Do Česka doputovali další dva arové kobaltoví. Pražská zoo je získala z Loro Parque Tenerife

Ara kobaltovýUVNITŘ VIDEO – Dva nové exempláře ohrožených arů kobaltových získala pražská zoologická zahrada. Do České republiky doputovaly z největšího papouščího parku na světě, Loro Parque na Tenerife. Doplnily tak stávající trojici arů kobaltových zabavených v roce 2010 celníky a inspektory životního prostředí při zátahu na pašeráky ptáků na jižní Moravě, přičemž zajištění papoušci byli umístěni právě do pražské zoo. Zahrada už dříve vyjednala výměnu části zabavených ptáků za nepříbuzné jedince z Loro Parque, aby mohla sestavit dva nepříbuzné páry. Momentálně tedy vlastní pět jedinců těchto papoušků, všichni jsou drženi v neveřejném zázemí (dva nejnovější v karanténě).

Zoo pro ně chystá umělou skalní stěnu

Zoo informaci o dovozu nových arů kobaltových tají, serveru Ararauna.cz se ji ale podařilo ověřit u ministerstva životního prostředí, které spravuje centrální registr CITES s ohroženými druhy živočichů a rostlin v České republice. „Ano, potvrzuji, že v současné době je v ČR zaregistrováno pět exemplářů uvedeného druhu papouška,“ sdělil Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv při odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí. Arové kobaltoví mají být nejvzácnějšími obyvateli připravované expozice exotického ptactva v Rákosově pavilonu, jehož stavba začala loni na podzim a má být dokončena v příštím roce.

K TÉMATU: Arů kobaltových v Brazílii zase přibylo. Potvrzuje to nejnovější sčítání v jejich hnízdištích

Arové kobaltoví jsou jedním z mála druhů arů, které lze chovat po více párech ve společných voliérách. I v přírodě hnízdí v koloniích na skalních stěnách v těžko přístupných kaňonech regionu Raso da Catarina v severobrazilském státu Bahia. Pražská zoo jim plánuje v Rákosově pavilonu vybudovat umělou skalní stěnu, z níž povedou do zázemí umělé hnízdní nory. Papoušci nebudou mít klasické venkovní výlety, jejich voliéry mají být situované uvnitř pavilonu, směrem k návštěvníkům oddělené neprůstřelným sklem. Strop voliér má být „vysouvací“, aby umožňoval během pěkného počasí přísun slunečního světla a čerstvého vzduchu. Oba plánované chovné páry by měly obývat jednu velkou voliéru.

Za pašování arů kobaltových tři roky vězení

Zatím není jasné, kdy pražská zoo vypraví na Tenerife jednoho z arů kobaltových, kterého s Loro Parque vyměnila za dva nové ptáky. Nejpravděpodobnější scénář zní, že po karanténě nových jedinců bude všech pět papoušků vypuštěno do společné voliéry, kde by se měly přirozenou cestou vybrat budoucí chovné páry. Lichý jedinec by pak putoval do Loro Parque. Původní „pražští“ arové kobaltoví jsou velmi ceněni, protože jde o geneticky nepříbuzné s ptáky oproti všem, kteří byli dosud chováni v zajetí (na celém světě je v zajetí asi jen pět desítek arů kobaltových, v Evropě je kromě pražské zoo a Loro Parque vlastní ještě jeden soukromý chovatel ve Švýcarsku a založení jejich chovu plánuje sdružení ACTP v Berlíně).

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

Trojice mláďat arů kobaltových, která byla před pěti lety zabavena pašerákům na Moravě, pochází z Portugalska, kam byla z Brazílie propašována oplozená vejce. Papoušci byli vylíhnuti uměle v líhni a po dosažení samostatnosti transportováni do České republiky. Za nedovolený dovoz papoušků, kteří spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s ohroženými živočichy, byl v říjnu 2013 Krajským soudem v Brně odsouzen k tříletému nepodmíněnému trestu bývalý místopředseda hodonínské ČSSD Radim Már. Na pašování ptáků se měli podílet další tři muži, z nichž dva zemřeli před vynesením rozsudku, jeden od soudu odešel s dvouletou podmínkou.

Úvodní foto: Wikimedia Commons © Joao Quental

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..