UVNITŘ VIDEO – Pouhých devět kakaduů žlutolících z více než 20 ptáků pašovaných v pet lahvích přežilo katastrofální zacházení sedmatřicetiletého Indonésana, kterého začátkem května zadrželi celníci v přístavu Tanjung Perak ve městě Surabaya na ostrově Jáva. Případ před měsícem vzbudil pozornost mainstreamových médií, fotografie a videa s papoušky napěchovanými v pet lahvích s uřezanými dny, kteří dýchali pouze otvorem na pití, obletěla celý svět. Celkem mělo být zabaveno 24 papoušků, z toho 21 pašerák převážel v pet lahvích. Týrání nepřežilo 12 kriticky ohrožených ptáků, kterým na některých z indonéských ostrovů hrozí vyhubení.
„Zbývající ptáci, většinou kakadu, jsou nyní v Zoo Maharani na východu Jávy,“ napsal indonéský zpravodajský server Inquirer.net. Zároveň zveřejnil fotografii ptáků, které se podařilo zachránit. Kakadu žlutolící patří k nejohroženějším bílým kakaduům, po kakadu filipínském je druhým nejvzácnějším zástupcem rodu Cacatua. Ve volné přírodě přežívá maximálně sedm tisíc pohlavně dospělých ptáků, některé poddruhy ale byly téměř vyhubeny a na kterých ostrovech se tento papoušek již nevyskytuje. Ohrožuje ho odlesňování a s ním ztráta přirozených biotopů a velmi častý nelegální odchyt pro černý trh s exotickými ptáky. Ti pak většinou směřují do Singapuru na trhy v jihovýchodní Asii.
Pašeráky neodrazují ani vysoké tresty
Kakadu žlutolící je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s vzácnými a ohroženými druhy zvířat a rostlin. Všichni ptáci chovaní v zajetí tak podléhají povinné registraci. Nejvíce kakaduů žlutolících přežívá na Sumbě, kde jich je podle mezinárodní organizace BirdLife International od 3,2 do 5 tisíc. Dalších 500 žije na Komodských ostrovech (zde jenom v letech 2000 až 2005 klesl počet volně žijících kakaduů žlutolících o 60 procent), 200 až 300 na Východním Timoru a stejný počet i na Sulawesi. Od roku 2009 probíhá na ostrovech Masakambing a Masalembu ochranářský projekt, který informuje místní vesničany o důležitosti ochrany kakaduů žlutolících a zdůrazňuje úředníkům a policistům jejich roli v boji s pašeráky ptáků.
K TÉMATU: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích
Nelegální odchyt a obchodování s kakaduy žlutolícími v Indonésii bují i přes velmu přísné tresty. Za nelegální lov, zabíjení, zadržování nebo obchodování s chráněnými druhy živočichů tam hrozí pět let vězení a pořádková pokuta 100 milionů rupií, což odpovídá 200 tisícům korunám. Indonéské úřady dosud nezveřejnily informaci, jak naložily s dopadeným mužem z přístavu Tanjung Perak. Jde však o pomyslnou špičku ledovce, na většinu případů se vůbec nepřijde a pašeráci ptáky provezou do velkých měst, kde si je od nich kupují překupníci a ve velkém pašují do Singapuru. Zájem o kakaduy žlutolící vzrostl zejména po roce 2000, kdy stoupla jeho cena na černém trhu.
Úvodní foto: World Parrot Trust/Mehd Halaouate