Nevídaný úspěch sbírky na záchranu latamů a neofém na Tasmánii: přes milion korun za tři dny

Neoféma oranžovobřichá, pardalot tasmánský a latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – Masivní mediální kampaň na záchranu latamů vlaštovčích, kterým podle vědců z Australské národní univerzity hrozí do tří generací úplné vyhubení ve volné přírodě, a jimž tasmánská vláda zkomplikuje život povolením kácení stromů poblíž jejich hnízdišť na tomto ostrově, přinesla jeden nečekaný efekt. Ochránci přírody z Tasmánie vyhlásili na internetu crowdfundingovou kampaň na podporu záchranných projektů latama vlaštovčího a dalších dvou kriticky ohrožených ptáků, kteří hnízdí pouze na Tasmánii – neofémy oranžovobřiché a pardalota tasmánského (pěvec příbuzný našim střízlíkům – na úvodním snímku uprostřed). Za pouhé tři dny se jim podařilo shromáždit v přepočtu víc než milion korun.

Zejména osud latamů vlaštovčích nenechal chladný 800 dárců, kteří dohromady zaslali 48 tisíc dolarů (1,243 milionu korun). Organizátoři sbírky si přitom stanovili za cíl vybrat do dvou měsíců částku 40 tisíc dolarů. Úspěchem sbírky jsou doslova šokováni. Výnos ze sbírky půjde na konkrétní projekty udržování původních hnízdních biotopů všech tří vzácných ptáků a eliminaci škod, které jim způsobují vakoveverky. Ty jsou odpovědné za likvidaci až 83 procent všech hnízd latamů vlaštovčích a během hnízdního období zabijí polovinu samic sedících na vejcích nebo mláďatech. „Naprosto nás šokoval rozsah a rychlost reakce dárců, je to prostě neuvěřitelné,“ řekl australské rozhlasové stanici ABC koordinátor projektu Dejan Stojanovic.

Sbírku navýší na 100 tisíc dolarů

„Je to prostě fantastické, kolik lidí nám poskytlo dary od pěti do 500 dolarů bez možnosti nějaké protislužby, prostě jen tak z vlastní vůle,“ neskrývá šéf projektu radost nad vydařenou sbírkou. Část peněz ochránci využijí na výrobu tisíce budek pro neofémy, latamy a pardaloty, podložek pro tyto budky, nákup vrtaček, horolezeckého vybavení a náklady na cestovné. Protože crowdfundingová kampaň má končit až za víc než 50 dní, organizátoři ještě navýší cílovou částku. Crowdfund funguje tak, že na některém z webů, které provozují tyto služby, kdokoli zveřejní výzvu na veřejnou sbírku peněz, stanoví si cílovou částku a časové období, za které ji chce získat. Pokud se danou částku podaří ve stanoveném čase vybrat, putuje na účet projektu, pokud ne, peníze se vracejí zpět dárcům.

K TÉMATU: Latamům vlaštovčím hrozí, že do 16 let ve volné přírodě zcela vyhynou

„Prvních 20 tisíc dolarů (přes půl milionu korun, pozn. red.) půjde na pomoc parladotům tasmánským, abychom je uchránili od parazitujících much, která zamořují jejich holátka a fakticky tak zabíjí mnoho mláďat,“ popsal Dejan Stojanovic. „Je to opravdu strašný způsob smrti.“ Dalších 20 tisíc dolarů biologové použijí na ochranu latamů vlaštovčích, především na experimentování s různými způsoby zabezpečení hnízd přes vakoveverkami. „Zatím jsme na tom s vědomostmi, jak ochránit jejich hnízda na Tasmánii, na samém začátku,“ konstatuje vedoucí záchranného projektu. Kvůli neofémám oranžovobřichým, jimž se dosud dostávalo nejvíce pozornosti, protože jsou nejohroženější, vědci navýší cílovou částku internetové sbírky na 100 tisíc dolarů.

Peníze na pronájem lodí a vrtulníků

Další peníze by ochránci využili pro reintrodukční programy a navýšení počtu neofém oranžovobřichých v přírodě z chovů v zajetí a jejich monitoring, který je velmi náročný. Tento nenápadný papoušek hnízdí pouze v národním parku Southwest na Tasmánii a celkový počet ptáků ve volnosti nepřesahuje číslo 50. Dalších asi 200 neofém oranžovobřichých chovají tři záchranné stanice v jižní Austrálii a na Tasmánii. Neofémy jsou tažní ptáci, na zimu odlétají z Tasmánie na australskou pevninu do Victorie a Nového Jižního Walesu. Jde o poměrně rozsáhlé území. „Většina z těchto oblastí je přístupná pouze z lodí nebo vrtulníkem,“ vysvětluje Dejan Stojanovic nákladnost takového projektu.

ČTĚTE TAKÉ: Tasmánie hlásí úspěchy s neofémami oranžovobřichými: 25 mláďat odchovaných v zajetí

„Představa, že jsou neofémy oranžovobřiché na cestě k vyhynutí, je pro mě i mnoho dalších lidí skličující,“ říká Stojanovic. Proto je rád, že sbírka plní svůj účel a snad se podaří dosáhnout nové cílové částky blížící se v přepočtu třem milionům korun. Ani latamové a pardalotové na tom totiž nejsou ve volné přírodě moc dobře. U latamů vlaštovčích se odhaduje počet volně žijících pohlavně dospělých ptáků na maximálně dva a půl tisíc, pardalotů tasmánských má být ještě o tisíc méně. „Pokud lidem ukážete, jak moc podcenili starost o tyto druhy, budou demonstrovat svoji solidaritu a budou velmi velkorysí. Mnoho lidí na mě udělalo dojem a za poslední dny mne ohromili,“ uzavírá Dejan Stojanovic.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/koláž Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. dubna 2015

Dálší článek

Berlínská stanice ACPT ohlásila čtvrté letošní mládě ary škraboškového. Dala mu jméno Marcus

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější