Hnízdění šumperských araraun v paneláku: všechna vajíčka oplozena, budou trojčata!

Oplozené vejce ary araraunyUVNITŘ FOTO A VIDEO – Uplynulé dva týdny jsem vás na Ararauně informoval o zahnízdění ochočených arů araraun v panelákovém bytě v Šumperku. Samička Bára postupně snesla tři vajíčka do boudy v kleci umístěné v obýváku, které poctivě zahřívá. Jak to tedy s nimi dále pokračuje? Zatím takto: ve středu 17. června, osm dní po snesení prvního vajíčka, jsem všechna tři prosvítil a zjistil, že dvě jsou oplozená. Sice jsem jako první prosvěcoval vajíčko, ve kterém byl vidět jen žloutek a tak jsem si říkal, že všechna budou asi prázdná, ale mýlil jsem se… Vajíčka jsem si po snesení nijak neznačil, takže nevím, kdy se z kterého mají líhnout mláďata, ani které z nich by mělo být neoplozené, protože v něm při prvním prosvícení nebylo nic vidět.

I během sezení se ararauny prolétly venku

Samička na snůšce sedí bez problémů, přes den je v boudě společně se samečkem, v noci sameček spí na hraně budky. Přicházelo a přichází mi spousta dotazů, zda araraunám vejce odeberu do líhně a nebo budu riskovat přirozený odchov. Je to zcela jednoduché a prosté. Nic neriskuji ani odebírat nebudu. Samice sedí, tak k tomu není důvod a riskovat nemám co. Je to na nich, jak bude hnízdění pokračovat. Samozřejmě, pokud by došlo k tomu, že by se mláďata vylíhla a rodiče je nekrmili, nenechám je umřít hlady, ale to budu řešit, až to bude aktuální, což ještě není… Po snůšce jsem orientačně zvážil samičku Báru a je na svých 960 gramech, což je stejná váha, jakou měla i před zahnízděním.

K TÉMATU: A přeci hnízdí! Šumperské ararauny mají v paneláku první snůšku

V předchozích článcích jsem psal o tom, jak se u Báry s Endym, kteří jsou vycvičeni na volný let venku bez kšír, před hnízděním snížil zájem o toto létání. Myslel jsem, že během hnízdění nebudou létat vůbec, ale třetí den po snesení třetího a zároveň posledního vajíčka jsem je nechal proletět, protože na samci už bylo vidět, že se chce proletět. Jak to probíhalo? V obýváku, kde mají klec s budkou, jsem otevřel okno a jakmile sameček Endy viděl, že může ven, okamžitě vylétl. Nemohlo to ujít ani samičce Báře, která vylezla z boudy i klece a vylétla za Endym. Venku byli zhruba osm minut, kdy se proletovali jen kolem paneláku a poté na písknutí, když už seděli na bříze před naším oknem, přilétli zpátky na okno. Nejprve Bára a za ní Endy. Samička poté automaticky vlezla do klece a zasedla na vajíčka. Prostě se chovají zcela přirozeně a to i přes to všechno, že v otevřené přírodě nežijí.

Sameček Endy na svém "spacím" místě, samička Bára sedí uvnitř boudy na snůšce (Foto: Zdeněk Krňávek)
Sameček Endy na svém „spacím“ místě, samička Bára sedí uvnitř boudy na snůšce (Foto: Zdeněk Krňávek)

Hnízdí i další volnoletci: nobilisky ve Faunaparku

Dvanáct dní od snesení prvního vajíčka jsem opět všechna prosvítil, abych zjistil, jak na tom jsou s oplozeností a světe div se, všechna tři jsou plná, protože první už prosvítit nešlo a v posledním byly vidět jen žilky. Na fotce výše je prostřední vajíčko, které je v době pořízení snímku staré devět dní. Váha vajíček je 26, 26 a 28 gramů. Během vážení a prosvěcování vajíček jsem pořídil také video, jak kontrola probíhala a od té chvíle už nechám snůšku v klidu až do doby, než se z ní – doufejme – vyklubou mláďata. A to je celé. Teď jen nezbývá než čekat, zda vše dopadne dobře, mláďata se vylíhnou a rodiče je budou krmit. O tom zcela jistě napíšu další článek.

ČTĚTE TAKÉ: Dojde k českému prvoodchovu araraun v obýváku? V šumperském paneláku se k němu schyluje

A abych nezapomněl, Bára s Endym nejsou jediní ochočení „volnoletci“, kterým se letos podařilo zahnízdit. Stejnou zkušenost má čerstvě i Petr Augustýn z Faunaparku v Lipové – lázních, kde mu samička z ochočeného páru arů červenoramenných – nobilisek – snesla první vajíčko. Jde o pár nobilisek původem od Radka Suka z Plzně, který začal být agresivní na dopárovaného papouška ary ararauny, s kterými sdíleli společnou ubikaci, a tak našel nový domov právě ve Faunaparku v Jeseníkách. Samečkovi jsou čtyři roky, samička je dva a půl letá. Jsme tedy všichni zvědaví, jak bude pokračovat i toto hnízdění.

Hnízdní pár "nobilisek" ve Faunaparku Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)
Hnízdní pár „nobilisek“ ve Faunaparku Lipová-lázně (Foto: Petr Augustýn)
Snůška ary červenoramenného (Foto: Petr Augustýn)
Snůška ary červenoramenného (Foto: Petr Augustýn)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. června 2015

Dálší článek

Australská vláda uvolní půl milionu dolarů na záchranu neofém oranžovobřichých

3 Comments

  • Dobrý den, rád bych se podělil o čerstvou zkušenost. Asi před týdnem mi vyvedl 4 letý pár araraun 3 mladé. Bylo to jejich první hnízdění, nečekal jsem to, zejména né 3 vajíčka a všechna oplozená. Rodiče jsou poloochočení ve voliéře. Vyklubání proběhlo v pořádku, bez problémů ale samice první mládě nekrmila, to se dost ozývalo a když do budky vlezl samec, samice krmila jeho. Nechával jsem to přirozene na samici, ale když jsem se po dalších 3 dnech kouknul do budky, zda je vyklubané 2. mládě, našel jsem to první mrtvé. Chtěl jsem toto druhé přikrmit v budce a povzbudit tím i samici ke krmení, naštěstí samice začala krmit a momentálně je vše v pořádku. 2 mláďata rostou jak z vody a jsou v klidu. Podle mne byla samice zmatená z prvního hnízdění a nevěděla co dělat, instinkt nakonec zabodoval. Hlídejte si žadonění mláďat. Přeji ať vše vyjde a daří se. Jirka

  • Jiří díky a já to taky nečekal letos, jinak bych se na to připravil jinak a takhle se řeší všechno za pochodu,a le tak uvidíme jak to všechno dopadne. Tady je výhodou, že předpokládám, že se do budky budu moci podívat i když bude mládě vyklubané(pokud se vyklube) a podle toho jednat. Je prima, že u Vás se povedlo krmit už u druhého mláděte a tak znova mohu jen opakovat, uvidíme, jak to bude pokračovat a nezbývá, než držet palec.
    Jinak jsem se chtěl zeptat, za jak dlouho od nasednutí prvního vajíčka se u Vás vyklubalo mládě. Je to jedno, protože dycky je to plus mínus nějaký den, ale jen tak ze zajímavosti.

    • Ahoj,
      první se líhnul za 26 dní, druhý také a poslední se klubal o den dříve. Aktuálně je samice příkladně krmí a mláďata rostou jak z vody. Kontrola mláďat bude určitě u Vás snadnější. Doufám, že se vše vydaří.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější