V šumperském paneláku se schyluje k líhnutí mláďat arů araraun. Můžete ho sledovat online

Ara araraunaUVNITŘ FOTO A VIDEO – Inkubační doba tří vajíček od páru ochočených arů araraun v šumperském paneláku se chýlí ke svému závěru. Tento pátek 3. července tomu bude už 25 dní, co samice zasedla na snůšku a to je právě čas, kdy by se mohlo začít klubat první mládě. Z toho důvodu jsem už začátkem tohoto týdne, dvacátý den sezení, na hnízdní budku v našem obýváku nasměroval mobilní telefon, který 24 hodin denně snímá online chování rodičovského páru a pokud k tomu budou vhodné podmínky, mělo by být možné díky tomuto IP přenosu pozorovat i líhnutí mláďat. Původně jsem počítal s tím, že do pokoje nainstaluji IP kameru, ale vzhledem k tomu, že její záznam by byl dost nekvalitní, nechal jsem si poradit od známého, který nainstaloval mobil a nyní přenos běží, jak má.

Mobil přenáší obraz v reálném čase na internet, kde se můžete na dění v budce našich araraun podívat i vy. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je fakt, že jsem snůšku od našich araraun neočekával a tak budku snímám přes mříže klece, což není zrovna ideální pro celkovou kompozici obrazu, ale logicky teď nebudu zasahovat do hnízdění a montovat mobil přímo do budky. Pokud naše ararauny v budoucnu znovu zahnízdí, budu je snímat z jiného místa a obraz by měl být stoprocentně kvalitní. Vejce jsem ještě před líhnutím všechna opět prosvítil a podle všeho se v nich zárodky vyvíjí dobře. Jsem tedy hodně zvědavý, jak to dopadne.

 

Chování araraun se vůbec nezměnilo

Jak vlastně během sezení na snůšce vypadá běžný den našich araraun? Sameček Endy si během dne leze do budky za samičkou, kde bývá v podvečer až do setmění. Potom si obvykle sedl na „parapet“ hnízdní budky a přespal tam. Ráno okolo šesté hodiny jsem ho ale vždy spatřil už dole v kleci, jak sedí na bidle. V minulých článcích jsem opomněl napsat rozměry hnízdní budky. Základna má 76 x 50 cm, výška je 50 cm. Hloubka budky byla dána hloubkou klece, nechtěl jsem, aby zbytečně přečnívala. Přední deska (onen „parapet“, na které přespává sameček) je vysoká 20 cm, ale myslím si, že by klidně postačilo i 15 cm. K TÉMATU: Hnízdění šumperských araraun v paneláku: všechna vajíčka oplozena, budou trojčata! Co se týká preferovaného krmiva, samice během sezení brala z ořechů nejčastěji buráky, poté vlašské ořechy. Samec bral v podstatě všechno jako obvykle. Váha samice se během sezení na snůšce nezměnila, zůstala na 960 gramech. Manipulace s oběma papoušky je během doby sezení na snůšce naprosto bezproblémová. Na samci bylo vidět, že se přeci jen trochu nudí, takže jsem se mu musel přes den trochu víc věnovat. Byl rád, když jsem ho vyndal z klece a podrbal. Tím se opět vyvrací mýtus o tom, že během hnízdění jsou ararauny pokaždé agresivní, napadají chovatele a nedají se chytit. U našich ptáků jsem nic takového nepozoroval.

Prosvěcování vejce 16, 19 a 22 dní po snesení (Foto: Zdeněk Krňávek)
Prosvěcování vejce 16, 19 a 22 dní po snesení (Foto: Zdeněk Krňávek)

Na závěr jsem si nechal jedno raritní video pořízené před několika dny. Je na něm prosvícené vajíčko, ve kterém je 22 dní starý zárodek mláděte. Je na něm hezky vidět, jak si ve vajíčku vesele plave… Úvodní foto: Zdeněk Krňávek


Předchozí článek

Zajímavé chování amazónků rezavolících ve volné přírodě: olizují soli ze skalních stěn

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. července 2015

3 Comments

  • Gratuluji, je to nádhera.

  • To je hustý a krásný, taky gratulace. Pořád šmíruju 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější