Australská ZOO postaví unikátní voliéru pro nejvzácnější papoušky světa

UVNITŘ VIDEO – Obrovskou proletovou voliéru pro neofémy oranžovobřiché, aktuálně nejvzácnější papoušky světa, kteří ještě přežívají ve volné přírodě, postaví zoologická zahrada Werribee Open Range Zoo poblíž Melbourne. Umístí do ní mláďata neofém, která odchovaly zoologické zahrady australského státu Victoria. Vedle Werribee Open Range Zoo jde o Zoo Melbourne a Healesville Sanctuary. Ptáci se budou ve voliéře připravovat na pozdější vypuštění do volné přírody. Na Tasmánii, která je přirozeným hnízdištěm těchto papoušků, jich žije méně než padesát.

K TÉMATU: Počet neofém oranžovobřichých v zajetí chtějí do dvou let zvýšit z 200 na 350 jedinců

Záchranné chovy v zajetí registrují více než dvě stovky ptáků a počítají s postupným posilováním volně žijící populace. Jenom za loňskou chovnou sezónu se jim podařilo odchovat 59 mladých neofém oranžovobřichých. Celkově už zoologické zahrady státu Victoria vypustily do volné přírody 244 neofém, většina z nich ale později uhynula nebo zmizela. „Programy na posilování volně žijících populací jsou složitější než chov v zajetí. Musíme se ujistit, že ptáci mají ty správné dovednosti a chování, které jim dají větší šanci na přežití v divoké přírodě,“ říká ředitelka spolku zoologických zahrad státu Victoria Rachel Lowry.

Stavba za téměř šest milionů korun

Mladé neofémy si tak budou moci ve velké proletové voliéře vytrénovat volný let, hledání potravy, sociální dovednosti a obecně jim bude toto zařízení simulovat život ve volné přírodě. Stavba vyjde na 285 tisíc australských dolarů (v přepočtu 5,6 milionu korun) a po jejím dokončení se stane veřejně přístupnou pro návštěvníky Werribee Open Range Zoo. Obdobná, ale mnohem menší zařízení, již existují v zoologické zahradě Healesville Sanctuary. Finance potřebné pro stavbu nové voliéry shání zoo od sponzorů, se samotnou výstavbou chce začít v druhé polovině letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ: Akční plán na záchranu neofémy oranžovobřiché: v přírodě žije posledních 36 ptáků

„Každá neoféma oranžovobřichá je velice vzácná a má obrovskou cenu pro přežití tohoto druhu. Je naší povinností ujistit se, že každý papoušek, kterého vypustíme do volné přírody, bude na toto vypuštění náležitě připraven,“ říká Rachel Lowry. Neoféma oranžovobřichá je jediným přísně tažným druhem papouška v Austrálii. Hnízdí na jediném místě na jihoaustralském ostrově Tasmánie, ale na zimu se stěhuje do písečných dun jihovýchodního cípu australského kontinentu.

Úvodní foto: Chris Field/ https://www.zoo.org.au

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..