UVNITŘ FOTO – Prvoodchov nestorů kea ohlásila zoologická zahrada v Liberci. Tři mláďata se vylíhla v inkubátoru a jsou dokrmována uměle. Rodičovský pár je totiž nezkušený a při loňském prvním hnízdění zničil snůšku, která byla rovněž oplozena, a totéž se stalo i při prvním letošním hnízdění. „Byla by škoda, kdybychom přišli o další mláďata,“ konstatoval na oficiální facebookové stránce Zoo Liberec ošetřovatel dravých ptáků, který se věnuje ručnímu dokrmování malých nestorů. Podle mluvčího zahrady Ivana Langra jsou mláďata dokrmována každé tři hodiny s výjimkou noční přestávky od půlnoci do šesté hodiny ráno.
„Jde o historicky první odchov těchto papoušků od roku 2008, kdy je liberecká zoo chová. ZOO Liberec se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto opeřence množí – v roce 2013 se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů (Heidelberg, Münster, Bristol a Tenerife), přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů. Liberečtí nestoři přišli na svět 15., 16. a 18. dubna v umělé líhni. Tento způsob byl zvolen právě v zájmu zachování přirozené reprodukce populace (nízký počet odchovů z minulých let), protože nebylo jisté, zda by sami rodiče mláďata na hnízdě odchovali,“ uvedl mluvčí. Rodiče mláďat pochází z Vogel Parku Walsrode (samec) a belgického Parc Paradisio (samice), oba jsou sedmiletí.
ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u Jana Barvíka, chovatele nestorů kea, trichů orlích a stavitele voliér
Pokusí se liberecká zoo i o přirozený odchov těchto papoušků pod rodiči? „Pokud to půjde, ano. I letos měl být odchov jen asistovaný, tj. po rozkrmení jsme chtěli mládě (aspoň jedno) pod rodiče vrátit, ale ptáci mezitím slezli z podkladků,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí zahrady Ivan Langr. Trojici mláďat si liberecká zoo neponechá, po osamostatnění mladí nestorové Liberec opustí. „Ponecháme jen po jistou dobu, chceme mláďata zkusit s rodiči socializovat, takže odvoz se předpokládá na začátku příštího roku,“ dodal mluvčí.
K českému prvoodchovu došlo v roce 2008
V České republice nejde o první odchov nestorů kea, toho dosáhl soukromý chovatel Lubomír Palkovič z jižních Čech již v roce 2008 a nyní se mu daří nestory rozmnožovat prakticky každoročně. Z tuzemských zoologických zahrad tento druh papouška původem z Nového Zélandu chová kromě Liberce také brněnská a zlínská zoo. Jako první je dovezla Zoo Brno, která nestory vlastní od roku 2000. O pořízení nestorů kea uvažuje také pražká zoologická zahrada, která je chce umístit do připravovaného nového Pavilonu exotického ptactva, v němž veřejně vystaví i vzácné ary kobaltové, ary hyacintové a kakadu palmové. S výstavbou zařízení začne letos.
K TÉMATU: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO
Nestor kea patří mezi ohrožené ptačí druhy Nového Zélandu. Svého času byl velmi častý, jeho populaci ale zdecimovaly zavlečení predátoři a také farmáři, kteří jej pronásledovali jako škodnou. Nestoři kea totiž napadali jejich ovce a vykusovali jim z hřbetů kusy kůže s tukovými zásobami. „Červená kniha ohrožených zvířat (IUCN) udává, že jich farmáři zastřelili více než 150.000 kusů a na ostrov dokonce uměle vysadili zvířecí predátory (lasice, kočky, kusu liščí), aby jim s decimováním nestorů pomohli,“ upozorňuje mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr. Nyní žije ve volné přírodě jižního ostrova Nového Zélandu pouhých pět tisíc nestorů kea.
Úvodní foto: Zoo Liberec