Tragédie na Tasmánii: kočka ve voliéře zabila dvě kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché

UVNITŘ VIDEO – Dva nejvzácnější papoušky světa od druhu dosud žijícího ve volné přírodě – neofémy oranžovobřiché – zabila v chovém zařízení Taroona na Tasmánii zdivočelá kočka. Podle australské televize ABC pronikla do chovných voliér a způsobila mezi ptáky paniku, načež dva z nich uhynuli na poranění hlavy, když se snažili před kočkou uniknout. Ošetřovatelé v Tarooně posléze nalezli v pletivu voliéry několik děr a kočka byla následně odchycena do jedné z pastí umístěných po celém pozemku chovné stanice.


K TÉMATU: Australská ZOO postaví unikátní voliéru pro nejvzácnější papoušky světa

Úhynem kriticky ohrožených ptáků, jichž je ve volné přírodě jen okolo pěti desítek a v zajetí další téměř stovka, se dokonce zabýval i tasmánský parlament. Tasmánie je totiž jedinou lokalitou, kde neofémy oranžovobřiché hnízdí. Tamní ministr životního prostředí Brian Wightman zákonodárcům řekl, že k úhynu papoušků došlo kvůli provozním pochybením v chovné stanici. „Pokud došlo k takovému útoku přímo ve stanici, myslím si, že odpovědní lidé udělají všechno pro to, aby se to už neopakovalo,“ uvedl ministr.

ČTĚTE TAKÉ: Počet neofém oranžovobřichých v zajetí chtějí do dvou let zvýšit z 200 na 350 jedinců

Taroona je jedním ze tří hlavních chovných zařízení specializovaných na zachování a posílení populace neofémy oranžovobřiché. Zaměstnanci už podle televize ABC podnikli patřičná opatření, aby zabránili útokům dalších koček. Ty se v Tasmánii, stejně jako v Austrálii, lokálně přemnožují a jelikož nejde o původní druh predátora, doplácí na to mnoho původních druhů zvířat, zejména ptáků. Všechny chovné stanice neofém oranžovobřichých mají v plánu rozmnožit tyto papoušky do dvou let na 200 až 350 jedinců a část z nich vypustit zpět do volné přírody.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..