Americké zoologické zahrady rozšiřují chov ararů zelených, kteří přirozeně žili v USA

UVNITŘ VIDEO – Stále více amerických zoologických zahrad se věnuje chovu ararů zelených, papoušků vzdáleně příbuzných jihoamerickým arům, kteří se v minulosti přirozeně vyskytovali na území USA. Nejnověji získala chovný pár těchto ptáků Living Desert Zoo & Gardens State Park v Novém Mexiku poblíž města Carlsbad. „Byli k nám umístěni ze ZOO San Antonio v Texasu prostřednictvím Americké asociace zoologických zahrad a akvárií (AZA),“ řekl webu Carlsbad Current-Argus kurátor zahrady Holly Payne.

Úřady chtějí papouška vrátit do přírody

Ararové zelení jsou teprve druhý druh zvířat s vlastním chovným programem AZA, který se Living Desert Zoo & Gardens State Parku podařilo získat. Prvním byli mexičtí vlci šedí. Zahrada je členem asociace od roku 2002. Na území USA kdysi přirozeně žily pouze dva druhy papoušků: vedle arary zeleného, který se nyní vyskytuje pouze v Mexiku, i papoušek karolinský. Tento svého času velmi běžný pták vyhynul začátkem 20. století, pronásledován farmáři kvůli škodám na zemědělských plodinách.

Americké úřady nyní připravují program návratu arary zeleného do volné přírody v USA. Ptáci se běžně objevují na tahu v Kalifornii, hnízdění na americkém území ale nebylo už dlouhá léta prokázáno (dříve žil v Arizoně). V Mexiku žije asi jeden až čtyři tisíce ptáků. Mnohem více jich bude zřejmě v zajetí, ve svém chovu je má větší množství zoologických zahrad a ptačích parků po celém světě. Přímo v Mexiku existuje speciální chovná stanice, která vedle ararů zelených odchovává i mnohem vzácnější arary hnědočelé.

Objeví se ararové i v českém chovu?

„Tito papoušci se hodně liší od ostatních zvířat v našem parku. Většina druhů pochází z pouště a je zbarvena tak, aby se v ní dokázala skrýt. Ararové jsou ale nezvykle pestří, jsou zelení jako piniové borovice,“ líčí kurátor Payne. Právě oříšky z piniových borovic se ararové živí. Pouštní zvířata převládají v Living Desert Zoo & Gardens State Park schválně, zoologická zahrada totiž vznikla přímo v poušti Chihuahan na severním okraji Carlsbadu.

V České republice arary zelené zatím nikdo nechová, zájem o tento druh má ale Zdeněk Špalek, známý chovatel arů z východních Čech. „V zahraničí se odchovávají, zejména arary zelené, a mám známé, od kterých by se daly získat, takže by to asi nebyl problém. Bude ale záležet na tom, jak to půjde s odbytem stávajících odchovů arů,“ prohlásil chovatel v loňském rozhovoru pro server Ararauna.cz.

Úvodní foto: www.free-pet-wallpapers.com

Předchozí článek

Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. dubna 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější