Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Český rekord: u Šumperka létalo volně 36 papoušků, celkem jich na sraz dorazilo 54

Den papoušků na Krásném u Šumperka (Foto: archiv Petry Horákové)UVNITŘ VIDEO – Nový tuzemský rekord v počtu volně létajících papoušků na jedné akci vytvořili v sobotu vyznavači volného letu papoušků u vodní nádrže Krásné poblíž Šumperka. Druhého ročníku srazu, který jeho organizátor Zdeněk Krňávek nazval jednoduše Dnem papoušků, se zúčastnilo celkem 54 papoušků několika druhů a z nich 36 skutečně létalo na volno. Většinou šlo o ary ararauny, nechyběli ale ani arové zelenokřídlí, kříženci arové harlekýni, ara žlutokrký, ara červenoramenný, žakové velcí, papoušek patagonský, aratinga jendaj či korela chocholatá. Na kšírech či v kleci létání přihlíželi kakadu bílý, kakadu žlutočečelatý, amazoňan modročelý, ara arakanga a mníšek šedý.

Někteří chovatelé dorazili na místo srazu s předstihem v pátek a na místě přenocovali v kempu ve stanech i s papoušky. Jeden vyznavač volného letu papoušků přímo během srazu doletěl z Plzně na otočku letadlem (kilometr od kempu Na Krásném je polní letiště Šumperk), ovšem pochopitelně bez papouška v kokpitu. Největší obava organizátorů, že je počasí, které během posledních dní nebylo příliš příznivé, donutí akci přeložit na náhradní termín o týden později, se nakonec nevyplnila. Naopak, ideální podmínky přilákaly houfy zvědavců, celkem volnému létání přihlíželo na osm set účastníků. To je téměř dvojnásobek oproti loňskému prvnímu ročníku srazu.

Přístě za vstupné na podporu postižených dětí

Zklamání však organizátoři neskrývali kvůli částce, kterou se podařilo na místě vybrat na podporu Domova Olšany pro postižené děti. Jelikož účast na srazu byla zdarma, dobrovolné vstupné putovalo v plné výši právě na účet tohoto zařízení. „Pro děti vybrala čáskta 4.470,- Kč, což mě docela zklamalo, neboť účast byla okolo 800 lidí. Pokud se bude setkání konat i příští rok, budeme vybírat vstupné okolo 20 korun, abychom opět pomohli nějakému Domovu s postiženými dětmi v České republice,“ řekl serveru Ararauna.cz autor myšlenky srazu a jeho hlavní organizátor Zdeněk Krňávek. Dětem ovšem neputovaly jen peníze, chovatelé jim dovezli také pestrobarevné peří pro výrobu čelenek a dalších hraček.

LOŇSKÝ ROČNÍK SETKÁNÍ: Rekord v počtu volně létajících papoušků v Česku: 12 araraun a jeden žako u Šumperka

Oproti loňskému prvnímu ročníku setkání letos chovatelé nevypouštěli papoušky v jeden okamžik, sešikovaní na blízkém poli, ale vytvořili jim volnější podmínky. V prostoru mezi kempem Na Krásném a vodní nádrží bylo ohraničené území, v němž měli papoušci k dispozici bidla s krmítky a větvemi na okus, odkud mohli ti vytrénovaní volně startovat k letu po okolí. Mnozí arové si tak zcela neorganizovaně létali nad hlavami účastníků, nebo posedávali na blízkých stromech a okusovali listí nebo jehličí. Někteří jedinci, kteří teprve s volným letem před pár dny začali pak přivodili poněkud zoufalé stavy svým majitelům, to když samička ary ararauny, která létá na volno teprve tři týdny, odmítala téměř čtyři hodiny slétnout z vrcholu břízy nad kempem a hlasitě se ozývala svému majiteli.

Premiéra volně létající korely

Ještě nepříjemnější okamžiky prožívala majitelka ochočené samičky žaka Perly, která nejprve posedávala několik hodin na střeše místního občerstvení, aby poté zcela zmizela a nedala o sobě vědět až do večerních hodin. Perla se nakonec vrátila k majitelce po sedmé hodině večer, víc než sedm hodin po vypuštění. Mezitím ovšem dopoledne stihla několikrát rychlým letem obkroužit celý areál srazu a názorně prezentovat návštěvníkům, jak se liší let žaků od těžkopádnějších a mnohem větších arů. „Žako si podle mě dělal, co chtěl a bavilo ho létat a pozorovat, co se kde děje. Potom si sedl na anténu v hospodě a seděl. Problém nastal v tom, že ho majitelka chtěla mermomocí dostat dolů a tak tam za ním vylezl někdo cizí a papoušek se ho lekl a odlétl pryč,“ míní Zdeněk Krňávek.

Papoušek si podle organizátora srazu několikrát zakroužil nad místem setkání a poté si odletěl sednout někam, kde měl klid. „Jakmile akce skončila, vrátil se na místo, kde ho majitelka vypustila a kde logicky z mého pohledu předpokládal, že ji najde,“ vysvětluje Zdeněk Krňávek, protože samička žaka jménem Perla létá volně již druhým rokem a není to žádná začátečnice. Podle jeho slov by majitelé volně létajících papoušků neměli při vypouštění domácích mazlíčků v cizím prostředí panikařit, pokud se pták rozhodne prolétnout a zmizí jim z očí. „V klidu by měli počkat, až se vrátí. Je to závislé od místa, kde se papoušek pouští, jak dlouho létá na volno a na dalších faktorech,“ popisuje. „O žacích se traduje, že jsou velice inteligentní, takže z nich nelze dělat omezence, kteří by si nepamatovali, odkud odletěli, pokud jsou v tomto směru cvičení.“

Premiéru na veřejnosti si na sobotním srazu odbyla volně létající korela, již vycvičil šumperský chovatel Tomáš Koukola, který se dosud soustředil na volný let araraun a nyní připravuje k témuž mládě amazoňana modročelého z vlastního odchovu. Na kšírách se také představil dost netypický ptačí účastník setkání: hrdlička chechtavá.

Netradiční účastník srazu volně létajících papoušků: hrdlička chechtavá na kšírách (Foto: Bohdana Crhonková)
Netradiční účastník srazu volně létajících papoušků: hrdlička chechtavá na kšírách (Foto: Bohdana Crhonková)

Statistika účasti na Dni papoušků

Volně létající

Ara ararauna – 25 ex.
Ara zelenokřídlý – 2 ex.
Ara harlekýn – 2 ex.
Ara žlutokrký – 1 ex.
Ara červenoramenný (nobilis) – 1 ex.
Aratinga jendaj – 1 ex.
Papoušek patagonský – 1 ex.
Žako velký – 2 ex.
Korela chocholatá – 1 ex.

Na kšírách

Ara ararauna – 4 ex.
Ara zelenokřídlý – 1 ex.
Ara arakanga – 1 ex.
Amazoňan modročelý – 1 ex.
Kakadu bílý – 2 ex.
Kakadu žlutočečelatý – 1 ex.
Žako velký – 2 ex.
Mníšek šedý – 1 ex.
Alexandr malý – 2 ex.
Hrdlička chechtavá – 1 ex.

Úvodní foto: archiv Petry Horákové

Předchozí článek

Přehled ptačích burz, výstav a akcí pro víkend 1. až 3. srpna 2014

Dálší článek

Světová premiéra: první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější