Amazoňan tukumanský (Amazona tucumana)

Větší druh amazoňana, kterému hrozilo bezprostřední vyhubení, ale momentálně je jeho populace celkem silná. Celkově je zelený, peří je na konci lemováno černě. Čelo a přední část temene má červené, nahé okruží okolo oka a tenký pás k zobáku bílé. Zobák je rohové barvy, oko oranžově žluté a běhák šedavě růžový. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 320 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v Jižní Americe v jihovýchodní Bolívii a severní Argentině. Až do 80. let minulého století nebyl téměř vůbec chován v zajetí, poté jej začali masivně odchytávat a jeho populace začala znatelně klesat. BirdLife International odhaduje, že momentálně v přírodě žije 10 až 20 tisíc jedinců. Je zařazen na seznam CITES mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

I přes relativně pozdní „objev“ tohoto druhu mezi chovateli je sporadicky zastoupen i v tuzemských chovech. Dovážet se dali jen krátce, od poloviny 80. let do roku 1997, kdy v České republice začala platit úmluva CITES. Přesto se jich mezi české chovatele dostalo několik a je pravidelně odchováván. Vůbec prvního odchovu v tuzemsku docílil v roce 1988 Štěpán Plachý.

Náročnost chovu amazoňana tukumanského je podobná jako u častějších a známějších druhů amazoňanů. Samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Většímu rozšíření tohoto druhu v českých chovech brání povinná registrace všech ptáků a nutnost výjimek pro obchodování s tímto druhem papouška.

Dostupnost a cena

Méně častý, dá se ale občas sehnat i přes chovatelskou inzerci. Cena jednoho ptáka se v roce 2011 pohybovala oko 20 tisíc korun. Dá se chovat i jako domácí mazlíček, což by ale bylo vzhledem k poměrně vzácnému zastoupení v českých voliérách škoda.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí zoo Bošovice


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..