Původně byl považovaný za poddruh známějšího arary zeleného, nyní je uváděn jako samostatný druh. Středně velký druh středoamerického papouška, který se velmi podobá zmíněnému příbuznému (rod Arara má pouze tyto dva druhy), pouze čelo a nadočnicové oblouky nemá červené, ale hnědé. Jinak je celkově zelený, křídla na ramenou mají malou červeně zbarvenou oblast, jinak jsou zelená. Dorůstá délky 45 cm a hmotnosti do 470 g.
Ve volné přírodě žije výhradně v několika málo horských oblastech severovýchodního Mexika, konkrétně v Sierra Madre Oriental, Nuevo León, Coahuila a Tamaulipas. Oblíbil si borovicové a smíšené jehličnato-dubové lesy až do nadmořské výšky 3 500 m. BirdLife International odhaduje, že divoká populace čítá 1 000 až 2 500 ptáků. Proto byl, stejně jako jeho příbuzný arara zelený, zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Velmi vzácně chovaný papoušek. Není jasné, zda jej vlastní nějaký český chovatel. Vzácný je i v zahraničních zoologických zahradách. Jeho dovoz je komplikovaný kvůli zařazení tohoto druhu do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. V celé Evropě jej chová pouze Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech, a to od roku 2008.
Odchovy ararů hnědočelých v zajetí se daří jen velmi ojediněle, vyžadují velké množství větví na okus a neustálé podněty, aby se nezačali škubat. Ve své domovině rád konzumuje borové šišky a uvítá je i v zajetí. V jeho jídelníčku by rozhodně neměla chybět borovicová semena.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.