Na Krásném u Šumperka se v sobotu 1. srpna opět sejdou vyznavači volného letu papoušků

KrásnéUVNITŘ POZVÁNKA – Třetí ročník celostátního srazu vyznavačů volného letu papoušků proběhne v sobotu 1. srpna na přehradě Krásné u Šumperka. Do areálu letního kempu se sjedou chovatelé z celé České republiky, k vidění bude hromadný let velkých arů, žaků i amazoňanů. „Setkání začne v 11:00 hod., podvečer bude možné posedět na zahrádce místní restaurace a poslechnout si živou kapelu,“ řekl serveru Ararauna.cz jeden z pořadatelů Zdeněk Krňávek. V případě velmi špatného počasí se sraz přesune na další sobotu 8. srpna. Někteří chovatelé plánují na Krásné přijet o několik dní dříve a strávit v kempu společně se svými papoušky dovolenou. Volně létající exoty tak bude možné vidět i v jiné dny než pouze během srazu.

„Vím o třech karavanech a minimálně třech stanech,“ popsal serveru Ararauna.cz Karel Veselý z Krupky u Teplic, který plánuje i s rodinou na místě strávit deset dní. V karavanu sebou přivezou tříletého amazoňana modročelého a půldruhého roku starého žaka. „Pojali jsme to jako rodinnou dovolenou, kterou jsem naplánoval hned po minulém srazu, na kterém jsem byl ve stanu,“ dodal chovatel. S karavanem se na Krásné u Šumperka vydá i Alexandr Will z Nýřan u Plzně: „Máme aru araraunu a aru zelenokřídlého. Ve stejný den jako my jede i Karel Veselý a také Vašek Peričevič s araraunou Laurou z Prahy. O nějaký den dříve přijede Roman Bednár se dvěma araraunami z Jablonce nad Nisou.“ Delší účast zvažují i chovatelé ochočených arů araraun z Hradce Králové.

Papouščí den Krásné

Padne loňský rekord 54 papoušků?

„Papouščí tábor“ by mohl být ještě větší. „Možná pojede ještě jeden chovatel od nás, který má aru zelenokřídlého a aru araraunu,“ sdělil serveru Ararauna.cz Roman Bednár. Loňského druhého ročníku srazu se zúčastnilo rekordních 54 papoušků 13 různých druhů, z toho 36 létalo na volno. Převážně šlo o ary ararauny, volně se ale prolétli i arové zelenokřídlí, kříženci arové harlekýni, ara žlutokrký, ara červenoramenný, žakové velcí, papoušek patagonský, aratinga jendaj a korela chocholatá. Na kšírách nebo z klece přihlíželi kakadu bílý, kakadu žlutočečelatý, amazoňan modročelý, ara arakanga a mníšek šedý. Jeden vyznavač volného letu papoušků přímo během srazu doletěl z Plzně na otočku letadlem (kilometr od kempu Na Krásném je polní letiště Šumperk).

LOŇSKÝ SRAZ: Český rekord: u Šumperka létalo volně 36 papoušků, celkem jich na sraz dorazilo 54

Vstupné na loňský sraz bylo dobrovolné, veškerý výtěžek putoval na podporu Domova Olšany pro postižené děti. Celkem se vybralo 4 470 korun, což bylo podle pořadatele vzhledem k účasti osmi set lidí poměrně málo. Dětem loni ovšem neputovaly jen peníze, chovatelé jim dovezli také pestrobarevné peří pro výrobu čelenek a dalších hraček. Děti z Domova Olšany si přímo na místě užívaly kontakt s papoušky a zapojily se do programu setkání. Letos budou na místě k dispozici i koně na projížďku pro děti.

Oproti loňsku prošla místní restaurace na Krásném u Šumperka rekonstrukcí (Foto: Zdeněk Krňávek)
Oproti loňsku prošla místní restaurace na Krásném u Šumperka rekonstrukcí (Foto: Zdeněk Krňávek)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek

Předchozí článek

Berlínské sdružení ACTP vyhlásilo veřejnou sbírku na záchranu arů škraboškových

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. července 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější