Otřesný případ překupníka v Peru: zabavili u něj 1 500 papoušků, z krabic vyhazovali mrtvolky

Pašovaní tirikové jižníUVNITŘ VIDEO – Jihoamerické úřady na ochranu přírody mají za sebou jednu z nejúspěšnějších akcí proti překupníkům s nelegálně odchycenými papoušky. Poblíž peruánského města Moyobamba zajistili dvanáct beden s 1 500 tiriky jižními, ptáky velikosti andulky, kteří pocházeli z nedaleké rezervace u města Yurimaguas. Kontraband, jenž mířil na černý trh do přímořských měst v Peru, úřady odhalily na základě anonymního telefonátu. Následovala noční akce, při níž policisté vtrhli do domu v obci La Union několik kilometrů od Moyobamby, kde objevili stovky pašovaných ptáků.

Pachatel stačil ještě před příchodem policie utéct. Zajištění ptáci byli okamžitě převezeni do útulku v Moyobambě, kde budou do doby, než se stačí vzpamatovat z otřesného zacházení pašeráků. Mnoho papoušků se ale záchrany nedočkalo. Na televiznícb záběrech místní zpravodajské stanice zástupci orgánů ochrany přírody vyndávají z beden mrtvolky ptáků a vyrovnávají je na zem vedle sebe. V každé z dvanácti beden bylo 80 až 100 tiriků jižních, zhruba třetina z celkového počtu půl druhého tisíce ptáků nepřežila.

Ptáci byli namačkáni ve vrstvách na sobě

Hlavní příčinou úhynů ptáků bylo především zadušení. Papoušci byli v krabicích doslova namačkáni, dokonce v několika vrstvách na sobě. Ptáci ve spodních částech krabic dlouhodobý pobyt po masou dalších těl nevydrželi. Peruánští ochránci přírody věří, že zbylé tiriky se podaří bez problémů vrátit zpět do volné přírody. „Je to poprvé, co budeme vypouštět v regionu San Martin tak velké množství zabavených tiriků jižních,“ řekl peruánskému listu Diario Ahora úředník ochrany přírody Joaquin Esteban.

K TÉMATU: Největší odhalený pašerák ptáků na světě? Thajci zadrželi muže s tisíci exoty

Ptáci mají podle Estebana pocházet z okolí měst Yurimaguas Loreto a San Lorenzo. Není to poprvé, co se v Peru podařilo odhalit překupníky tiriků jižních. Pašování těchto papoušků je velmi časté, dosud se však úřadům dařilo zajistit desítky až jednotlivé stovky ptáků. Nikdy jejich počet nepřekročil tisícovku. Tirika jižní není považován za ohrožený druh, ve své domovině je celkem častý a jeho chov není náročný. Jde však o poměrně dost hlučného ptáka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..