Indické úřady zahájily tažení proti pouličním věštcům kvůli týrání papoušků

UVNITŘ VIDEO – Rozsáhlou policejní akci poroti pouličním věštcům zahájila indická policie. Státní úřady se rozhodly zamezit veřejnému týrání papoušků, které věštci používají při vykládání karet. Ptáci bývají často přikováni řetězem ke kleci, nebo mají neodborně zastřižené letky. Akce se zatím soustředí na oblasti Chirkur, Kukatpally a Ameerpet, řekl indickému listu The Hindu ochránce přírody Giridhar Gopal, který vede neziskovou organizaci Animal Welfare. „Zachráněno bylo 23 alexandrů malých a několik dalších živočichů,“ upřesnil.

O zabavené papoušky pečují veterináři

„Tito papoušci měli často oškubané peří a byli připoutáni ke klecím. Věštci je používali, aby nalákali zákazníky na předvídání jejich budoucnosti,“ uvedl Gopal. Často těžce zranění ptáci byli předáni na veterinární oddělení zoologické zahrady Nehru. Podle zástupce organizace People for Animals je takové využívání papoušků ke komerčním účelům porušením zákona o ochraně přírody z roku 1972 a zákona o týrání zvířat z roku 1979. Alexandr malý je v Indii domácím ptákem, často je nelegálně odchytáván a obchoduje se s ním na černém trhu.

„Uvedený zákon o ochraně přírody z roku 1972 se vztahuje na vrány a jiné ptáky včetně papoušků, kteří jsou uvedeni v seznamu, jenž je přílohou daného zákona. Věštci ale dál nelegálně používají papoušky pro své podnikání, i když jsou si vědomi porušování tohoto zákona,“ uvedl ochránce přírody ze sdružení People for Animals. „Místo toho by si měli najmout kamenný obchod, nebo rikšu a vydělávat si poctivou prací,“ míní. Samotní věštci to ale vidí jinak. Šedesátiletý Saibaba se živí výkladem budoucnosti pětatřicet let a navázal tak na dlouhou tradici svých předků.

Nikdy jsme je netýrali, hájí se věštec

„Věštění je jediným zdrojem mého příjmu. Podporuji z něj sedmičlennou rodinu. Jak mám teď přežít? Většina z nás nemá žádné vzdělání, protože jsme žili ve velmi skromných podmínkách a v chudobě,“ svěřil se Saibaba listu The Hindu. Vládní úřady v oblasti Andhra Pradesh mu podle jeho slov před časem slíbily pomoc a ochranu dalších věštců, aby mohli pokračovat ve své činnosti. „Svůj slib ale nedodržely. Co teď máme dělat?“ ptá se. Saibaba vyvrátil tvrzení ochránců přírody, že vláda poskytla věštcům, kterým zabavila papoušky a zakázala veřejné ppoužívání divokých ptáků pro výklad budoucnosti, finanční pomoc.

„Neproběhly žádné pokusy o nějakou rehabilitaci,“ konstatuje Saibaba. Obvinění z týrání ptáků rezolutně odmítnul. „Nikdy jsme jim nevytrhávali papouškům peří, ani je nepřidělávali řetězem je kleci. Nechávali jsme jim úplnou volnost,“ hájí se stařec.

Úvodní foto: The Hindu

Předchozí článek

Filipínská samospráva odmítla uhelnou elektrárnu u hnízdiště kakaduů filipínských

Dálší článek

Papoušek příliš křičí nebo se škube? Pomoci může výuka s klikrem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější