Rekord v počtu volně létajících papoušků v Česku: 12 araraun a jeden žako u Šumperka

UVNITŘ VIDEO – Na pět set lidí přihlíželo minulý pátek 5. července poblíž vodní nádrže Krásné u Šumperka historicky největšímu počtu volně vypouštěných papoušků v České republice. Na jednom místě a v jeden okamžik zde létalo 12 arů araraun a jeden žako velký. Akce, kterou pořádal největší tuzemský propagátor volného létání papoušků Zdeněk Krňávek, se zúčastnili i majitelé dalších druhů papoušků: mimo hromadný let bylo možné vidět na volno puštěného aru červenoramenného (nejmenší druh ary přezdívaný podle latinského názvu „nobiliska“) a na kšírách aru zelenokřídlého a alexandra velkého.


Po srazu v autokempu u Krásného, kde si chovatelé vytvořili zázemí s bidly pro své chovance, se celý dav několika set přihlížejících přesunul na blízkou louku, kde za přítomnosti kamer České televize a Primy probíhal od půl desáté dopoledne hlavní bod programu: vypouštění všech papoušků, kteří absolvovali výcvik a praktikují volný let. Některé mladé ararauny se postaraly vybraným lidem z publika o životní zážitek, když místo na ruku svých chovatelů přistáli na jejich rameni. Část papoušků se poté volně pohybovala v prostoru autokempu u Krásného i po zbytek dne.

Vznikne klub chovatelů praktikujících volný let?

„Podobnou akci si chceme zopakovat ještě koncem srpna. Uvažujeme také o jiných místech,“ řekl serveru Ararauna.cz Zdeněk Krňávek. Autokemp u Krásného pro první hromadný sraz zvolil kvůli jeho dobré poloze a dostupnosti pro většinu zúčastněných chovatelů, kteří pocházeli z Moravy. Akce se ale zúčastnil i majitel ochočené ararauny z čtyř set kilometrů vzdálených Karlových Varů. „Krásné je na takový sraz ideální, jde o relativně uzavřený prostor, kterým prochází jen málo frekventovaná silnice a není tu hustý les, kam by mohli papoušci zalétnout a ztratit se tam,“ vysvětlil Zdeněk Krňávek.

Zájemci o volný let papoušků se mohli už začátkem června zúčastnit odborného semináře ve Fauna parku v Lipové-lázni. Zdeněk Krňávek nyní uvažuje o založení klubu chovatelů praktikujících volný let, který by se scházel nejen na hromadné vypouštění opeřenců, ale také na společných výměnách zkušeností. „Takové semináře bychom mohli pořádat v zimě, kdy se nechodí s papoušky létat. Na takových akcích jde spíš o výměnu zkušeností než o samotné létání,“ uvedl organizátor prvního hromadného letu papoušků v Česku.

Úvodní foto: Česká televize


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..