UVNITŘ FOTO A VIDEO – Na nějakou dobu jsem se se svým seriálem o hnízdění našich ochočených arů araraun v paneláku odmčel, ale ti, co sledují stránky na Facebooku už vědí, že se snůškou všechno dobře dopadlo. Ale pěkně popořádku. 3. července, což bylo 25 dní od snesení prvního vajíčka, jsem všechna změřil přístrojem Buddy (viz video níže), který monitoruje srdeční tep. První dvě vajíčka ukazovala tepovou frekvenci cca 180 tepů za minutu. U posledního sneseného vajíčka, které bylo v době měření staré 19 dní, ještě nebyl zaznamenán stabilní pohyb, ale podle předchozího prosvícení se v něm zárodek vyvíjel. Na monitoring tepu u něj bylo ale ještě brzy.
Na samečkovi Endášovi je vidět, že je pro něj období sezení na snůšce nudnější, takže – jak jsem psal už minule – musím se mu přes den věnovat více, než bývalo obvyklé. Svoji úlohu při hnízdění zatím splnil a další ho teprve čeká… V sobotu 4. července se okolo 16 hodiny začalo klubat první mládě. Přišel jsem na to náhodně, původně jsem totiž tipoval, že se mláďata začnou líhnout až v neděli, a tak jsem vajíčka vytáhl z boudy, abych opět mohl s přístrojem Buddy zmonitorovat tepovou frekvenci. Při téhle kontrole jsem si všiml, že je jedno vajíčko již naklubáno. Nezbylo mi tedy nic jiného, než vajíčko nafotit a celou snůšku hned vrátit zpět do budky. Oba rodiče už byli zalezlí v budce a věděli, že se něco děje.
První mládě je na světě
První mládě se vyklubalo v neděli 5. července zhruba v 18 hodin. Dozvěděl jsem se to od lidí, kteří sledují online přenos pomocí mobilního telefonu namířeného na budku. Najednou mi začali psát, zda už mládě náhodou není vyklubané, protože viděli samečka Endyho vyhazovat z budky skořápku… Šel jsem se tedy podívat dolů pod budku a opravdu, skořápka tam byla a z budky se ozývalo pípání, takže bylo jasné, že mláďátko tam je. Oba rodiče byli zalezlí v boudě a starali se jak o sebe, tak o čerstvě vylíhlé mládě. Chtěl jsem to zdokumentovat, ale nebylo to možné, protože rodiče nezajímalo nic jiného než starost o potomka. Proto jsem fotodokumentaci odložil na další den, kdy jsem se chtěl podívat, zda není naklubané druhé vejce.
K TÉMATU: V šumperském paneláku se schyluje k líhnutí mláďat arů araraun. Můžete ho sledovat online
Zbývalo mi doufat, že rodiče budou mládě krmit sami, o čemž jsem byl pevně přesvědčen, a nebudu muset sáhnout po ručním dokrmování. O tom ale měly rozhodnout následující hodiny. Po 22 hodinách (v pondělí 6. července v 16 hodin) mládě nakrmil samec Endy za pozorného „dozoru“ řady přihlížejících, kteří byli v tu dobu připojeni na přenos, protože mládě bylo směrem k objektivu a vše bylo tedy nádherně vidět. Potom se ale odehrála taková menší horká chvíle, kdy mládě zůstalo samo uprostřed budky a oba rodiče si ho skoro nevšímali a „plašili“ po budce. Nevím proč, ale je možné, že se zrovna ozývalo z vajíčka další mládě a tak mohli být zmatení. Poté se ale situace uklidnila a první mládě se asi po půl hodině dostalo zpět pod samici. Při kontrole v 17 hodin jsem si potvrdil, že rodiče budou krmit sami – mládě mělo plné volátko.
Druhé mládě následovalo za dva dny
Ještě tentýž den večer ve 22 hodin jsem pro jistotu znovu kontroloval nakrmenost mláděte a zjistil jsem, že další vajíčko už bylo naklubané, takže jsem předpokládal, že druhé mládě se vylíhne následující den, v úterý 7. července. To se potvrdilo, mládě přišlo na svět zhruba kolem 10 hodiny dopoledne, protože když jsem v 11 hodin kontroloval budku, bylo už napůl venku z vajíčka. Kvůli mláďatům jsem araraunám prodloužil den a svítím jim zhruba až do desáté večer. V tu dobu ještě mláďata krmívají. Zda je rodiče krmí i v noci nevím, ale jednomu mému známému chovateli ararauny nakrmí mladé naposledy okolo 22 hodiny a až do rána nekrmí. Začínají až okolo šesté ráno. Myslím tím čerstvá mláďata do dvou dnů od vylíhnutí.
ČTĚTE TAKÉ: Hnízdění šumperských araraun v paneláku: všechna vajíčka oplozena, budou trojčata!
Při kontrole budky ve středu 8. července jsem zaznamenal, že starší mládě bylo nakrmeno, zatímco mladší ještě ne (ale na to ještě mělo čas), a hlavně bylo vidět, že je naklubáno i poslední vajíčko. Byla otázka času, kdy si prorazí cestu na svět poslední ze tří mušketýrů narozený od dokrmených, plně ochočených a volně létajících rodičů, s kterými se dá i v době líhnutí mláďat a jejich krmení normálně manipulovat a kteří mi dovolí manipulovat i s mláďaty a vše kontrolovat, i když je samice v budce a to jak sama, tak i se samcem. Pokud je samec venku, tak samozřejmě kontroluje a hlídá, jak se jim tam promenáduji, ale nic neudělá. Než se ale dostaneme k líhnutí třetího mláděte, dovolím si napsat pár řádků, kde jsem sháněl informace o tom, zda má někdo v Česku také pár velkých arů, s kterými udržuje přímý bezproblémový kontakt i v období líhnutí mláďat. Nikoho takového jsem ale bohužel nenašel.
NAPSALI JSME: A přeci hnízdí! Šumperské ararauny mají v paneláku první snůšku
Telefonicky jsem mluvil s paní Žohovou z Prahy, která má ochočenou samičku ararauny a polodivokého samečka, ale v době hnízdění je mezi ní a samičkou neviditelná čára, kterou prý nesmí překročit. Nicméně samička vysedí vajíčka, ale mláďata nekrmí, takže jde o jiný případ než u mně. U dalšího chovatele, který má taktéž polokrotký pár arů (zelenokřílý a ararauna), rodiče mláďata vysedí, ale opět bohužel nekrmí. Takže o nikom dalším jsem osobně nevěděl a tak neměl kde vzít nějaké informace, jak se dospělé chočené ararauny chovají během hnízdění. Jsou sice další, co mají doma taky ochočené páry arů, ale u nich si budeme muset počkat zřejmě nejdříve do příštího roku, než možná někteří ptáci zahnízdí. Osobně si ale myslím, že se to samé povede např. kamarádovi Járovi Baierovi z Hlučína (a nejen jemu), který chová nejen ary, ale i žaky, všichni jsou stejně jako naše Bára s Endym „volnoletci“, a tak mám za to, že i ti žaci sednou a vyvedou mladé, o které se budou starat.
Dilema: dokrmit, nebo nechat pod rodiči?
Když se vrátím k našemu páru araraun, Báru s Endym v době hnízdění krmím stejně jako po celý rok směsí zrnin od Versele Laga pro ary, granulemi Kaytee, jak suchými, tak máčenými, vlašskými ořechy, piškoty, buráky a kukuřicí v mléčné zralosti. Máčené zatím neberou a ani nikdy dříve nebrali (stejně tak klíčené). Každé ráno dávám oběma rodičům stříkačkou cca 15 ml dokrmovací kaše od Kaytee pro ruční dokrmování mláďat arů. Konzultoval jsem to např. s Janem Barvíkem a veterináři specializovanými na exotické ptactvo a dospěli jsme k závěru, že tento postup je sice neobvyklý, ale může být jen ku prospěchu jak rodičů, tak i mláďat, takže proč ho neaplikovat.
K VĚCI: Dojde k českému prvoodchovu araraun v obýváku? V šumperském paneláku se k němu schyluje
Také se musím zmínit o tom, že zatím ještě nevím, jak to bude s mláďaty v pozdějším věku, zda je nechám pod rodiči nebo odeberu k ručnímu dokrmení. Zatím mám velké dilema, protože pokud bych je vytahoval k ručnímu dokrmování, musím to udělat v době, kdy se ještě bez problémů „rozkrmují“, protože později by to bylo problematičtější. Uvidím, možná je nechám v budce až do odstavu. Jednodušší rozhodování bylo v době snůšky, kdy jsem řešil, zda samici vejce ponechat, i když se ukáže, že nejsou oplozená. Od začátku jsem měl jasno v tom, že bych je samici nechal tak dlouho, dokud by z nich sama neslezla. Prostě bych tomu nechal volný průběh jako v přírodě, kde do toho také nikdo nezasahuje. Nakonec se ale vše vyvinulo tak, jak má a to je jen dobře.
Problém s třetím mládětem
Třetí a poslední mládě se vylíhlo ve čtvrtek 9. července během dopoledne. Sice jsem ten den řešil menší technický problém s výpadkem obrazu u internetového přenosu, ale podařilo se ho během několika hodin vyřešit a nyní vše běží, jak má. Obraz je na podmínky obývacího pokoje dost kvalitní, a i když je k internetovému výstupu telefonu připojeno zároveň více účastníků, není vidět, že by se obraz sekal, trhal anebo něco podobného.
Hned druhý den po vylíhnutí posledního mláděte jsem musel řešit problém s tím, že ani po 26 hodinách nebylo nakrmeno a tak bylo třeba jednat. Nabízely se různé varianty, které jsem postupně všechny vyzkoušel. Nejprve jsem zkusil od rodičů odebrat první dvě mláďata a nechal jsem jim v budce jen poslední, aby ho nakrmili. První hodinu byl klid, ale zhruba po hodině, kdy chtěl sameček mládě nakrmit, samička začala hledat v podestýlce další mláďata a to takovým způsobem, že samec nebyl schopen mládě nakrmit, protože samice hledala jak zběsilá. Nezbylo tedy nic jiného, než do budky přidat prostřední mládě a nejstarší nechat v inkubátoru do vytrávení a poté ho dát do budky k rodičům, než ho staří nakrmí a opět odebrat, ale ani to nakonec nebylo to pravé ořechové, takže zbývala varianta poslední.
Nejmladší mládě jsem dal na dobu nezbytnou do inkubátoru a jakmile k tomu bude vhodná doba, vrátím ho k rodičům na dokrmení a věřím, že se mu budou věnovat jako ostatním dvěma. Pro toto řešení jsem se rozhodl proto, aby poslední mládě nepošlo hlady, protože si myslím, že v přírodě by se tak dozajista stalo. Mládě se ale jeví zdravé a vitální (pokud nebude, tak se samozřejmě nedá nic dělat) a tak není důvod ho nechat uhynout jen proto, že se vylíhlo jako poslední a sourozenci mu velikostně trochu utekli a ono v tuto chvíli nedostává tolik jídla, kolik by potřebovalo, protože se k němu prostě neprobojuje. Na fotce níže je vidět momentální velikostní rozdíl mezi sourozenci – věk 4, 6 a 8 dní.
I během krmení mláďat rodiče volně létají
Co jsem ale neopomněl po líhnutí udělat, bylo vypuštění rodičovského páru na krátké prolétnutí okolo našeho paneláku, jak jsou na to za poslední tři roky zvyklí. V neděli 12. července jsem jim zkrátka otevřel okno v obýváku a nechal je proletět. Zakroužili jen kolem domu a samička Bára zamířila za 10 minut zpátky za mláďaty. Sameček Endy si poseděl 40 minut za panelákem na bříze a potom přiletěl také. No a to je k „panelákovým dětem“ zatím vlastně všechno. Není třeba psát více, protože kdo chce, může vývoj mláďat sledovat právě na on-line kameře.
Na závěr ale přidám ještě jedno video, stejně jako v předchozím článku, kde je vidět, že je možné mít u sebe narozená mláďata arů a zároveň i jejich ochočené rodiče. Věřím, že nebudu poslední, komu se to povedlo, a přibudou další a další…
Úvodní foto: Zdeněk Krňávek
DOPLNĚNO 13. ČERVENCE 2015 VE 23:30: V den vydání tohoto článku, kdy mládě už dosáhlo váhy 30 gramů, jsem se rozhodl, že jej dám zpět k rodičům a budu sledovat, zda se dokáže o jídlo „poprat“ mezi ostatními staršími sourozenci. Dával jsem ho tam ve 13:00 hod. a první kontrola v 16:30 ukázala, že je mládě nakrmeno stejně s ostatními. Další kontrola proběhla ve 22:00 hod. a mláďata byla nakrmena všechna, takže už zůstane s ostatními mláďaty v budce u rodičů. Jsem ale přesvědčen o tom, jak jsem už psal v článku, že kdybych jej neodebral do inkubátoru a poprvé nenakrmil, nepřežilo by.
3 Comments
Zdravím,
nezkoušel jste nechat třetí mládě pod rodiči a tam jej přikrmovat kaší? Třeba Endi a Bára začnou postupně krmit i jej.
Přeji hodně úspěchu. Jirka
Zdravím,
tak jak jsem psal, není problém, že by jej nechtěli krmit, ale mládě bylo nejmenší a prostě se ke žrádlu neprobojuje a proto by padlo
Zdravím, velká gratulace a držím palce, a´t je všechny zdárně dochováte. Víc takových chovatelů jako jste Vy.