Novozélandská vláda propouští úředníky ochrany přírody, i z týmu na záchranu kakapa sovího

UVNITŘ VIDEO – Nečekaný dopad bude mít chystaná redukce počtu pracovních míst v odboru ochrany přírody novozélandského ministerstva životního prostředí. Plánované propouštění 140 pracovníků se dotkne i týmu na záchranu kakapa sovího, nelétavého papouška, jehož populace čítá pouhých 125 jedinců. „I přes ujištění ministra životního prostředí Nicka Smitha budou mít navrhované škrty přímý dopad na zachování některých z našich nejvíce ohrožených druhů zvířat,“ konstatuje manažer organizace Forest & Bird Advocacy Kevin Hackwell.

Přijdou o správce, technika a vědce

Tým Kakapo Recovery Program přijde o samostatného správce, který se v rámci odboru ochrany přírody na jižním ostrovu Nového Zélandu věnoval výhradně tomuto projektu, ale také o technika a vědce vyčleněného jen pro výzkum kakapů. Podle Hackwella tím ministerstvo podkope vědecké i technické schopnosti týmu, kterému se od roku 1995 daří jedny z nejvzácnějších papoušků na světě úspěšně množit. Záchranný program dokázal od roku 1990, kdy na Novém Zélandu žilo posledních 49 ptáků tohoto druhu, jejich počet téměř ztrojnásobit. Poslední dva roky ale kakapů opět mírně ubývá.

„Projekt je hodně založen na technologických postupech, vyžaduje komplexní genetický výzkum. V současné době se daří líhnout jen 40 procent vajec kakapů a pokud by se tento poměr ještě zhoršil, mohl by být tento druh odsouzen k záhubě,“ varuje Kevin Hackwell. „Dosavadnímu týmu se podařilo učinit obrovský pokrok v chápání genetiky zbytkové populace kakapů, technik umělého odplodňování, hnízdění, umělé inkubace vajec, ručního odchovu a všech enviromentálních faktorů, které ovlivňují chovatelské úspěchy u kakapů,“ dodává.

Ministr tvrdil, že škrty se záchranných projektů nedotknou

Změny, které připravuje novozélandské ministerstvo životního prostředí, povedou k tomu, že týmu o menším počtu zaměstnanců zůstane stejné kvantum práce. Navíc nebudou mít technickou ani vědeckou podporu. „Uvidíme, jak se to projeví v praxi. Navrhované úspory ale budou mít významný dopad do budoucna, co se týká odchovu kakapů v zajetí,“ míní zástupce Forest & Bird Advocacy. „Když nám byly minulý týden představeny plány na plošné snižování počtu zaměstnanců, ministr nás ujišťoval, že to nebude mít vliv na zachování ohrožených druhů na Novém Zélandu. Jenže v případě kakapa to neplatí.“

Biologové doufají, že jim ještě podaří záměr ministerstva zvrátit v posledním kole připomínkového řízení. „Musíme doufat, že resort přehodnotí rozsah škrtů a vláda příští měsíc navýší rozpočet na ochranu přírody,“ říká Kevin Hackwell. Paradoxní je, že ve stejném týdnu, kdy ministerstvo oznámilo redukci počtu zaměstnanců včetně záchranného týmu kakapa sovího, vláda schválila mnohamilionový podpůrný balíček pro nadnárodní společnost, která na ostrovech provozuje hliníkárny. Tato firma je už léta sponzorem programu na záchranu kakapů. „Většina Novozélanďanů by byla jistě radši, kdyby vláda podpořila ohrožené druhy zvířat, které to potřebují, a nedotovala nadnárodní společnost,“ uvedl Hackwell.

Předchozí článek

Indické úřady vypustily do volné přírody 175 zabavených alexandrů velkých

Dálší článek

Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější