Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Dvaašedesátiletá Britka Barbara Smith-Schaferová vděčí svému papouškovi žakovi velkému za opakovanou záchranu života. Žena trpí obstrukční spánkovou apnoe, která se projevuje silným chrápáním, namáhá srdce a může vést ke kardiovaskulárním onemocněním či hypoxii mozku (nedostatečnému okysličení), nezřídka i k úmrtí. Ochočený žako Dominik se naučil napodobovat majitelčino chrápání a pokud změní intenzitu nebo žena přestane dýchat, přilétne k ní a klovancem a máváním křídly ji probudí.

„Spánková apnoe se mi začala zhoršovat, ale můj papoušek se mě naučil probudit, když jsem usnula v nebezpečné pozici, nebo jsem přestala dýchat,“ svěřila se žena zpravodaji BBC. Barbara Smith-Schaferová se již několikrát zranila při pádu na podlahu, když usnula v sedě. Pětkrát si zlomila nos a jednou rameno. Podle specialisty na spánkovou apnoe Michaela Oko z nemocnice v britském Lincolnshire trpí touto nemocí až dva lidé z deseti, kteří v noci chrápou. „Pokud se neléčí, může to vést k závažným zdravotním problémům,“ varuje.

Lékaři poskytli Barbaře Smith-Schaferové speciální přístroj, který jí v noci pomáhá správně dýchat pomocí masky. Udržuje potřebný tlak vzduchu v dýchacích cestách a předchází tak případnému kolapsu organismu. Přesto nedá dopustit na svého žaka, kterého považuje za opravdového „rytíře v lesklé zbroji“. „Jsem Dominikovi moc vděčná za to, že na mě dával pozor, ale na druhou stranu mě těší, že se už obejdu bez bolestivého buzení od jeho klovanců,“ prohlásila žena. Žako jí ale nadále připomíná její nemoc napodobováním jejího chrápání.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Novozélandská vláda propouští úředníky ochrany přírody, i z týmu na záchranu kakapa sovího

Dálší článek

Americké zoologické zahrady rozšiřují chov ararů zelených, kteří přirozeně žili v USA

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější