Berlínské sdružení ACTP vyhlásilo veřejnou sbírku na záchranu arů škraboškových

Ara škraboškový v ACTPUVNITŘ VIDEO – Internetovou sbírku na podporu projektu návratu arů škraboškových do volné přírody vypsalo berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). „Společně s brazilskou vládou se aktivně zapojujeme do ochrany tohoto krásného ptáka a jeho návratu do volné přírody. Naše organizace je oficiálním partnerem brazilské vlády a oficiálním členem programu obnovy populace arů škraboškových. Naším cílem je návrat arů škraboškových do volné přírody do roku 2021,“ napsal na webu Betterplace.org, kde sbírka probíhá, vedoucí projektu Mathias D. „V současné době žije v zajetí asi jen 100 ptáků, takže ara škraboškový je nejvzácnějším papouškem na světě,“ dodal. Právě ACTP se věnuje chovu těchto arů a podařilo se mu je opakovaně rozmnožit.

„V našem chovném zařízení v Schöneiche v Německu chováme ary škraboškové s cílem vytvořit dostatečně velkou populaci pro jejich návrat do volné přírody,“ popisuje Mathias D. Brazilská vláda už přede dvěma lety schválila program, podle něhož budou první ptáci vypuštěni v místě, kde se v roce 2000 ztratil poslední volně žijící samec tohoto druhu (region Bahia na severovýchodu Brazílie), až jejich celková populace v zajetí dosáhne alespoň 150 jedinců. V současné době chovají tři instituce na světě, katarská záchranná stanice Al Wabra, německé sdružení ACTP a brazilská chovná stanice Nest v Sao Paulu celkem 110 arů škraboškových. Další pár vlastní soukromý chovatel ve Švýcarsku, který se ale na záchranném programu nepodílí a neuznává nárok brazilské vlády na vlastnictví všech arů škraboškových v zajetí.

Kampaň na zkoušku?

ACTP se kromě chovu vzácných papoušků podílí i na přípravě jejich původního biotopu přímo v Brazílii pro budoucí reintrodukci. „Společně s naším partnerem, brazilským úřadem ICMBio, pracujeme na ochraně původního stanoviště arů škraboškových jako základního předpokladu jejich návratu do divočiny (například prostřednictvím akvizice pozemků a vzdělávání místního obyvatelstva),“ informuje ACTP ve výzvě k finanční podpoře projektu. Sdružení při této příležitosti natočilo krátký pětiminutový film v anglické a německé verzi, v němž informuje o svých aktivitách a nedávném převozu dvou v Německu odchovaných mláďat arů škraboškových do Brazílie (brazilská strana na oplátku zapůjčila ACTP jednoho aru škraboškového z jiné krevní linie).

K TÉMATU: Nevídaný úspěch sbírky na záchranu latamů a neofém na Tasmánii: přes milion korun za tři dny

ACTP chce prostřednictvím crowfundingové kampaně vybrat 2 400 euro nejen na podporu samotného záchranného programu, ale také na financování provozu svého chovného zařízení, například na veterinární pomůcky nebo ostrahu objektu. Podle všeho jde o zkušební kampaň, na které si chce ACTP zjistit, zda jsou lidé ochotni podobný projekt finančně podpořit, protože cílová částka je velmi nízká. Kampaň byla vyhlášena 28. června a do včerejšího dne se podařilo od deseti dárců vybrat celkem necelých 500 euro (v přepočtu asi 13 tisíc korun). Pro porovnání: obdobná kampaň na záchranu latamů vlaštovčích a neofém oranžovobřichých a Austrálii dokázala získat během pouhých tří dnů od dárců přes milion korun.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..