Berlínské sdružení ACTP má nový web, rozšířilo záchranné programy i na ary kobaltové

ACTP webNové internetové stránky na adrese www.act-parrots.org spustilo berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), známé svým chovem v přírodě vyhynulých arů škraboškových. Mezi dosud známými záchrannými programy arů škraboškových, amazoňanů ohnivých a amazoňanů mnohobarvých na nich propaguje i projekt na záchranu arů kobaltových. Tyto papoušky ACTP dosud nevlastnilo, od loňského roku ale intenzivně pracovalo na výstavbě nové řady voliér určených právě pro ary kobaltové. „ACTP aktivně spolupracuje s brazilskou vládou na udržitelné ochraně a zachování arů kobaltových ve volné přírodě,“ píše sdružení na webu.

„Vzledem k akutnímu ohrožení tohoto druhu ve volné přírodě kvůli lidským vlivům je nesmírně důležité vytvořit rezervní populaci, aby sloužila jako pojistka pro případ neočekávaného poklesu populace ve volné přírodě. Projekt zahrnuje plány na vypouštění ptáků ze zajetí do volné přírody, osídlování nových stanovišť nebo zakládání nových kolonií,“ informovalo ACTP. Vytvořením genetické pojistky před vyhynutím odůvodňovalo i dřívější záchranné programy amazoňanů ohnivých a mnohobarvých, na kterých se dohodlo s vládami ostrovů Svatá Lucie a Svatý Vincent, od kterých sdružení získalo ptáky z volné přírody. Na oplátku věnovalo terénní automobily lesním správám obou ostrovů a hnojivo zemědělcům.

Chov arů kobaltových označuje ACTP na svém webu za jeden ze čtyř klíčových záchranných projektů, na kterých v současné době pracuje (Screenshot: Ararauna.cz)
Chov arů kobaltových označuje ACTP na svém webu za jeden ze čtyř klíčových záchranných projektů, na kterých v současné době pracuje (Screenshot: Ararauna.cz)

Ve volné přírodě jich přibývá

Arů kobaltových ve volné přírodě přibývá. Zatímco před 30 lety se předpokládalo, že divoká populace čítá pouhých 60 jedinců, po nálezu několika dříve neznámých hnízdních lokalit těchto ptáků stoupl odhadovaný počet volně žijících arů kobaltových na 1 300. Tolik jich při loňském podzimním monitoringu napočítali zástupci brazilského Národního centra pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE) při vládním Institutu na ochranu přírodního bohatství (ICMBio). Nelze přitom vyloučit, že arů kobaltových může být ve volné přírodě ještě více, protože obývají těžko přístupné skalní kaňony, v nichž si vytvářejí hnízdní kolonie. Díky objevům nových populací se v minulosti početní stavy těchto ptáků několikrát z roku na rok zdvojnásobily.

K TÉMATU: Arů kobaltových v Brazílii zase přibylo. Potvrzuje to nejnovější sčítání v jejich hnízdištích

„Vzhledem k tomu, že ACTP je od roku 2014 oficiálním partnerem brazilské vlády v programu zachování arů kobaltových, podporujeme ochranná opatření na místě a účastníme se budování bezpečné populace v našem chovatelském zařízení v Německu,“ popisuje ACTP svoje plány s chovem arů kobaltových. Těch je na celém světě v zajetí přibližně tolik jako arů škraboškových, z jednotlivých institucí je chová Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife, katarská záchranná stanice Al Wabra, několika brazilských zoologických zahrad a pražská zoo, která momentálně vlastní pět arů kobaltových. Chov těchto papoušků ve velké průchozí voliéře plánuje i zoologická zahrada v německém Wuppertalu. Vlastní je i soukromý chovatel ve Švýcarsku.

Zcela novou má ACTP i oficiální stránku na Facebooku (Screenshot: Ararauna.cz)
Zcela novou má ACTP i oficiální stránku na Facebooku (Screenshot: Ararauna.cz)

ACTP chce vyzkoušet „alternativní“ metody chovu

ACTP považuje za hlavní hrozbu pro ary kobaltové „lidský faktor“, jako je ilegální odchyt a nedovolené obchodování s volně žijícími ptáky, intenzivní zemědělství a odlesňování. „Postupnou kolonizací vhodných hnízdišť vykazuje populace arů kobaltových známky oživení. Ničením vhodných biotopů a mizením zásadního zdroje potravy, kterým jsou plody palmy Licuri, ale hrozí, že tento nárůst opět ustane,“ konstatuje ACTP. Navrhuje proto zachování průběžného monitoringu počtu ptáků ve volné přírodě, úplné zastavení obchodování s těmito ptáky, informační kampaň pro místní obyvatele a pokusy s alternativními metodami chovu arů kobaltových v zajetí. ACTP má v tomto smyslu dobré zkušenosti s umělým oplodňováním vzácných druhů papoušků, zejména arů škraboškových.

ČTĚTE TAKÉ: Další evropská zoo vystaví ary kobaltové: v německém Wuppertalu jim staví Aralandii

Spoluprací s brazilskou vládou může ACTP získat ptáky, kteří obohatí genofond arů kobaltových chovaných v zajetí. Letos takto získala z Brazílie samici ary škraboškového. Z Německa do Brazílie putovala dvě mláďata arů škraboškových odchovaná v ACTP, zpět si sdružení dovezlo samici, která pochází z jiné krevní linie než ptáci, které dosud ACTP chovalo. Na oficiální stránce na Facebooku se sdružení nedávno pochlubilo videem, na kterém tato samice společně se samcem, s nímž ho ACTP spárovalo, leze do hnízdní budky. Jenom od začátku letošního roku pak ACTP oznámilo odchov čtyř mláďat arů škraboškových od dalších chovných párů, které vlastní. Odchovat ary kobaltové bude podle všeho ještě jednodušší, například v Loro Parque na Tenerife se je daří množit lépe než ary hyacintové.

Předchozí článek

A přeci hnízdí! Šumperské ararauny mají v paneláku první snůšku

Dálší článek

Papouškům v Austrálii se za poslední dvě století kvůli oteplování zvětšují zobáky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější