Papouščí zoo Bošovice si dovezla ary žlutokrké a arakangy z Loro Parque, otevírá 1. března

Papouščí zoo BošoviceDva nové druhy arů si před zahájením jarní sezóny pořídila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích u Brna. „První novinkou jsou ary žlutokrké, řadící se k tzv. malým druhům arů. U tohoto druhu arů je velmi obtížné získat samičku, samečků je nadbytek. Nám se podařilo získat jednu samičku z Loro Parque na Tenerife, kde je největší sbírka papoušků na světě a tento park se úspěšně rozvíjí. Odběr dalších jedinců tohoto druhu arů máme pak sjednán u tuzemských chovatelů,“ upozornili provozovatelé zoo na svém webu. Z malých arů dosud v Bošovicích chovali ary marakány.

Nejčetnější kolekce v Bošovicích? Amazoňané

Druhým přírůstkem jsou ary arakangy. Vedle příbuzných arů araraun jde o největší druh papoušků v této zoo. Rovněž arakangy do Bošovic doputovaly z největšího papouščího parku Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech. „Samička je roční, sameček dvouletý krasavec. Velice rychle se aklimatizovali, bez problémů přijímají veškerou potravu a měli možnost proletu ve velké venkovní voliéře, kde se chovali jako doma,“ informovala zoo. Kolekci velkých arů v Bošovicích tvoří ještě velmi často chovaný ara zelenokřídlý a vzácnější ara červenouchý.

K TÉMATU: Česko má speciální papouščí ZOO. V Bošovicích u Brna

Arové ovšem nejsou nejčetnější zastoupeným papouščím rodem v bošovické zoologické zahradě, těmi jsou amazoňané. Nejčerstvějšími přírůstky jsou amazoňani nádherní, tukumanští a velcí. Nejvzácnějším amazoňanem v Papouščí zoo je ovšem amazoňan jamajský, kterého bošovičtí získali z odchovu pražské zoologické zahrady. Nechybí ale ani nejznámější amazoňané modročelí a kubánští, a celou kolekci uzavírají amazoňané žlutohlaví. Celkem jde tedy o sedm druhů, arové jsou zastoupeni šesti druhy, stejně jako aratingové. Těch bošovická zoo chová nejvíce ze všech českých zoologických zahrad.

Ararauny a aratingy hnědohrdlé už krmí mláďata

Nový pár arů arakang si Papouščí zoo Bošovice pořídila z Loro Parque Tenerife (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Nový pár arů arakang si Papouščí zoo Bošovice pořídila z Loro Parque Tenerife (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Aratingové jsou také prvními papoušky, kteří letos v bošovické zoo zahnízdili. „Šlo o aratingy hnědohrdlé. První vejce snesla samička začátkem ledna a nyní již společně se samečkem, pečuje o svá mláďata. Také ary ararauny již krmí svá mláďata. Při kontrole hnízdních boudiček, jsme u našich nejkrásnějších papoušků – arating slunečních, rovněž zaznamenali snůšku a to u obou chovných párů,“ sdělila zoo. Pokud se všechna hnízdění vydaří, odchovaná mláďata budou moci návštěvníci zoo vidět ve venkovních voliérách již v průběhu dubna. Jarní sezónu zahrada zahájí o měsíc dříve, už tuto sobotu 1. března.

ČTĚTE TAKÉ: Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

„Pilně se už připravujeme na příchod prvních návštěvníků. Probíhá čištění voliér, výměna bidel v jednotlivých expozicích, abychom později papoušky příliš nevyrušovali, až začne hlavní chovná sezóna,“ ujišťují provozovatelé jediné Papouščí zoo v České republice. Otevřeno bude každý den v týdnu od 10 do 17 hodin, od dubna až do 18 hodin. „Pro nejmenší děti připravujeme dětský koutek se zvířátky a celou řadu doprovodných akcí. První bude, tak jako v loňském roce, jarní výstava kraslic, která se setkala u návštěvníků s obrovským úspěchem. Zahájena bude 15. března a potrvá až do Velikonoc,“ přiblížila zoo.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..