Tasmánie hlásí úspěchy s neofémami oranžovobřichými: 25 mláďat odchovaných v zajetí

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Pětadvacet mláďat kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché, aktuálně nejohroženějšího papouška na světě, který dosud přežívá ve volné přírodě, odchovala v uplynulé hnízdní sezóně záchranná stanice Taroona na Tasmánii. Osm mláďat je už plně opeřeno, 17 ptáků se vylíhlo teprve nedávno, ale dobře prospívají. Vládní program na záchranu neofém oranžovobřichých počítá s tím, že až se tito ptáci osamostatní, budou vypuštěni do volné přírody, kde posílí zbytkovou populaci necelých 50 jedinců žijících právě na Tasmánii. Australskému listu The Mercury to řekla manažerka záchranného programu Rosemary Galesová.

Projekt reintrodukce neofém oranžovobřichých přináší už první ovoce: loni v listopadu bylo do volné přírody vypuštěno 27 ptáků odchovaných v zajetí, z toho 23 z chovné stanice Taroona a čtyři z dalších stanic v Austrálii. Očekává se, že v zimě potáhnou společně s divokými ptáky do zimovišť na jihovýchodním pobřeží Austrálie. To jsou dobré zprávy oproti situaci, která nastala předloni. V listopadu 2013 se na jediné známé hnízdiště v Melaleucu na Tasmánii vrátilo ze zimovišť jen 18 dospělých neofém oranžovobřichých. Loni v listopadu to byl už dvojnásobek, 35 ptáků. Letos by jich mohlo být již přes 50, ale záleží na tom, jak se povede nedávno vypuštěným papouškům.

Návrat neofém do přírody je pozvolný

Při návratu neofém do volné přírody postupují vědci velmi obezřetně. Ptáci jsou po několik týdnů připravováni ve speciálních voliérách umístěných v lokalitě určené pro jejich vypuštění, poté se jim otevřou dvířka a voliéry zůstávají nadále k dispozici těm papouškům, kteří by se chtěli vrátit do bezpečného útočiště nebo si nedokáží sami najít dostatek potravy. Krmivo je neofémám do voliér předkládáno tak dlouho, dokud se tam někteří ptáci vrací. Jinými slovy, v zajetí odchovaní ptáci nezpřetrhají vazby s člověkem do chvíle, než jsou zcela přesvědčeni o tom, že se dokáží uživit sami ve volné přírodě.

K TÉMATU: Historicky nejlepší sezóna neofém oranžovobřichých v ZOO Melbourne: 37 mláďat

I poté jsou ale papoušci bedlivě monitorováni. Jejich hnízdiště v Melaleucu je každoročně sledováno ornitology, kteří stráží každé obsazené hnízdo. A rovněž v zimovištích na pobřeží Austrálie probíhají každoroční sčítání ptáků, kteří musí cestou z Tasmánie urazit desítky kilometrů nad mořskou hladinou. Jestliže ve volné přírodě nyní žije do 50 neofém oranžovobřichých, v zajetí jich tři specializované záchranné stanice chovají na dvě stovky a jejich počet každoročně stoupá. Naštěstí jde o druh, který se daří poměrně dobře rozmnožovat, což by mohlo vést k záchraně divoké populace. Než se situace volně žijících neofém oranžovobřichých zlepší natolik, že už nebude považována na extrémně ohrožený druh, ale uplyne ještě mnoho let.

Předchozí článek

Černí kakaduové podle nové systematiky papoušků: dva nové druhy i poddruh kakadua palmového

Dálší článek

Vánoční fotosoutěž Ararauny zná vítěze. A brzy odstartuje nová, lednová

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější