Nejznámější a nejčastěji chovaný druh amazónka rodu Pionus. Celkově je zelený, hlavu a krk má modré, hrdlo růžově červené, příuší tmavě červené. Horní psa jsou zelená s olivově hnědým nádechem a modravým lemem konců pírek. Spodní krovky ocasní má červené, na konci modravě zelené. Ocas zelený, u kořene na vnitřní straně červený, po stranách a na špici modrý. Zobák tmavě šedý, u kořene a po stranách červenější, oko tmavě hnědé, běhák zelenavě šedý.
Ve volné přírodě obývá jižní Kostariku, severní Bolívii, střední a jihovýchodní Brazílii a Trinidad. Divoká populace je stabilní, podle BirdLife International není ohrožena a její početní stavy se nesnižují, i když není znám ani odhad počtu volně žijících jedinců. Existují tři poddruhy: amazónek modrohlavý amazonský (Pionus menstruus menstruus), amazónek modrohlavý brazilský (Pionus menstruus reichenowi) a amazónek modrohlavý středoamerický (Pionus menstruus rubrigularis).
Chov v zajetí
Jeden z nejčastěji chovaných druhů amazónků a nejčastější amazónek rodu Pionus v lidské péči. Na to, jak je častý, se ale první odchovy podařily poměrně pozdě. V někdejším Československu držel prim Zdeněk Pichlík, kterému se podařilo amazónky modrohlavé rozmnožit v roce 1979. V samostatné České republice pak prvního odchovu docílil až v roce 1997 Jan Brychta.
Nyní tento druh chová a odchovává větší množství chovatelů. Amazónek modrohlavý je celkem nenáročný druh, s častějšími odchovy už není problém sehnat ptáky odchované v zajetí, které není třeba složitě navykat na náhradní stravu oproti té, na kterou jsou navyklí ve volné přírodě.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh papouška, ale na to, že jde o jednoho z nejběžněji chovaných amazónků, není zrovna nejlevnější. V roce 2011 se mladí ptáci na českém trhu prodávali za 10 tisíc korun, starší a pohlavně dospělí výrazně dráž. Velmi často je chovaný i jako domácí mazlíček, zájemce ale musí počítat s tím, že dokáže být velmi hlučný.
Výskyt v českých a moravských ZOO