Australská vláda uvolní půl milionu dolarů na záchranu neofém oranžovobřichých

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – 525 tisíc australských dolarů, v přepočtu 9,5 milionu korun, uvolní federální australská vláda na okamžitou pomoc kriticky ohroženým neofémám oranžovobřichým. Nejvzácnějšího papouška Austrálie, jehož divoká populace čítá necelých 50 jedinců, ohrožuje cirkovirová epidemie (PBFD), která zabila většinu mláďat vylíhlých o uplynulé hnízdí sezóně. Z 26 mláďat se jich cirkovirem nakazilo 19. Vláda proto na mimořádném zasedání v Melbourne schválila jednorázovou státní dotaci. „To, co chceme, je nouzový záchranný plán, který budeme financovat, abychom pomohli odstranit predátory v hnízdních biotopech a podpořili chovné programy,“ prohlásil podle webu ABC News federální ministr životního prostředí Greg Hunt.

PBFD představuje pro neofémy oranžovobřiché obrovské riziko před jejich každoroční zimní migrací z Tasmánie na jihovýchodní pobřeží Austrálie ve Victorii. „Finanční prostředky podpoří chov těchto papoušků v zajetí a program obnovy jejich populace, schválený tasmánskou vládou. Chceme se ujistit, že se v zajetí podaří udržet dostatečná genetická pojistka, a stejně tak se chceme postarat o divokou populaci,“ uvedl ministr Greg Hunt. Podle jeho tasmánského resortního kolegy Matthewa Grooma má federální vláda v následujích třech letech na záchranu neofémy oranžovobřiché uvolnit 800 tisíc australských dolarů (14,5 milionu korun). Dr. Eric Wöhler z australské pobočky organizace BirdLife International upozorňuje, že neofémy oranžovobřiché jsou náchylné k četným hrozbám.

Vědci přes web vybrali skoro dva miliony korun

„Problém sám o sobě je tak malá populace,“ říká Wöhler. „Každá mimořádná událost, jakýkoli náhodný jev – ať už jde o požár, nemoc, masivní útok dravců – může mít katastrofální a ničivý dopad na zbytkovou populaci,“ dodává. Záchranný program neofém oranžovobřichých začal již před třiceti lety prvním odchovem tohoto papouška v zajetí v roce 1986. V roce 2006, kdy počet divoce žijících neofém oranžovobřichých klesl na 100 až 150 pohlavně dospělých jedinců, byla zařazena mezi kriticky ohrožené živočichy a australská federální vláda přislíbila vyčlenit 3,2 milionu dolarů (přes 58 milionů korun) na ochranu a rozšiřování hnízdních biotopů a zimovišť neofém oranžovobřichých.

K TÉMATU: Smrtelná rána pro kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché: kosí je PBFD

V roce 2011 odebrali ochránci přírody většinu mláďat odchovaných ve volné přírodě do zajetí, aby je ochránili před negativními vlivy, jako jsou vakoveverky, které ničí vejce a požírají mláďata neofém, ale i dalších kriticky ohrožených papoušků Tasmánie, latamů vlaštovčích. Začátkem letošního roku spustila skupina vědců z Australské národní univerzity úspěšnou crowdfundingovou kampaň na financování výroby tisíce umělých hnízdních budek pro neofémy oranžovobřiché a další dva původní tasmánské druhy ptáků. Místo původně požadované částky 40 tisíc australských dolarů (730 tisíc korun) se jim podařilo vybrat rovných 100 tisíc dolarů (1,82 milionu korun). Peníze vědci využijí k monitoringu potenciálních hnízdišť neofém, o kterých se dosud neví.

Úvodní foto: orangebelliedparrot.strikingly.com/Chris Tzaros

Předchozí článek

Hnízdění šumperských araraun v paneláku: všechna vajíčka oplozena, budou trojčata!

Dálší článek

Milan Hřebík, ošetřovatel ptáků v Zoo Plzeň: Papoušky je třeba pořád něčím zaměstnávat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější