Paleontologové přirovnávají nový druh dinosaura k „papouškovi na steroidech“

dinosaurusUVNITŘ VIDEO – Za přerostlého papouška „na steroidech“ označují američtí paleontologové nový druh dinosaura, jehož kosti objevili poblíž městečka Ekalaka v Montaně. Zpočátku se domnívali, že čtyřicítka kostí, které se jim podařilo nashromáždit během deseti dní, náleží mladému jedinci Tyrannosaura rex. „Některé patice kostí a nožní kosti byly ale od tohoto druhu odlišné,“ popsal webu Rapid City Journal Scott Williams, ředitel Muzea Burpee, jež se na nálezu podílelo. Člen představenstva muzia Steve Simpson a jeho student jsou přímými nálezci zachovalé fosilie, teprvé druhé tohoto druhu na území Spojených států.

Paleontologové nejprve objevili dráp a prstní kůstky ve zvětralé zemině na úbočí kopce. Při výkopu na stejném místě narazili na několik obratlů a žeber, poté i na kotníkové kosti, holenní a část stehenních kostí, kyčle a další kosti. Vědci jsou přesvědčeni, že nakonec narazí i na lebku, která je pro definitivní určení druhu dinosaura klíčová. Z dosud získaných vzorků ale přední paleontolog Thomas Holtz z Marylandské univerzity určil, že kosti patří dinosaurovi Caenagnathasia oviraptorosauria. Svoji hypotézu staví na ocasním obratli, který je shodný s nalezeným obratlem dinosaura stejného druhu a je velmi podobný ocasnímu obratli dnešních ptáků.

Všežravý papouščí dinosaurus?

„Klíčový byl skutečně ocasní obratel. Byl poměrně zavalitý, ne tak protáhlý jako u mladých tyrannosaurů, a byly u něj patrné pneumatické otvory,“ přiblížil Scott Williams. „Šlo vlastně o takového papouška na steroidech,“ dodal. Vědci podle nalezených kostí odhadují, že dinosaurus měřil až dva metry a jeho tělo bylo překvapivě hodně lehké – spousta kostí byla dutá, se vzdušnými vaky. Název Oviraptorosaur v překladu znamená „ještěří zloděj vajec“ a odpovídá představě paleontologů o tom, že tito dinosauři vykrádali hnízda jiných druhů – přimněl je k tomu nález prvního zástupce tohoto rodu v Mongolsku, který ležel na zbytcích vajec (pozdější studie dospěla k názoru, že šlo o jeho vlastní vejce, na kterých seděl).

Oviraptorosauři byli všežravci podobní dnešním pštrosům, od nichž se lišili existencí horních končetin s třemi poměrně dlouhými prsty a křídly. Ocas by zavalitý a krátký jako u některých druhů papoušků. Na hlavě měli výrazný hřeben a zobák stejný, jaký dnes mají papoušci. Do stejného rodu spadá mnoho druhů dinosaurů, jejichž fosilie byly objeveny po celém světě: od nejmenšího Caudipteryxe po největšího Gigantoraptora. Někteří z nich mívali na hlavě barevné hřebeny, jiní ne. Nálezy kosterních pozůstatků Oviraptorosaurů jsou nejčastější v Asii, naopak ve Spojených státech jde o velkou vzácnost.

Úvodní obrázek: Rapid City Journal

Předchozí článek

Papoušek k Vánocům: jak se o takový dárek správně postarat?

Dálší článek

Ochočená ararauna Reno bavila dvě generace zákazníků amerického zverimexu 33 let

One Comment

  • Tak ono Papoušci sou takoví naši dinosauři :o)

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější