Ochočená ararauna Reno bavila dvě generace zákazníků amerického zverimexu 33 let

Ara araraunaUVNITŘ FOTO – Dvě generace zákazníků zverimexu Island Pet Center v americkém městečku Oak Harbor ve státě Washington bavila ochočená samička ary ararauny jménem Reno. Papoušek, který koncem letošního listopadu uhynul na nádorové onemocnění, byl neodmyslitelnou součástí obchodu dlouhých 33 let. Samotný zverimex existuje jen o tři roky déle. „Bylo mi patnáct a půl, když jsem jí přinesl do obchodu v malé krabici,“ popsal webu Whidbey News Times majitel obchodu Brian Knoll, syn zakladatele zverimexu. Dlouhých patnáct let si přitom myslel, že jde o samečka.

„Nikdo netušil, že jde o samičku, všichni předpokládali, že to je samec. Tedy až do doby, než snesla první vejce. To bylo trochu překvapení,“ podotknul Brian Knoll. Jméno Reno ale už ararauně zůstalo. „Byl to legrační pták, začal na vás křičet ve chvíli, kdy jste to nejméně očekávali,“ vzpomíná zaměstnanec zverimexu Janay Baeyen. Majitel obchodu připouští, že papoušek byl hodně výstřední: „Byla to osobnost. Dařilo se jí udržovat interakci s lidmi.“ Reno se za víc než tři desítky let v obchodě naučila opakovat téměř 40 slov, mezi nejčastější patřilo „ahoj“, „sušenka“ a „co?“. A nová se učila až do poslední chvíle, jen týden před svou smrtí se naučila říkat: „Polly, chci sušenku!“

Zůstala prázdná klec s fotografií

Ochočená samička ary ararauny jménem Reno ve zverimexu Island Pet Center v americkém Oak Harboru (Foto: Whidbey News Times)
Ochočená samička ary ararauny jménem Reno ve zverimexu Island Pet Center v americkém Oak Harboru (Foto: Whidbey News Times)

Ararauna měla svoji taktiku, jak si získat zákazníky zverimexu. Když přišli k její kleci a snažili se jí přimět, aby zopakovala nějaká slova, zatvrzele mlčela. Jakmile to vzdali a odcházeli, ihned začala mluvit. „Věděla, jak hrát na lidi,“ shrnuje Brian Knoll. Každou noc, kdy zaměstnanec obchodu Tanzi Cordin zavíral, Reno se s ním loučila pozdravem „Dobrou noc!“. Ararauna byla neodmyslitelnou součástí zverimexu, kvůli ní se do obchodu vraceli lidé, kteří ji poznali jako malé děti a začali za ní vodit i své potomky. Poslední léta papoušek bojoval s neoperovatelným nádorem. „Mohl by se dožít stejného věku jako člověk, ale i tak je úžasné, že žila tak dlouho,“ miní Knoll.

„Byla to jedna z životních jistot místních lidí. Že tu je zverimex a v něm Reno,“ říká majitel Island Pet Center. I když se obchod zvětšoval a přemisťoval, klec s papouškem zůstávala stále na stejném místě poblíž pokladny. A je tam i nyní, už bez Rena. Brian Knoll se rozhodl, že lidem umožní, aby se s papouškem rozloučili: umístil do klece jeho velkou fotografii a nechal otevřená dvířka. Jeden z prvních zákazníků, který do obchodu zavítal po úhynu ary, se totiž divil, kam klec zmizela. Nového papouška si ale majitel zverimexu už pořizovat nehodlá. „Reno je nezastupitelná,“ říká.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Paleontologové přirovnávají nový druh dinosaura k „papouškovi na steroidech“

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. prosince 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější