Světová premiéra: první pokus o chov papoušků zemních západních v zajetí

Papoušek zemní západníUVNITŘ VIDEO – Unikátní chov papoušků zemních západních zahájila zoologická zahrada v západoaustralském Perthu. Jde vůbec o první pokus udržet a rozmnožit tento kriticky ohrožený poddruh papouška v zajetí. Ve volné přírodě přežívá už jen asi 140 těchto ptáků, sedm z nich začátkem července získala právě Zoo Perth. Chovatelé nyní doufají, že se jim podaří tento samotářský druh papouška rozmnožit a vytvořit tak genetickou zásobu pro budoucí posilování divoké populace. Chovný program ale ztěžuje fakt, že papoušek zemní západní je nenápadný pták, o jehož životě v přírodě se toho mnoho neví. Proto také zahrada nainstalovala do jejich voliéry promyšlený kamerový systém.

Voliéry simulují jejich přirozené prostředí

Papoušky čtyřiadvacet hodin denně snímají čtyři kamery, pátá je pak umístěna v umělém hnízdě. Kurátor australské fauny z perthské zoo Arthur Ferguson má podle svých slov připraveno několik triků, jak papouškům zpříjemnit pobyt v zajetí a přimět je k hnízdění. „Samozřejmě začneme krmivem, snažíme se jim poskytnout hmyz, který obsahuje tu správnou výživu,“ popsal Ferguson australské televizi ABC. „Kromě toho budou mít k dispozici více různých hnízdních lokalit, včetně hodně naturalizovaného prostředí, které věrně simuluje jejich typický biotop v přírodě a umocní v nich pocit bezpečí. Opravdu doufám, že je to povzbudí k hnízdění,“ uvedl kurátor.

K TÉMATU: Západoaustralská vláda vyčlení miliony na záchranu papouška zemního západního

Papoušek zemní západní je podle Arthura Fergusona velmi unikátním ptačím druhem, jedním z pěti papoušků na světě, kteří hnízdí na zemi. „Vyvinulo se u něj velmi unikátní chování tím, že běhá po zemi a snaží se být neustále poměrně dobře skrytý,“ vysvětluje kurátor. „Jsou to velmi záhadní a tajemní tvorové, které lze jen velmi těžko sledovat.“ V tom si příliš nezadá se svým ještě tajemnějším příbuzným papouškem nočním, který byl až do loňského roku považován za vyhynulého, než jeho existenci po letech pátrání zdokumentoval ornitolog John Young. Papoušek zemní západní se kdysi vyskytoval ve všech pobřežních okresech Západní Austrálie, nyní se ale jeho populace omezuje na pouhé dvě rezervace na jižním pobřeží.

Odchovy zamíří zpět do volné přírody

Největším nepřítelem těchto ptáků jsou kromě predátorů, kteří vybírají jejich hnízda a usmrcují samice i s mláďaty, také časté požáry travinatých lokalit, v nichž se papoušci zemní západní skrývají a chytají potravu. „Díky chovu těchto ptáků v zajetí budeme mít záruku, že jejich populaci nezdecimuje nějaká přírodní katastrofa, jako je lesní požár,“ říká Arthur Ferguson. „Záměrem chového programu v naší zoo je zvýšit jejich populaci a rozšířit genetickou banku těchto ptáků, a snad i obnovit jejich výskyt v lokalitách, kde dříve běžně žili.“ Totéž potvrzuje i západoaustralský ministr životního prostředí Albert Jacob, podle něhož se pro tento účel připravují podmínky v národních parcích Mys Arid a Fitzerald River.

ČTĚTE TAKÉ: Divoké kočky decimují populaci papouška zemního západního v Austrálii

V obou zmiňovaných lokalitách, kde žijí zbytkové populace papoušků zemních západních, instalovali ochránci příírody chytrá protipožádní čidla a pravidelně podávají návnady pro zdivočelé kočky. „Jakmile budou tyto hrozby vyřešeny a v případě, že se podaří tyto ptáky v zoo úspěšně rozmnožit, doufáme, že jejich odchovy budou vypuštěny zpět do národních parků,“ prohlásil ministr. Projekt, který financuje západoaustralská vláda, podpořilo 15 tisíci australskými dolary i občanské sdružení na záchranu papouška zemního západního. „Za tuto jejich aktivitu a odhodlání je třeba je pochválit. Je potěšující vidět, jak při kooperaci mezi vládou a komunitou dochází k pozitivním výsledkům ochrany přírody,“ uvedl ministr Jacob.

Úvodní foto: Wikipedia.com

 

Předchozí článek

Český rekord: u Šumperka létalo volně 36 papoušků, celkem jich na sraz dorazilo 54

Dálší článek

Nové druhy loriů: floreský, biakský, sumbawský, horský, rudopáskový, měsíčkový a sulaweský

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější