UVNITŘ FOTOGALERIE – Nový pavilon amazoňanů otevřela v sobotu 13. června Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích poblíž Slavkova u Brna. Plocha zpřístupněná veřejnosti se tak rázem zdvojnásobila: zoo má nyní k dispozici dalších 20 voliér, z nichž téměř polovinu již obsadila amazoňany, které dosud vystavovala v dříve dokončené části zahrady. „Nyní chováme sedm druhů amazoňanů, celkem bychom jich chtěli mít deset až dvanáct druhů,“ přiblížil serveru Ararauna.cz zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. V nejbližší době by rád dopároval samici amazoňana nádherného a zahrada také čeká na rozhodnutí pražské zoo, zda jim poskytne do deponace samice k dvěma již dříve zapůjčeným samcům amazoňanů jamajských.
Podaří se dopárovat amazoňany jamajské?
Právě amazoňané jamajští jsou nejvzácnějšími papoušky v bošovické zoo. „Umístili jsme je do jedné z větších voliér pro amazoňany, mají dostatek větví na okus, ale jeden ze samců se začal škubat. Potřebovali by samice,“ vysvětlil Vlastimil Škrhák. Pražská zoo, odkud jsou tito papoušci do Bošovic zapůjčeni, vlastní několik párů a pravidelně od nich odchovává mladé. Amazoňany jamajské získala před lety z nelegální zásilky vajec zabavené na ruzyňském letišti. Zoo vejce umístila do líhně, aniž by tušila, jací ptáci se z nich vylíhnou. Vedle amazoňanů jamajských takto odchovala i neméně vzácné a drahé amazoňany šedohlavé. Cena obou těchto druhů amazoňanů se pohybuje v podobné relaci jako u ary hyacintového.
K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice zahájila pátou sezónu, nový pavilon pro amazoňany otevře 13. června
V nově otevřeném pavilonu amazoňanů Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích jsou dále k vidění amazoňané tukumanští, amazoňan kubánský, chovné páry amazoňanů modročelých a amazoňanů velkých (oratrix) a také osamocený amazoňan žlutohlavý panamský. Při slavnostním otevírání byla polovina dosud nezaplněného pavilonu zpřístupněna i v zázemí, kde zoo v jedné z voliér naaranžovala hnízdní budku s podkladky vajíček, bidly i krmnými pulty. Nový pavilon ale vlastně není zase tak úplně nový. „Na jeho místě jsme měli původní voliéry pro papoušky, které jsme chovali před vznikem zoo. Z nich ale zůstaly jen obvodové zdi zázemí, jinak se kompletně vše dělalo nové: natahovaly se sítě, voda, osvětlení, a samozřejmě samotné voliéry,“ líčí ředitelka bošovické zoo Hana Škrháková – Pádková.
Vlastní pavilon budou mít i kakaduové
„Zaplňování prázdných voliér bude postupné. Teď jsme neplánovaně pořídili pár arů vojenských, takže další amazoňané museli počkat,“ vysvětlila ředitelka zoo. Přestěhováním amazoňanů do nového pavilonu také vznikl prostor pro malé druhy arů a aratingy, jejichž kolekce chce zahrada rovněž postupně doplnit. „Poslední roky jsme se věnovali kompletaci kolekce velkých arů. Samozřejmě bychom chtěli ještě třeba ary kanindy a ary hyacintové, ale na ty přijde řada později,“ popisuje Hana Škrháková – Pádková. Většinu velkých druhů arů mají v Bošovicích po dvou párech, ary ararauny dokonce po třech. Z vzácnějších druhů chovají dva páry arů červenouchých, z Loro Parque na Tenerife si dovezli dva páry arů arakang a dopárovali odtud i aru žlutokrkého.
ROZHOVOR: Chystáme i pavilon pro Austrálii a Afriku, říká ředitelka Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích
„Čeká nás hodně logistiky. Tím, jak se uvolňují voliéry v nejstarší části zoo, získáváme prostor pro nové druhy. A časem, až vybudujeme chovná zařízení pro kakaduy, bude toho prostoru ještě víc a dojde na další velké ary,“ slibuje ředitelka bošovické zoo. Vedle „bílých“ druhů kakaduů, z nichž už nyní zahrada chová kakaduy bílé, žlutolící a žlutočečelaté, by ráda získala i zástupce černých druhů. A jak dopadla letošní chovná sezóna v Bošovicích? Podle Hany Škrhákové – Pádkové se vydařila zejména u menších a středních papoušků. „Velké úspěchy jsme měli u aratingů a také u amazónků bělobřichých. Od těch máme čtyři mláďata v druhém hnízdění a rodiče se o ně vzorně starají,“ pochlubila se.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 Comments
Přeji krásný den, loni jsem s kamarádem navštívil Zoo Papoušků v Bošovicích a dostalo se nám přátelského přijetí od pana Škrháka, se kterým jsme si popovídali o budování areálu. Jeho ochota a bezprostřednost nás mile překvapila. Držíme palce a přejeme ať se daří.
Mirek Macháček Domažlice
Dobrý den,
je to moc hezké, moc se mi to líbí a chci k Vám jet.
Kolik je prosím vstup?
Děkuji za odpověď.
Renata
mail: renataprace@seznam.cz