Zabiják latamů vlaštovčích: vakoveverky zlikvidují až 83% hnízd ve volné přírodě

latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožený latam vlaštovčí musí ve své domovině, na Tasmánii, čelit nevybíravým útokům vakoveverek. Australští vědci zjistili, že tento drobný vačnatec má na svědomí až 83 procent hnízd latamů. „Jejich predace je tak hrozná, že na Tasmánii se v průměru daří vyvést mláďata latamů jen u 17 procent hnízd. Většinu ale vakoveverky zničí, sežerou buď samice nebo jejich vajíčka, nebo obojí,“ popsal Dejan Stojanovic, vedoucí výzkumného týmu, jenž se po tři roky zabýval výzkumem vlivu vakoveverek na divokou populaci latamů vlaštovčích.

Vakoveverky byly podle Stojanovice jediným predátorem latamů, s nímž se během výzkumu setkali. Jejich ničivý dopad na papoušky ještě umocnilo postupující odlesňování Tasmánie. „Důležitým závěrem naší studie je i fakt, že útoky vakoveverek opravdu úzce souvisí s malou dostupností starých vzrostlých lesů po celé Tasmánii,“ řekl Dejan Stojanovic australské televizi ABC. Úbytek původních lesů nutí různé druhy zvířat žít blíže k sobě, což je ne vždy k jejich užitku. Vakoveverka byla jako nepůvodní druh na Tasmánii vysazena v roce 1835.

Nejrychlejší papoušek světa

Latamové jsou podobně jako loriové nektarožraví papoušci, jde o potravní specialisty závislé na květech eukalyptu Blahovičníku australského (Eucalyptus globulus). Tato rostlina mívá silné a slabé roky, pouze tři roky z deseti let bývá k dispozici dostatečný počet květů, který by uživil všechny hnízdící latamy. Eukalypty jsou pro latamy důležité i z dalšího důvodu: hnízdí v dutinách odumřelých stromů. Víc než polovina eukalyptových lesů v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii však byla v posledních desetiletích zničena kvůli zemědělství, výstavbě domů či kácení palivového dřeva. Degradace přirozeného prostředí latamů se negativně odráží na početnosti jejich populace.

K TÉMATU: Nejrychlejší papoušek světa? Latam vlaštovčí dokáže létat až 100 km/h

V zajetí jsou latamové celkem častí (i u českých chovatelů), ve volné přírodě ale přežívají poslední dva tisíce jedinců. Proto jej Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede v kategorii ohrožený. Latam je zajímavý i tím, že jde o nejrychlejšího papouška na světě. Dokáže létat rychlostí okolo 100 km/h, což se mu stává především v příměstských oblastech často osudné, když v rychlosti narazí do velkých prosklených ploch. Na zimu se latamové stěhují z Tasmánie na jihovýchodní pobřeží Austrálie, kde bylo v roce 2012 pozorováno pohromadě dokonce tisíc těchto ptáků, víc než polovina celé světové populace.

Úvodní foto: Loroparque.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..