Indické úřady vypustily do volné přírody 175 zabavených alexandrů velkých

UVNITŘ VIDEO – Hromadné vypouštění alexandrů velkých zabavených pašerákům v jihovýchodní Indii zorganizovaly úřady z indického města Visakahapatnam. Do blízkého národního parku Kambalakonda bylo minulý týden vypuštěno 175 z celkového počtu 214 mláďat zadržených přede dvěma měsíci. Šlo pravděpodobně o největší počet pašovaných papoušků na indickém území, kteří pocházeli z volné přírody a byli součástí jediné zásilky. Na dva pachatele byla uvalena vazba, papoušky nechal soud umístit do zoologické zahrady Indiry Ghándiové ve Visakahapatnamu.

Mláďata byla v době zajištění skoro neopeřená, pašeráci se vybrali z hnízd. Ošetřovatelé zoo je museli zpočátku třikrát denně dokromovat speciální dokrmovací směsí a po měsíci je učili přecházet na pevnou stravu: ovoce a semena. Kromě toho jim přidávali umělé vitamíny a antibiotika, aby zabránili případnému onemocnění, přiblížil indickému listu The Hindu kurátor zoo G. Ramalingam. „Požádali jsme soud o povolení k jejich vypuštění do volné přírody, jakmile budou schopni létat. V přístích několika dnech je ještě budeme pozorovat, zda se nestanou kořistí predátorů,“ uvedl.

Zbývajících 39 mladých alexandrů velkých ošetřovatelé vypustí do národního parku Kambalakonda poté, co se zcela osamostatní. Zoologická zahrada přímo sousedí s parkem, v němž budou papoušci žít. Nejmenovaný úředník lesní správy, v níž byli pachatelé zadrženi, se domnívá, že tak velký počet mladých alexandrů malých nebylo možné vybrat z hnízd v přírodě. Podle jeho slov je pravděpodobné, že pašeráci někde v úkrytu papoušky množí v zajetí. Této teorii nahrává fakt, že černý obchod s indickými papoušky nepolevuje ani v mimohnízdním období.

Alexandr velký je mezi pašovanými ptáky v Indii nejžádanější, protože se ze všech původních druhů papoušků nejlépe naučí mluvit. Na místním trhu se mláďata prodávají jen za několik set rupií, což odpovídá spíše desetikorunám. V zahraničí ale jejich cena stoupá na 20 až 30 tisíc rupií, v přepočtu 7 až 10 tisíc korun. Pašeráci si tedy přijdou na velmi slušnou marži. Z policejní analýzy, kterou nedávno zveřejnili v Indii, tvoří papoušci víc než polovinu všech nelegálně vyvážených ptáků ze země. Kromě alexandrů jde i o lorikuly.

Úvodní foto: C.V.Subrahmanyam/The Hindu

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. až 31. března 2013

Dálší článek

Novozélandská vláda propouští úředníky ochrany přírody, i z týmu na záchranu kakapa sovího

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější