Liberecká zoo poprvé odchovala nestory kea, mláďata dokrmuje uměle

Nestor keaUVNITŘ FOTO – Prvoodchov nestorů kea ohlásila zoologická zahrada v Liberci. Tři mláďata se vylíhla v inkubátoru a jsou dokrmována uměle. Rodičovský pár je totiž nezkušený a při loňském prvním hnízdění zničil snůšku, která byla rovněž oplozena, a totéž se stalo i při prvním letošním hnízdění. „Byla by škoda, kdybychom přišli o další mláďata,“ konstatoval na oficiální facebookové stránce Zoo Liberec ošetřovatel dravých ptáků, který se věnuje ručnímu dokrmování malých nestorů. Podle mluvčího zahrady Ivana Langra jsou mláďata dokrmována každé tři hodiny s výjimkou noční přestávky od půlnoci do šesté hodiny ráno.

„Jde o historicky první odchov těchto papoušků od roku 2008, kdy je liberecká zoo chová. ZOO Liberec se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto opeřence množí – v roce 2013 se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů (Heidelberg, Münster, Bristol a Tenerife), přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů. Liberečtí nestoři přišli na svět 15., 16. a 18. dubna v umělé líhni. Tento způsob byl zvolen právě v zájmu zachování přirozené reprodukce populace (nízký počet odchovů z minulých let), protože nebylo jisté, zda by sami rodiče mláďata na hnízdě odchovali,“ uvedl mluvčí. Rodiče mláďat pochází z Vogel Parku Walsrode (samec) a belgického Parc Paradisio (samice), oba jsou sedmiletí.

ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u Jana Barvíka, chovatele nestorů kea, trichů orlích a stavitele voliér

Pokusí se liberecká zoo i o přirozený odchov těchto papoušků pod rodiči? „Pokud to půjde, ano. I letos měl být odchov jen asistovaný, tj. po rozkrmení jsme chtěli mládě (aspoň jedno) pod rodiče vrátit, ale ptáci mezitím slezli z podkladků,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí zahrady Ivan Langr. Trojici mláďat si liberecká zoo neponechá, po osamostatnění mladí nestorové Liberec opustí. „Ponecháme jen po jistou dobu, chceme mláďata zkusit s rodiči socializovat, takže odvoz se předpokládá na začátku příštího roku,“ dodal mluvčí.

Jeden z rodičů tří mláďat v liberecké zoologické zahradě (Foto: Zoo Liberec)

Jeden z rodičů tří mláďat v liberecké zoologické zahradě (Foto: Zoo Liberec)

K českému prvoodchovu došlo v roce 2008

V České republice nejde o první odchov nestorů kea, toho dosáhl soukromý chovatel Lubomír Palkovič z jižních Čech již v roce 2008 a nyní se mu daří nestory rozmnožovat prakticky každoročně. Z tuzemských zoologických zahrad tento druh papouška původem z Nového Zélandu chová kromě Liberce také brněnská a zlínská zoo. Jako první je dovezla Zoo Brno, která nestory vlastní od roku 2000. O pořízení nestorů kea uvažuje také pražká zoologická zahrada, která je chce umístit do připravovaného nového Pavilonu exotického ptactva, v němž veřejně vystaví i vzácné ary kobaltové, ary hyacintové a kakadu palmové. S výstavbou zařízení začne letos.

K TÉMATU: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

Nestor kea patří mezi ohrožené ptačí druhy Nového Zélandu. Svého času byl velmi častý, jeho populaci ale zdecimovaly zavlečení predátoři a také farmáři, kteří jej pronásledovali jako škodnou. Nestoři kea totiž napadali jejich ovce a vykusovali jim z hřbetů kusy kůže s tukovými zásobami. „Červená kniha ohrožených zvířat (IUCN) udává, že jich farmáři zastřelili více než 150.000 kusů a na ostrov dokonce uměle vysadili zvířecí predátory (lasice, kočky, kusu liščí), aby jim s decimováním nestorů pomohli,“ upozorňuje mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr. Nyní žije ve volné přírodě jižního ostrova Nového Zélandu pouhých pět tisíc nestorů kea.

Ruční dokrmování několikadenního mláděte nestora kea (Foto: Zoo Liberec)

Ruční dokrmování několikadenního mláděte nestora kea (Foto: Zoo Liberec)

Úvodní foto: Zoo Liberec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..