Kolika let se může dožít papoušek? Jeden ochočený amazoňan žlutohlavý v Británii oslavil šedesátiny

Amazoňan oslavil 60 letŠedesáté narozeniny nedávno oslavil za velkého zájmu britských médií ochočený amazoňan žlutohlavý, kterého po většinu života vlastnila operní pěvkyně Elizabeth Harrisonová z Lancasteru. Samička tohoto jihoamerického papouška se vylíhla v roce 1954 a nyní o ni pečuje již třetí majitelka Carol Gionová (na snímku), která ji na počest pěvkyně přejmenovala na Elizabeth. Osiřelou papouščí seniorku chová už déle než deset let a uspořádala pro ni velkou narozeninovou party, jíž se podle deníku Lancaster Online zúčastnilo přes sto lidských gratulantů. Elizabeth dostala narozeninový dort, papírová přání a banán.

Papoušek zpívá operu jako jeho původní majitelka

„Amazoňané žlutohlaví se při dobré péči a správné výživě mohou v zajetí dožít 50 až 70 let,“ řekl listu Leon Schreffler z ornitologického oddělení místního muzea. Papoušek si dodnes pamatuje svoji původní majitelku a dokonce napodobuje její operní zpěv. Když si Elizabeth Harrisonová uvědomila, že ji její opeřená společnice pravděpodobně přežije, zkoušela jí najít nový domov. „Nikdo nechce 46 let starého papouška,“ postěžovala si prý tehdy. Samice amazoňana nakonec putovala k Sally Keatingové, obyvatelce stejného domu v Lancasteru. Lidé z okolí si velmi dobře pamatují na situace, kdy byl z otevřeného okna v prvím patře slyšet zpěv původní majitelky papouška, který byl k nerozeznání od skutečné opery.

K TÉMATU: Ochočená ararauna Reno bavila dvě generace zákazníků amerického zverimexu 33 let

Sally Keatingová byla často zmatena, když se papoušek rozhodl začít mluvit. Amazoňan prý skvěle napodoboval operní pěvkyni při telefonování. Nejprve řekl „ano“, potom udělal pauzu a následovalo „hmmm“ a po další pauze rázné „Musím jít“. Papoušek však u Sally Keatingové nevydržel příliš dlouho. Žena si totiž pořídila dvě koťata, s nimiž se samice amazoňana nespřátelila. Jakmile z koťat vyrostly dospělé kočky, zlostně klepala na prosklené dveře svého pokoje, jakmile okolo nich některá z koček prošla. Papoušek proto putoval k další majitelce, Carol Gionové, velké obdivovatelce Elizabeth Harrisonové.

Dlouhověkost je důsledkem správné výživy

Carol Gionová už jednoho ochočeného papouška vlastnila, ten prý ale byl oproti samici amazoňana „mladík“ – v době, kdy se do společné domácnosti přistěhovala ptačí „babička“, mu bylo „teprve“ 23 let. Oba ptáci mají vlastní prostorné klece a výtečně si rozumí. Šedesátiletá samička amazoňana denně dostává dávku pelet a k nim na kousky nakrájené ovoce a zeleninu. Carol Gionová ji každý den pouští na ohrádku na horní části klece, kde má papoušek svoje oblíbené hračky: dva staromódní dřevěné kolíčky na prádlo, které zobákem ničí. „Papoušci potřebují nějak zaměstnat svůj zobák, obrušovat si ho a kousat,“ vysvětluje současná Elizabethina majitelka.

ČTĚTE TAKÉ: Smutný fakt: polovina ochočených žaků v Česku se nedožije ani věku andulky

Samička amazoňana je velmi charismatická, kromě zpěvu opery a napodobování své první paničky rozlišuje návštěvy podle toho, jak jsou jí sympatické. „Když přijde někdo, koho nemá ráda, řekne mu „Sbohem“,“ popsala Carol Gionová. Společné sžívání s tak starým papouškem prý nebylo vůbec jednoduché, ale nová majitelka podle svých slov velmi dobře věděla, do čeho jde. „Papoušek vás může poklovat, může vám ulétnout otevřeným oknem nebo zobákem okusovat omítku na zdi. Pokud vás ale kousne, je to většinou vaše chyba,“ konstatuje. Většina amazoňanů v lidské péči nemá na takovou dlouhověkost, které dosáhla Elizabeth, štěstí. Jejich majitelé je totiž velmi často krmí nevhodnými dávkami tučného krmiva, což nevratně poškozuje jejich vnitřní orgány.

Úvodní foto: Lancaster Online

Předchozí článek

Zabiják latamů vlaštovčích: vakoveverky zlikvidují až 83% hnízd ve volné přírodě

Dálší článek

Zloději ukradli papoušky přímo z voliéry tropického pavilonu v britském Seafordu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější