Brazílie nevypustí do volné přírody dovezené ary škraboškové, ale až jejich odchovy

UVNITŘ GALERIE – Návrat ary škraboškového do volné přírody nebude tak rychlý, jak by se mohlo zdát. Ptáci, které v uplynulých týdnech do země dovezli zástupci berlínské Asociace pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) a španělského Loro Parque Tenerife pod kuratelou katarské záchranné stanice Al Wabra Wildlife Preservation (AWWP), budou tvořit základ chovu v zajetí a vypouštěny budou až jejich odchovy. AWWP o tom informovala na speciální stránce věnované projektu návratu ary škraboškového do volné přírody, kterou založila na Facebooku.

Brazilský chov už čítá pět párů

Právě katarská chovná stanice je v projektu nejaktivnější a hraje roli koordinátora. V minulosti zakoupila pozemky v místech, kde se naposledy přirozeně vyskytovali arové škraboškoví a zřídila v Brazílii chovné centrum Nest, v němž byli do letošního února zatím čtyři ptáci tohoto druhu. 26. února do Brazílie dorazili další dva ptáci z berlínského ACTP a 3. dubna čtyři arové škraboškoví z Loro Parque Tenerife (viz foto). Z Německa putovaly dvě samice, z Loro Parque jeden samec a tři samice. „Tento převoz byl z velké části financován a fyzicky zajišťován zaměstnanci AWWP ve spolupráci s pracovníky brazilského CEMAVE/ICMBio,“ uvedli zástupci Al Wabry.

Ještě než dovážení arové škraboškoví dorazili do cíle své cesty, chovného zařízení Nest v brazilském Sao Paulu, podrobili se patnáctidenní karanténě ve státním veterinárním zařízení. Podle manažera brazilského projektu AWWP Ryana Watsona nebyly podmínky v karanténě zrovna ideální, papoušci zvyklí na velké proletové voliéry museli strávit dva týdny v malých boxových klecích, ale situaci zvládli dobře a už jsou v chovném zařízení společně s dalšími ary škraboškovými. Chovné centrum Nest momentálně vlastní 10 z 11 arů škraboškových, kteří jsou legálně chováni na území Brazílie.

Další chovné zařízení bude v místě vypouštění arů

„Žádný z těchto ptáků nebude vypuštěn do volné přírody, budou součástí mezinárodního programu pro chov v zajetí. Doufejme, že jejich potomci sehrají roli v budoucím projektu návratu ary škraboškového mezi brazilskou faunu,“ uvedli zástupci AWWP na dotaz, zda někteří z dovezených papoušků sehrají roli v plánovaném vypouštění ptáků v brazilském regionu Bahia. Celý projekt vybudování chovného zařízení arů škraboškových až po vypuštění prvních ptáků do volné přírody je naplánován na léta 2013 až 2030. Vyžádá si i ekologické zásahy do přírody, protože region sužuje velké sucho a eroze půdy.

Katarská chovná stanice Al Wabra je největším chovným zařízením arů škraboškových na světě. Vedle dalšího chovného zařízení Nest v brazilském Sao Paulu buduje i chovnou stanici přímo v regionu Bahia (u města Curaçá, viz foto), kde by měli být časem arové škraboškoví vypuštěni zpět do volné přírody. Od loňského roku kvůli tomu rekonstruuje farmu Concordia, kterou zakoupila právě kvůli tomuto projektu. Součástí farmy má být i umělá líheň a odchovna papoušků, ale také velké proletové voliéry, které mají simulovat volnou přírodu a připravovat papoušky na život bez lidské péče.

Úvodní foto: ACTP Berlin

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. května 2013

Dálší článek

Australská ZOO postaví unikátní voliéru pro nejvzácnější papoušky světa

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější