Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

UVNITŘ FOTO – Poslední pochybnosti o tom, že papoušek noční (Pezoporus occidentalis) vyhynul a v celé Austrálii už nežije ani jeden exemplář, tento týden rozptýlí ornitolog John Young. Podle týdeníku The Weekend Australian ve středu představí světu sérii několika stovek fotografií a sedmnáctiminutové video, které pořídil letos 26. května v jihozápadním Queenslandu. Young zde podle svých slov narazil na volajícího papouška nočního, kterého následně oslnil halogenem a z bezprostřední blízkosti sledoval dlouhých 35 minut. Během nich pořídil rozsáhlou dokumentaci.

První očité pozorování od roku 1979

Pokud se prokáže, že Youngovo pozorování je věrohodné, půjde o první setkání s živým papouškem nočním od roku 1979. Všechna další pozorování po tomto datu byla zpochybněna, sám Young zatím dokázal jen zachytit hlas těchto ptáků podobný pískání. Ke konci minulého století proto byl papoušek noční prohlášen za vyhynulého s tím, že v odlehých oblastech Austrálie by mohlo ještě přežívat maximálně 50 ptáků. V roce 2006 však bylo nalezeno bezhlavé tělo tohoto papouška v Diamantině národním parku a o rok dříve zaznamenány hlasové projevy ptáků v západoaustralském regionu Pilbara.

Po těchto záznamech dospěla mezinárodní organizace BirdLife International k rozhodnutí přehodnotit předpokládaný počet žijících ptáků z necelé padesátky na 50 až 249 pohlavně dospělých jedinců. „Vzhledem k množícím se pozorováním nebylo možné obhájit tak malý odhad jeho populace,“ vysvětlila. Nadále však nikdo napřímo nespatřil živého papouška nočního, natož aby ho někdo vyfotografoval nebo natočil. Až teď John Young, který vzácné záběry představí ve středu v Queenslandském muzeu. Nutno podotknout, že nejde o první Youngův pokus o prokázání existence papoušků nočních, přičemž ty předchozí vědci neuznali.

Exponát papouška nočního v Queenslandském muzeu (Foto: australianmuseum.net.au)

Experti se shodují: snímky jsou pravé

Tentokrát ale bude těžké Youngovo pozorování zpochybnit. Pořízené snímky a video totiž nechal prozkoumat specialistu na papouška nočního Steveho Murphyho, který prohlásil, že dosud nikdo nepřišel s tak jasnými důkazy o přežívání tohoto ptáka v australské přírodě. „Musíme zavést v plném rozsahu přísnou ochranu tohoto ptáka, který by mohl snadno vyhynout. V ptačím světě jde doslova o svatý grál,“ prohlásil Murphy. Pravost pozorování i pořízených záběrů potvrdil i další specialista na noční živočichy v Austrálii Rod Kavanagh. „Dostal jsem na posouzení fotografie i nahrávku hlasu tohoto ptáka. Nepochybuji o tom, že jde o papouška nočního,“ řekl.

John Young se po pořízení unikátních záběrů snažil ještě měsíc najít hnízdo papouška nočního, nebo alespoň jeho partnera, ale nepodařilo se mu to. Na papoušky noční ale v odlehlých místech jihozápadního Queenslandu narazil již v roce 2008. Tehdy zaslechl jeho hlas těsně po půlnoci. Napodobil jeho volání a ozvali se mu dva ptáci. „Byli asi 500 metrů od nás a jeden přišel až na 20 metrů, ale kvůli vysoké trávě jsme ho neviděli,“ popsal Young týdeníku The Weekend Australian. To se samé se mu podařilo v dubnu a červnu 2009, ale kromě nahrávky hlasu se mu nepodařilo získat žádný další důkaz.

Porovnání velikosti papouška nočního (druhý zleva), papouška zemního (druhý zprava) andulky vlnkované (zcela vlevo) a barnarda límcového (zcela vpravo) – Foto: ibc.lynxeds.com

Papouška se podařilo oslnit halogenem

„Letos 24. května se mi v 18:28 hod. večer podařilo nahrát záznam dosud nejhlasitějšího volání papouška nočního, jaké jsem kdy slyšel,“ uvedl Young. „25. května jsem se vrátil na totéž místo a v 18:38 hod. se pták ozval znovu. Další noc jsem se rozhodl posadit se na mýtinu. Položil jsem reproduktor na zem a pustil nahrávku hlasu papouška nočního. Během 15 sekund přišel rovnou ke mně, seděl za chomáčem trávy a volal. Po několika minutách jsem to zopakoval a najednou byl hned za mnou a začal hvízdat.“ Young na papouška namířil halogen a oslnil ho, takže pták nemohl utéci. Nejprve se načepýřil a začal mlátit hlavou o zem, ale když Young světlo zvedl mírně nahoru, papoušek se uklidnil a ornitolog mohl pořídit první fotografie.

Papoušek vydržel v bezprostřední blízkosti Johna Younga dlouhých 35 minut, než si uvykl na světlo a poté odběhl pryč. Queenslandské muzeum se od středeční akce, na které mají být zveřejněny pořízené záběry papouška nočního, distancovalo s tím, že jde o soukromou akci Johna Younga, kterému pouze pronajalo prostor pro tiskovou konferenci. „Nikdo z našich vědců neviděl zmíněné snímky a nemá žádné potvrzení pravosti daného pozorování,“ uvedl mluvčí muzea. Young ale tvrdí, že má okolo 600 snímků, které nechal prozkoumat profesionálního fotografa a filmaře Davida Sproulea. Ten vyloučil, že by mohlo jít o podvrh.

Ještě jedno srovnání vycpaných papoušků nočních (ptáci uprostřed), andulky, papouška zemního (druhý zprava) a barnarda límcového (Foto: ibc.lynxeds.com)

„Nikdo, kdy viděl moje fotografie papouška nočního, nevyjádřil nejmenší pochybnosti o tom, že by nemělo jít o tento druh ptáka,“ říká John Young. „Nejde o žádné retuše a upravené snímky, fotografie jsou každopádně pravé,“ potvrdil Daid Sproule. Týdeník The Weekend Australian zatím zveřejnil jen rozmazané snímky nízké kvality (viz úvodní foto), další budou uvolněny až na středeční tiskové konferenci.

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. června 2013

Dálší článek

Vzácné neofémy nemusely uhynout, stěžuje si veterinář na poměry v tasmánské stanici

2 Comments

  • Pěkně!

  • to je super!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější