Papouščí zoo Bošovice zahájila pátou sezónu, nový pavilon pro amazoňany otevře 13. června

Papouščí zoo BošoviceUVNITŘ PROGRAM ZOO – Pátou sezónu zahájila začátkem března Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na Slavkovsku, jediné specializované zařízení svého druhu v České republice. Na letošní rok slibuje rozšíření o nový pavilon amazoňanů, jímž se celková plocha přístupná pro veřejnost zdvojnásobí. Oproti loňskému roku v expozicích přibyli i další papoušci. „Loňské přírůstky – aratingy dlouhoocasé brazilské a ary žlutokrké doplnily ještě nádherné šarlatově červené ary arakangy dosahující délky 90 cm. V prosinci pak přibyl další pár ary arakangy,“ přiblížila ředitelka zoo Hana Škrháková – Pádková. Nové papoušky zahrada dovezla z největšího papouščího parku Loro Parque na Tenerife.

Zoo má už prvních deset odchovů

Během letošního jara se chov Papouščí zoo rozšíří o další amazónky černotemenné, amazónky modrohlavé a amazoňany nádherné. „Asi před měsícem jsme získali do chovu dvě samičky amazónků černotemenných, amazónky modrohlavé máme sjednané z letošních odchovů, stejně jako amazoňany tukumanské a nádherné,“ přiblížila Hana Škrháková – Pádková na dotaz serveru Ararauna.cz. Ještě před slavnostním otevřením nové sezóny zoo zaznamenala první letošní odchovy. „Již každoročně nám sezónu zahajují afričtí papoušci – listopad, prosinec. Máme těsně před odstavem tři papoušky senegalské a žakové sedí na vejcích. K hnízdění se ještě připravují papoušci žlutotemenní,“ sdělila ředitelka zoo.

ROZHOVOR: Letos otevřeme nový pavilon amazoňanů, říká ředitelka Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích

S přípravou na hnízdění, tedy s předkládáním naklíčených semen, začínají v Bošovicích už začátkem února téměř u všech papoušků. „I bez naklíčených směsí a jakékoliv další přípravy začne samička u jednoho páru arating hnědohrdlých snášet kolem 24. prosince – nyní krmí tři mláďata. Dalších pět druhů arating začíná hnízdit. U amazónků bělobřichých máme zatím tři mláďata, další páry mají po třech vejcích. U arů máme zatím jedno mládě u marakán, dvě mláďata u araraun a další mají vejce,“ vypočítává Hana Škrháková – Pádková. Za dosud nejvýznamnější odchov letošního roku považuje ředitelka zoo mládě kakadua žlutolícího sulaweského.

Kalendář akcí Papouščí zoo Bošovice pro rok 2015 by potucek793

V plánu jsou i arové hyacintoví

Nejdůležitější událost letošního roku, slavnostní otevření nového pavilonu amazoňanů, plánuje Papouščí zoo Bošovice na sobotu 13. června. „Bude probíhat tak, že v jedné polovině expozic budou papoušci, druhá polovina voliér bude volně přístupná návštěvníkům, aby si mohli prohlédnout i zimní ubikace papoušků,“ vysvětluje Hana Škrháková – Pádková. Do nového pavilonu zoo sestěhuje všech sedm druhů amazoňanů, které momentálně chová – amazoňany nádherné, jamajské, tukumanské, kubánské, modročelé, velké a žlutohlavé. V Bošovicích mají i další ambiciózní plány: časem by zde měli být k vidění i arové hyacintoví.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice si dovezla ary žlutokrké a arakangy z Loro Parque, otevírá 1. března

Vedle stálých expozic zoo letos nabídne bohatý doprovodný program. Od 5. března v jejím areálu probíhá prodejní výstava velikonočních kraslic, která potrvá až do Velikonoc. K vidění jsou jak kraslice ze slepičích, tak z kachních, husích a pštrosích vajec. Na květen a červen zahrada chystá výstavu Denní motýli jižní Moravy. Samozřejmostí budou i komentované prohlídky zoo, letní akce pro děti „Ošetřovatelem v zoo“ a různé přednášky. Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích má otevřeno od 1. března do 17. listopadu denně včetně sobot a nedělí a státních svátků od 10:00 do 18:00 hod.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. března 2015

Dálší článek

Tony Silva přiletí z USA do České republiky pokřtít svou knihu Průvodce chovem papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější