doby tyto papoušky odchovává každoročně.

Nestory kea mají také zoo v Plzni a Brně

S odchovem nestorů kea má zkušenosti i ošetřovatel ptáků v plzeňské zoologické zahradě Milan Hřebík. Zoo Plzeň sice zatím od svých nestorů mladé neodchovala, ale ošetřovatel dokrmuje letošní mláďata od Lubomíra Palkoviče. V nedávném rozhovoru pro web Ararauna.cz popsal, jak jsou oproti mláďatům jiných druhů papoušků velmi aktivní: „Nejstarší mládě běhá po kuchyni, tahá se za ocas, manželku tahá za kalhoty a pak po nich vyleze nahoru a chce si s ní hrát. Prostě to je nejlepší papoušek, tohle nedělají ani arové. Jsou to úžasně hraví papoušci. Naše děti mají doma stavebnice, ze kterých se staví různá autíčka a kea si ho vezme a sám si s ním jezdí po zemi. To člověk nepochopí.“

ČTĚTE TAKÉ: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská zoo

Nestory kea chová i brněnská a zlínská zoologická zahrada, těm se je ale zatím nepodařilo rozmnožit. Pořídit se je chystá i Zoo Praha, vystavit by je měla v novém Rákosově pavilonu, v němž bude možné od roku 2017 vidět i vzácné ary kobaltové, trichy orlí nebo kakaduy palmové. O nestory není nouze ani mezi soukromými chovateli, byť odchovů je mezi nimi zatím jako šafránu. Chovem keů, který jsou ve své domovině na Novém Zélandu považováni za ohrožené a ve volné přírodě jich přežívá už necelých 10 tisíc jedinců, se zabývá například Jan Barvík na jižní Moravě nebo Karel Šimon na Vysočině. Oproti jiným druhům papoušků jsou nestoři kea velmi otužilí, v celoroční voliéře vydrží i v tuhých dvacetistupňových mrazech. Však jde také o jediného papouška, který v přirozeném prostředí žije v horských oblastech s celoroční sněhovou pokrývkou.

Úvodní foto: Zoo Plzeň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..