Další evropská zoo vystaví ary kobaltové: v německém Wuppertalu jim staví Aralandii

AralandiaPražská zoologická zahrada nebude jediným veřejně přístupným místem na starém kontinentu, kde bude možné zhlédnout vzácné ary kobaltové. Obrovskou průchozí voliéru nejen pro tyto ary chystá postavit německá zoologická zahrada ve Wuppertalu. Na pravidelném setkání přátel a podporovatelů zoo o tom 18. března informovali předseda sdružení přátel Zoo Wuppertal Bruno Hensel a ředitel zahrady Arne Lawrenz. Projekt Aralandia počítá se společným chovem různých druhů arů, plameňáků a dalších ptáků v nezvykle velké voliéře, přes kterou povede naučná stezka pro návštěvníky. Lidé se tak dostanou do přímého kontaktu s ptáky, včetně zmíněných arů kobaltových.

Aralandia má být novou doménou Zoo Wuppertal, která je známá širokou a zajímavou kolecí vzácných druhů papoušků. „K obrovské proletové voliéře, která bude jednou z největších v Evropě, budou připojeny chovné voliéry, kde vznikne chovné centrum vzácných druhů papoušků, jako jsou arové kobaltoví a arové hyacintoví. Společně s podporou terénních projektů tak Zoo Wuppertal přispěje k ochraně a zachování kriticky ohrožených druhů a jejich stanovišť,“ informovala zoo na svých internetových stránkách. Na projektu zahrada spolupracuje s nadací Fundación Loro Parque na Tenerife, jež je provozovatelem největšího papouščího parku na světě, Loro Parque. Tomu se daří ary kobaltové pravidelně odchovávat.

Arové kobaltoví v přirozeném prostředí na severozápadu Brazílie (Foto: Wikimedia Commons © Rick elis.simpson)
Arové kobaltoví v přirozeném prostředí na severozápadu Brazílie (Foto: Wikimedia Commons © Rick elis.simpson)

Arů kobaltových v Evropě přibývá

Právě z Loro Parque nedávno zamířili dva arové kobaltoví do pražské zoologické zahrady, kde posílili dosavadní trojici ptáků zabavených v roce 2010 při společné akci České inspekce životního prostředí a Celní správy proti pašerákům ohrožených druhů papoušků v České republice. Zoo Wuppertal by měla tyto papoušky získat rovněž z Loro Parque Tenerife, kde se tento druh rozmnožuje dokonce lépe než jeho známější příbuzný ara hyacintový. Náklady na vznik nové průchozí voliéry a chovného centru Aralandia odhaduje zoologická zahrada ve Wuppertalu na 3,5 milionu eur (asi 96,32 milionu korun). Z toho 1,5 milionu euro chce získat jako finanční příspěvek od asociace zoologických zahrad, zbytek budou tvořit dary a sponzoring.

K TÉMATU: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

Základní kámen chce zoo „poklepat“ ještě v letošním roce, dokončení stavby plánuje na rok 2017. Ve stejnou dobu má být otevřen i nový Rákosův pavilon pro exotické ptactvo v pražské zoologické zahradě, v němž budou vystaveny dva páry arů kobaltových. Tato stavba vyjde na 28,5 milionu korun, z nichž 10 milionů věnoval formou dědického daru chovatel Stanislav Rákos a sedm milionů plyne z dotací Evropské unie. Ary kobaltové lze nyní v Evropě veřejně vidět pouze v Loro Parque na Kanárských ostrovech. Na starém kontinentu je chová soukromý chovatel ve Švýcarsku a samostatné chovné zařízení pro ně buduje i berlínská Asociace pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), která se úspěšně věnuje chovu a odchovu arů škraboškových.

Úvodní foto: Zoo Wuppertal

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. března 2015

Dálší článek

Ľubica Nečasová: Bornavirem trpí až 30 % všech papoušků, ale propukne jen u některých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější