Brazílie se chystá na vypouštění arů škraboškových: získala ptáky z Německa a Loro Parque

UVNITŘ VIDEO – Do Brazílie se vrací arové škraboškoví, v přírodě vyhynulý druh papouška, který se daří díky záchrannému programu dobře rozmnožovat v zajetí. Koncem února byli do Brazílie letecky přepraveni dva ptáci tohoto druhu z Německa, kde je odchovává Asociace pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). V dubnu následovala další zásilka vzácných arů škraboškových z Loro Parque Tenerife, který je vedle katarské chovné stanice Al Wabra jejich druhým největším chovným zařízením na světě.

V Brazílii dosud chovali čtyři ary škraboškové

„26. února jsme převezli do Brazílie dva naše odchované ary škraboškové, Paulu a Felicity, kteří se vylíhli v roce 2011. Felicity byla na znamení solidarity převedena do brazilského vládního programu na zachování tohoto druhu. K takovému přímému převodu vlastnictví ary škraboškového dosud nikdy nedošlo. Paula pochází z partnerského chovu katarského Al Wabra Wildlife Preservation Center (AWWP),“ popsala ACPT na svém webu. Oba papoušci byli převezeni z letiště v Sao Paulu (viz video) do karantény na utajeném místě a později budou zařazeni do chovu v zajetí.

K TÉMATU: Ara škraboškový se má vrátit do volné přírody. Už letos

Brazilské zoologické zahrady a záchranná centra dosud vlastnila pouze čtyři exempláře arů škraboškových, kteří jsou od roku 2000 považováni v přírodě za vyhynulé. Poslední samec tohoto druhu byl spatřen v brazilském regionu Bahia před třinácti lety. Protože nemohl najít partnerku, vytvořil pár se samicí příbuzného ary marakány. Oba ptáci se pokusili zahnízdit, poté však samec zmizel a od té doby nebyl ara škraboškový ve volné přírodě spatřen. V zajetí v té době žilo na celém světě asi 70 těchto ptáků, nyní se jejich počet odhaduje na víc než 120.

Místo, kde mají být arové vypuštěni, sužuje velké sucho

Dva arové škraboškoví z berlínského institutu ACTP putovali do Brazílie klasickým komerčním letem. Doprovázeli je dva členové ACTP, kteří cesty využili k návštěvě posledního známého biotopu ary škraboškového, kam jej chce brazilská pobočka mezinárodní organizace BirdLife International v blízké době opět vypustit a vrátit tento druh opět do volné přírody. „Byli jsme trochu v šoku z opuštěnosti a zejména sucha, které sužuje region Bahia. Změna klimatu je pro tuto oblast velmi negativní. Hlavní řeka v oblasti Melancia Creek je poslední tři roky téměř bez vody,“ konstatovali zástupci ACTP.

Půda v regionu je podle biologů tak vyprahlá, že vzácný déšt nemá šanci proniknout do hloubky. „Společně s brazilským institutem ICMBio budeme hledat způsoby, jakými bychom mohli tento problém efektivně řešit,“ slíbili zástupci ACTP. Brazilská vláda před časem zveřejnila plán, že ary škraboškové by chtěla do volné přírody vypouštět v letech 2013 až 2030. Největší chovná stanice těchto papoušků, katarská Al Wabra, kvůli tomu zakoupila pozemky v oblasti, kde se arové škraboškoví přirozeně vyskytovali na sklonku minulého století.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Britský psycholog ordinuje svým pacientům papouščí terapii

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. května 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější