Tasmánská vláda i přes varování ekologů povolila těžbu dřeva u hnízdišť latamů vlaštovčích

latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – Ostrou kritiku si vysloužila vláda ostrovního australského státu Tasmánie za benevolentní přístup k těžbě dřeva poblíž hnízdišť kriticky ohrožených latamů vlaštovčích. Přesto, že jí vlastní odborníci na ochranu přírody varovali, že kácení by vedlo k dalšímu úbytku hnízdních lokalit latamů, kabinet předběžně souhlasil s těžbou dřeva ve třech z pěti oblastí na jihovýchodě ostrova. Vládní podklady od vědců z katedry ochrany přírody, o kterých informovala australská mutace deníku The Guardian, přitom podrobně rozebírají dopady těchto kroků a přímo varují: „Výsledkem bude pokračující úbytek habitatu, který je pro latamy velmi významný a z dlouhodobého hlediska to přímo ohrozí přežití tohoto druhu.“

Rozhodnutí vlády je podle vědců v přímém rozporu s její strategií „ekologicky udržitelného hospodaření v lesích“. „Jakákoli těžba dřeva je v rozporu s cílem obnovy biotopů pro ohrožené druhy,“ upozorňují. Ekologická skupina Environment Tasmania získala tajné vládní dokumenty schvalující těžbu dřeva na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Vědci vycházejí z materiálů, které vláda přijala mezi červencem 2013 a stejným měsícem následujícího roku. Z nich vyplývá, že i přes jasné varování biologů probíhají konkrétní jednání o povolení těžby dřeva ve třech z pěti žádaných lokalit. Vláda je zahájila krátce po loňských březnových volbách, tedy jen několik dní po jmenování nového liberálního kabinetu.

Nejrychlejší papoušek světa

Latamové vlaštovčí patří mezi nejzajímavější papouščí druhy světa. Jde o vůbec nejrychlejší papoušky, kteří dokáží létat až rychlostí 100 km/h. Jako jedni z mála zástupců papoušků pravidelně migrují z hnízdišť na Tasmánii do zimovišť v jihovýchodní Austrálii (podobné chování je prokázáno i u neofém oranžovobřichých, které rovněž hnízdí pouze na Tasmánii). Jde o potravní specialisty, kteří se podobně jako loriové živí pylem květů a sladkým ovocem. V zajetí nejde o nijak vzácný druh, poměrně častý je i mezi českými chovateli, ale ve volné přírodě jeho populace čítá jen dva až dva a půl tisíce pohlavně dospělých jedinců. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej proto vede v kategorii ohrožený (Endangered).

K TÉMATU: Nejrychlejší papoušek světa? Latam vlaštovčí dokáže létat až 100 km/h

Mluvčí ekologické skupiny Environment Tasmania Phill Pullinger listu The Guardiad řekl, že se ochránci přírody kvůli kácení obrátí na tasmánské i federální australské ministerstvo životního prostředí. „Oba ministři, federální Greg Hunt i tasmánský Matthew Groom, mají pravomoci i odpovědnost v případě ochrany ohrožených druhů – mohou třeba iniciovat soudní příkazy, které zabrání protokolování hnízdních oblastí latama vlaštovčího mezi lokality s povolením těžby dřeva,“ uvedl. „Nynější situace je velmi alarmující a rozbíjí důvěru v to, jak se nakládá s ochranou ohrožených druhů. Doporučení od vědců je tak jasné a vysvětluje, co by tyto aktivity znamenaly pro latamy, a přesto ho vláda zcela ignorovala.“

Co vláda, to odlišný přístup

Latam vlaštovčí je podle Philla Pullingera veřejnosti velmi známý druh papouška, což mezi lidmi může vzbuzovat otázky, jak se na vládní úrovni nakládá s celými skupinami méně známých ohrožených druhů zvířat. S tímto názorem souhlasí i Eric Woehler z tasmánské pobočky ornitologické společnosti BirdLife: „Tyto informace naruší víru veřejnosti, která důvěřovala vládě v případě ochrany hnízdních stanovišť tohoto kultovního a ohroženého druhu.“ Podle Dejana Stojanovice z katedry životního prostředí Australské národní univerzity, který se posledních pět le intenzivně zabývá studiem latamů v jejich hnízdištích, je těžba dřeva velkým problémem na celém jihu Tasmánie.

ČTĚTE TAKÉ: Zabiják latamů vlaštovčích: vakoveverky zlikvidují až 83% hnízd ve volné přírodě

„Jsem velmi znepokojen ohledně budoucnosti latamů. Ohrožena jsou všechna jejich hnízdiště a celý druh tak nabírá trajektorii k zániku,“ prohlásil Stojanovic. Ztráta přirozeného biotopu vede k většímu riziku predace latamů, protože nutí větší počet ptáků obývat menší prostor, který jim ještě na Tasmánii zbývá. Tím se dostávají do „smrtelné pasti“. Zajímavé je, že ve stejné době, kdy se provalila informace o povolení tasmánské vlády ke kácení lesů poblíž hnízdišť latamů vlaštovčích, vláda jiného australského státu Nový Jižní Wales schválila příspěvek 100 milionů australských dolarů (asi dvě miliardy korun) na ochranu ohrožených zvířat, včetně papoušků, na dobu následujících pěti let.

„Finanční prostředky mají pomoci přežít 970 ohroženým druhům rostlin a živočichů,“ citovala agentura AAP ministra životního prostředí Nového Jižního Walesu Roba Stokese. „Jde o největší závazek v australské politické historii k přežití ohrožených druhů,“ dodal ministr.

Úvodní foto: Wikimedia Commons © JJ Harrison

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..