Smrtelná rána pro kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché: kosí je PBFD

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Nejohroženější papoušky světa, neofémy oranžovobřiché, jichž ve volné přírodě přežívá necelá padesátka, postihla epidemie cirkovirového onemocnění známého jako nemoc zobáku a peří nebo PBFD. Australští ochránci přírody potvrdili, že nemoc propukla na jediném známém hnízdišti neofém oranžovobřichých v Melaleucu na Tasmánii, kam se letos po každoročním zimování na jihu Austrálie vrátilo nejméně 35 dospělých ptáků. Těm se podařilo vyvést asi 30 mláďat, z nich však kvůli nákaze PBFD přežila pouhá třetina. „I přes velké úsilí nevládního sektoru, tasmánské vlády a organizací z jihu Austrálie je pro nás letošní hnízdní sezóna zklamáním,“ řekl deníku The Australian koordinátor záchranných programů pro ohrožené druhy Gregory Andrews.

Zpočátku to přitom vypadalo, že letošní rok bude pro neofémy oranžovobřiché na Tasmánii velmi úspěšný. Na hnízdiště se vrátilo nejvíc ptáků za poslední léta a i počty vylíhnutých mláďat byly rekordní. PBFD, které patří mezi nejnebezpečnější onemocnění ptáků a vyskytuje se i u papoušků v zajetí, považují ochránci přírody za hlavní důvod úhynu většiny letošních mláďat. U zbytkové populace neofém oranžovobřichých, která čítá necelých padesát ptáků, by mohla mít tato epidemie katastrofální následky. Vědci dokonce varují, že následující zima, během níž neofémy migrují na pobřeží jihovýchodní Austrálie, by mohla být pro tyto papoušky žijící ve volné přírodě poslední. V zajetí přežívá dalších 345 ptáků tohoto druhu.

Nevzdáváme to, říká koordinátor projektu

„Zprávy o nemoci jsou mimořádně znepokojivé,“ říká Gregory Andrews, podle něhož je škoda, že se neofémám oranžovobřichým v minulosti nevěnovalo tolik pozornosti a regionální vlády i federální úřady neuvolnily peníze na podrobnější výzkumy. Přitom jde v mnoha ohledech o výjimečného ptáka, například je to jeden z pouhých tří druhů papoušků světa, u nichž byla prokázaná migrace do zimovišť. Australská vláda v minulosti kvůli neofémám oranžovobřichým zakázala stavbu větrných elektráren na pobřeží Victorie v místech jejich pravidelných migračních tras a zimovišť, omezení se dotklo i výstavby přístavu Mornington Peninsula a přísné ochrany se dočkala i hnízdní lokalita neofém na Tasmánii.

K TÉMATU: Tragédie na Tasmánii: kočka ve voliéře zabila dvě kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché

Zbytková populace neofém oranžovobřichých na tom byla špatně už v roce 2011, kdy ochránci přírody pro jistotu odebrali většinu odchovaných mláďat do zajetí a obohatili jimi záchranné chovy ve třech specializovaných stanicích na jihu Austrálie a na Tasmánii. Nyní se 18 vědců a terénních pracovníků, kteří se přímo podílí na záchranném programu neofémy oranžovobřiché, bude na mimořádné schůzi dohadovat o tom, jak regovat na aktuální krizi. Podle Gregoryho Andrewse by epidemie PBFD paradoxně mohla pomoci přesvědčit australskou federální vládu, aby vyčlenila 30 milionů australských dolarů na podporu tohoto záchranného programu. „Nesmíme podlehnout strachu a začít přemýšlet o jiných možnostech – tento pták si zaslouží přežít,“ je přesvědčen Andrews.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/JJ Harrison

Předchozí článek

Kauza pašovaných kakaduů v pet lahvích: z víc než 20 ptáků jich přežilo jen devět

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. června 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější