Indická policie podezřívá pašeráky ptáků, že nejžádanější alexandry velké množí v zajetí

Za málo pravděpodobné označila indická policie fakt, že by pašeráci ptáků z indicko-nepálské hranice dokázali pokrýt poptávku po mláďatech papoušků několika druhů alexandrů jen jejich výběrem z hnízd ve volné přírodě. Při nedávném zátahu zadrželi poblíž severoindického města Palakonda dva muže, kteří převáželi v proutěných koších 214 spoře opeřených mláďat alexandrů velkých. Podle jednoho z úředníků lesní správy je vysoce pravděpodobné, že přinejmenším část mláďat nepochází z volné přírody, ale z ukrytých chovných zařízení.

“Takové množství mláďat musí být dílem odchovu v zajetí, tyto skupiny si tak zajišťují pokrytí neutuchající poptávky po těchto papoušcích v mnoha zemích světa, kde jsou alexandři velcí oblíbenými domácími mazlíčky,” cituje web City Parrots nejmenovaného indického úředníka. Víc než dvě stovky zabavených mláďat skončily v zoologické zahradě Indiry Ghandiové v Dillí, odkud budou postupně vypouštěny do volné přírody, jakmile budou schopny samostatného života. Tento postup už schválil soud v indickém městě Srikakulam, pod které spadá oblast Palakonda.

K TÉMATU: V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

Alexandr velký je mezi pašovanými ptáky v Indii nejžádanější, protože se ze všech původních druhů papoušků nejlépe naučí mluvit. Na místním trhu se mláďata prodávají jen za několik set rupií, což odpovídá spíše desetikorunám. V zahraničí ale jejich cena stoupá na 20 až 30 tisíc rupií, v přepočtu 7 až 10 tisíc korun. Pašeráci si tedy přijdou na velmi slušnou marži. Z policejní analýzy, kterou nedávno zveřejnili v Indii, tvoří papoušci víc než polovinu všech nelegálně vyvážených ptáků ze země. Kromě alexandrů jde i o lorikuly.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. března 2013

Dálší článek

Česko letos zažije dvě odborné konference pro chovatele papoušků. První už 23. března

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější