Papoušek příliš křičí nebo se škube? Pomoci může výuka s klikrem

UVNITŘ VIDEO – Moderním a často využívaným trendem při výcviku zvířat je pozitivní motivace, tedy odměňování požadovaného chování a ignorace „nepovedených“ cviků. Odměňovat se dá pomocí pamlsků, jejichž účinek může zefektivnit takzvaný klikr – malá pomůcka, která vydává charakteristický zvuk, s nímž si zvíře spojuje úspěšné zvládnutí úkolu. Využívají ho především kynologové, ale hodí se i pro papoušky. Jedná se o malou krabičku s prohnutým plíškem, která vydává dvojitý zvuk, jakési kliknutí.


Nejdřív motivuje pamlsek, pak jen kliknutí

Základní pravidlo při výcviku s klikrem je jednoduché, je potřeba zachytit požadované chování, okamžitě kliknout a nabídnout papouškovi odměnu. Až se vám toto podaří několikrát zopakovat, začne si papoušek spojovat zvuk s něčím příjemným (pamlskem) a postupem času pro něj bude odměnou samotné kliknutí. Výhoda je především v rychlosti, kliknout dokážete daleko rychleji než podat odměnu, zvíře si tak snáz zafixuje, že právě provedená věc je správná.

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet klikr, začněte s něčím jednoduchým. Vy se učíte jak učit, papoušek se učí jak se učit. Pochopitelně při tom naděláte nějaké chyby. Je ale lepší zkazit cvik podávání pařátku než něco skutečně důležitého. Špatně naučené chování se už těžko odstraňuje. Cvičte s papouškem jen několik minut, aby dokázal udržet pozornost. Každou lekci zakončete úspěchem, aby papoušek měl z učení radost a těšil se na další cvičení.

Klikr může pomoci i při škubání

Nejprve je ale nutné vyloučit všechny možné zdravotní příčiny škubání, od alergií přes vyváženost stravy až po dostatečnou vlhkost v bytě. Cvičitelka a záchranářka ptactva D.B. Klerk používala klikr při dlouhotrvajícím škubání následovně: Nejdřív papouška naučila pomocí klikru několika různým cvikům. Tím ho zaměstnala a zaměřila jeho pozornost na něco jiného, než na škubání. Pak se pokusila odstranit škubání úplně tak, že první den stále pozorovala papouška a klikala a odměňovala jakoukoli neškubací činnost. Druhý den v tom samém pokračovala, navíc když si papoušek hrál, pouštěla jistou hudbu. Ta se pak stala povelem ke hře s hračkami. Zároveň spojila jinou hudbu s chvílemi odpočinku. Pak obě hudby („hrací“ a „odpočinkovou“) proložené pauzami ticha naprogramovala na CD přehrávači a pouštěla ji papouškům během dne, když byla v zaměstnání. Papoušek se přestal škubat.

Je ale jasné, že toto není univerzální návod pro každého oškubaného papouška. Nicméně se pomocí klikru dá odstranit i další nežádoucí chování jako je agrese nebo hlasitý a častý křik papoušků.

Úvodní foto: clicknparrot.blogspot.com


Předchozí článek

Indické úřady zahájily tažení proti pouličním věštcům kvůli týrání papoušků

Dálší článek

Tragédie na Tasmánii: kočka ve voliéře zabila dvě kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché

2 Comments

  • Když už doslovně přebíráte citace z cizího webu, bylo mi minimálně slušné uvést zdroj.

  • Je to dobrá pomůcka, ale ještě jsem se neodvážil ji začlenit. Clicker mam doma, ale doposud jsem se bál jej použít, abych jej nevyužil špatně. Tak sbírám informace a papouška se pokusím vycvičit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější