Amazoňan mnohobarvý (Amazona versicolor)

Velmi vzácný druh amazoňana, který je četnější v zajetí, než ve volné přírodě. Zbarven je převážně zeleně, zejména na zádech, křídlech a spodní části těla. Uzdičku a přední část temene má fialově modré, zadní temeno, příuší a horní líce bledě modré, na hrdle má červený pruh, který se táhne až na horní část prsou. Spodní prsa jsou zelená s červenohnědým lemováním a černým zakončením pírek. Spodní břicho je bledě zelené. Zobák má šedý, oko oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky až 43 cm a hmotnosti do 800 g.

Ve volné přírodě žije výhradně na ostrově St. Lucia v Malých Antilách. Nikdy nebyl příliš početný, ale v 70. letech minulého století, po vlně ničivých hurikánů, se divoká populace snížila na kritických 50 exemplářů. Díky záchrannému programu, který zahrnoval i vyvěšování umělých budek, jejich počet stoupl na 350 až 500 v roce 1996. Od té doby jeho populace výrazně nesílí. Je zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Extrémně vzácný druh, v zajetí se vyskytuje jen výjimečně. Záchranný program pro tento druh vedla ZOO Jersey, která v polovině 70. let minulého století získala několik ptáků přímo ze St. Lucia. Koncem 80. let vrátila na ostrov první odchovaný pár, který tvořil základ pro obnovu tamní populace. Do České republiky se dostal až ke konci minulého století, ale takřka nikdo ho zde nechová.

Prvního odchovu v tuzemsku docílil v roce 2001 Jan Nedělník na Kromeřížsku, který se specializuje na chov vzácných druhů amazoňanů. Od té doby je odchovává pravidelně.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, větší šanci má zájemce v zahraničí. Dovoz je ale kvůli zařazení amazoňana mnohobarevného na seznam CITES problematický. Cena je prakticky nevyčíslitelná, bude se pohybovat ve statisících korun za jedince.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..