A přeci hnízdí! Šumperské ararauny mají v paneláku první snůšku

Snůška ary araraunyUVNITŘ FOTO A VIDEO – Letošní rok je u našich ochočených arů araraun jedno překvapení za druhým. Sotva v pondělí 8. června vyšel na Ararauně článek o tom, že se Bára s Edym chystají na hnízdění v budce, kterou jsem jim instaloval do klece v obýváku našeho bytu v panelovém domě, hned následující den 9. června jsem v budce našel první vajíčko. Opravdu mne to překvapilo, protože jsem snůšku letos ještě nečekal. A nezůstalo u jediného vejce, ale celkem jsou tři. V necelých čtyřech letech věku je to její první hnízdění a totéž se týká i samečka Endyho. S oběma pravidelně chodíme volně létat, takže se denně dostanou na slunce a čerstvý vzduch a udržují si velmi dobrou kondici.

Pár podrobností k původu hnízdního páru: samička Bára se vylíhla pod rodiči 24. září 2011 a ve věku necelých tří měsíců jsme si ji vzali domů na dokrmení. Bára je drobnější ararauna, její váha se pohybuje okolo 960 g. Samečka Endyho (narozen 1. listopadu 2011) jsme brali v lednu 2012 jako dvouměsíční mládě na dokrmení a už v té době se jevil robustní a i jeho nynější váha se pohybuje okolo 1.260 g.

První vajíčko snesla samička 9. června (Foto: Zdeněk Krňávek)
První vajíčko snesla samička 9. června (Foto: Zdeněk Krňávek)
Druhé vejce následovalo obden, 11. června 2015 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Druhé vejce následovalo za dva dny, 12. června 2015 (Foto: Zdeněk Krňávek)

Samice létala volně ještě den před snůškou

Oba papoušky jsme po dovršení věku asi pěti měsíců začali cvičit k volnému letu (průběh jsem detailně popsal na našem webu www.operenimazlicci.cz), o kterém jsem v té době nevěděl zhola nic, ale selským rozumem jsem došel k nějaké formě výcviku, která se mi osvědčila a papoušci mohli i další roky volně létat bez toho, aniž by někdy někde zůstali přes noc (i když stát se samozřejmě může cokoli). Bára s Endym létali venku do poslední chvíle před hnízděním, ale krátce před snůškou o volný let už téměř nejevili zájem. Původně jsem si myslel, že letos zůstane jen u upravování budky a příprav na hnízdění, takže se snůšky dočkám až příští rok, ale Bára mě příjemně překvapila. Nevím, zda jsou vajíčka oplozena nebo ne, ale až bude snůška kompletní, všechna vejce prosvítím a uvidíme, jak na tom budou.

K TÉMATU: Dojde k českému prvoodchovu araraun v obýváku? V šumperském paneláku se k němu schyluje

První vajíčko samice snesla v noci z 8. na 9. června. Ráno už tam vejce bylo, a přitom den předem jsem ararauny ještě nechával proletět okolo našeho paneláku. Pustil jsem je z okna v obývacím pokoji, ale jen obletěli dům, sedly si na druhé straně na pět minut na břízu a přiletěly na balkon, který je rovněž z opačné strany domu, než je okno obývacího pokoje. Byl jsem s nimi ještě asi pět minut na balkoně, ale potom jsem je vzal domů a oni si zase vlezli do klece a budky. Týden předtím, jak jsem popisoval v minulém článku, jsem samičku Báru zavezl na veterinu na rentgen, protože jsem u ní pozoroval nezvyklé chování a chtěl jsem zkontrolovat, zda nemá zadržené vejce. Rentgen sice nic neukázal, ale po konzultaci s veterinářem vajíčko ještě nemělo vápníkovou skořápku a proto nebylo vidět.

Odmítají vlašské ořechy a piškoty

Druhý den po snesení prvního vajíčka jsem samičku prosahal sám a zdálo se mi, že tam má další vejce, což se také potvrdilo a vejce bylo sneseno dva dny po prvním, v pátek 12. června ráno a třetí vajíčko pak v pondělí 15. června. Do budky jsem dosypal bukové štěpky, které začali arové opět okamžitě drtit na malé kousky. Chování samice a samce je takové jako předtím, je možné s nimi manipulovat a nejsou agresivní, jak se proslýchá. Ani jeden z nich není uřvaný, ba naopak. Jak se budou chovat poté, co přejde tohle období nevím, ale opět nepředpokládám žádnou radikální změnu. Co se týče krmení, samice se nechává v budce krmit a na snůšce sedí od prvního dne. Někdy se stane, že si na vejce vleze sednout i sameček, ale jakmile je samice zpátky v budce, okamžitě se vystřídají. Přes noc spí samec na „parapetu“ budky u samičky.

ČTĚTE TAKÉ: Ararauny se navzájem slyší i na tři kilometry. Nevěříte?

Od snesení prvního vajíčka ararauny odmítají vlašské ořechy a piškoty, kromě buráků. Dostávají tedy směs zrnin od Versele Laga, kterou krmíme celoročně. V další misce se střídají máčené granule s namočeným zrním nebo kukuřicí v mléčné zralosti. Teplota v pokoji je zhruba kolem 24 stupňů.

Co napsat závěrem? Pokud se po prosvícení ukáže, že je alespoň jedno vajíčko oplozeno, budu pokračovat v monitorování a psaní jejich prvního hnízdícího procesu. Pokud ovšem budou vejce prázdná, nechám samičku odsedět čas, který je určený pro líhnutí mláďat a poté vejce odeberu. Ale ať je to jak chce, jsou to ručně dokrmení papoušci, plnohodnotní členové domácnosti obývající pokojovou voliéru v obýváku panelového bytu a v necelých čtyřech letech udělali snůšku, o kterou se vzorně starají, stejně jako sami o sebe navzájem.

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů

Dálší článek

Berlínské sdružení ACTP má nový web, rozšířilo záchranné programy i na ary kobaltové

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější