Americké úřady vzdávají snahu o návrat ararů zelených, podpoří jejich ochranu v Mexiku

UVNITŘ VIDEO – Spojené státy se nebudou v dohledné době pokoušet vrátit do volné přírody v Arizoně papouška araru zeleného, který zde přirozeně žil do roku 1938 a nyní se vyskytuje pouze v sousedním Mexiku. Federální úřad U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů) odmítnul ambiciózní plán Společnosti pro ochranu biologie (SCB), který počítal s postupným vypouštěním ararů ve vhodných biotopech v Arizoně, protože by byl příliš finančně náročný.


Projekt by vyšel na půl miliardy korun

Místo toho FWS navrhuje podpořit ochranu tohoto ptačího druhu v Mexiku, kde se volně vyskytuje a hnízdí pouze v pohoří Sierra Madre Occidental. Úřad argumentuje doporučením odborníků, kteří se specializují na studium života ararů, podle nichž jsou v Mexiku stále ještě relativně velké souvislé zalesněné plochy vhodné pro hnízdění těchto papoušků, což se o Arizoně říci nedá. FSW navíc vychází z dvou neúspěšných pokusů o znovuvysazení ararů zelených v Arizoně, ke kterým došlo v letech 1986 a 1993. Ptáci ale nebyli schopni čelit predátorům, vypuštěnou populaci zdecimovali zejména jestřábi.

K TÉMATU: Vrátí se arara zelený do volné přírody v USA? Úřady se o to chtějí pokusit

Arara zelený je závislý na borovicových lesích, živí se semeny šišek a hnízdí v dutinách starých stromů. Větší zalesněné plochy v Arizoně ale chybí. „Po rozsáhlém přezkumu původního projektu je zřejmé, že větší šanci má ochrana již existující populace arary zeleného v Mexiku, než se pokoušet o finančně náročnou reintrodukci ptáků z chovu v zajetí v USA, kde jsou možnosti vhodných lokalit velmi omezené,“ uvedl v oficiálním tiskovém prohlášení šéf arizonské pobočky FSW Larry Voyles. Náklady na původně plánované vypouštění ararů v Arizoně se v počáteční fázi pohybovaly okolo 25 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) a výhledy na úspěch takové akce byly mizivé.

O arary mají zájem i čeští chovatelé

Vzhledem k tomu, že původní projekt by trval déle než 15 let, vyšel by na několik miliard korun. „Prostě nám dává větší smysl posílit populace těchto ptáků v Mexiku, kde je jistota, že tam přežijí a dokáží se rozmnožovat, než se snažit vytvořit chovnou populaci v Arizoně, kde jsou méně vhodné podmínky pro volně žijící papoušky,“ konstatuje Larry Voyles. Ararové zelení nyní obývají jihozápadní Mexiko a v nejsevernější části svého biotopu dosahují téměř mexicko-americké hranice. Do Spojených států občas někteří ptáci zalétnou mimo hnízdní období. Mexická populace čítá asi 2 000 až 2 800 pohlavně dospělých jedinců.

ČTĚTE TAKÉ: Americké zoologické zahrady rozšiřují chov ararů zelených, kteří přirozeně žili v USA

V zajetí není arara zelený příliš často chovaným druhem papouška, tedy alespoň ne v Evropě. V České republice je nechová nikdo, i když zájem dovézt je mají minimálně dva soukromí chovatelé. U amerických chovatelů a v tamních zoologických zahradách je ale poměrně častý a daří se jej i pravidelně odchovávat. O něco horší situace je se vzácnějším příbuzným tohoto papouška, ararou hnědočelým. Oba ararové jsou zapsáni v první příloze mezinárodní úmluvy CITES, takže jejich chov podléhá povinné registraci a dovoz ze zemí mimo Evropskou unii je poměrně složitý.

Úvodní foto: neotropical.birds.cornell.edu


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..