Papoušek k Vánocům: jak se o takový dárek správně postarat?

Eklektus různobarvýVánoční dárky mohou být různé. Mezi ty nejkontroverznější patří živá zvířata. Proč nejkontroverznější? Protože obdarovávaný zpravidla netuší, že bude nějakým zvířetem obdarován a často ani neví, jak se o nového domácího mazlíčka postarat. Obdarovávanými jsou většinou děti a tím zvířátkem nemusí být zrovna štěně, kotě nebo rybičky. Papoušek je exotičtější a na první pohled se může zdát, že je s ním méně námahy: nemusíte ho venčit jako psa, ani ho učit na domácí záchod jako kočku, dokonce mu nemusíte měnit vodu v akváriu udržovat její správnou teplotu (a v některých případech i slanost). Andulka prostě jenom sedí na bidýlku a švitoří.

Klec pod stromečkem: nevýslovný stres pro ptáka

Asi si říkáte, co takové téma dělá na webu Ararauna.cz, který cílí na zkušené chovatele papoušků. Internet je ale mocný nástroj a vyhledávače i za několik let umožní tento článek najít lidem, jimž se po stromečkem objevila klec s novým obyvatelem domácnosti – a nevědí, do čeho jdou. Nikdo jim totiž dopředu neřekne, jak se o ptačího kamaráda správně postarat, aby netrpěl, jak ho správně krmit, jaký má mít denní režim a co mu opravdu škodí. V řadě případů to pak končí špatně – nikoli pro novopečené majitele papouška, ale pro ptáka, jehož mrtvolka putuje do nejbližší popelnice. Pokud tedy tento text přispěje k záchraně byť jedné „obyčejné“ andulky, splní svůj účel.

K TÉMATU: Jakého papouška pro dítě? Andulku, korelu, nebo něco většího?

Začněme tedy u vánočního stromečku. Rozbalili jste nápadně velký a „hlučný“ dárek. Objevila se klec nebo možná přenoska s papouškem, patrně i nějaké to krmivo pro začátek. Jestliže pro vás je to možná nejúžasnější zážitek letošních Vánoc, pro papouška jde o velmi stresující situaci, která mu rozhodně nedělá dobře. První věc, kterou byste měli udělat, je vzít klec a odnést ji do klidné místnosti, kde nebude vystavena hluku a ostrému světlu. Papoušek si musí v klidu přivyknout na nový domov. To se mu jen těžko podaří vedle blikajícího stromečku a uřvané televize, navíc když se kolem seběhne celá rodina. Papouška si budete užívat v lepším případě mnoho let, není tedy třeba se s ním překotně seznamovat hned první den.

Kuchyň není vhodný domov pro papouška

Definitivní umístění klece si pořádně promyslete. Papoušek by neměl být v průvanu, ten ptákům nesvědčí. Lidé často chovají papoušky v kuchyni, ale to není moc dobrý nápad. Právě v kuchyni se soustředí nejvíc nebezpečí, která mohou nového domácího mazlíčka stát i život. A to doslova. Věděli jste třeba, že výpary z teflonové pánve papouška do několika minut spolehlivě zabijí? Jistotu nemůžete mít ani ve chvíli, kdy ho i s klecí přestěhujete do sousední místnosti. Nejideálnějším řešením je teflonové pánve odnést do sklepa a po dobu chovu papouška na vaření na nich zapomenout. Teflon však není jediným domácím rizikem, ta největší najdete v článku Pět největších hrozeb pro vašeho ochočeného papouška.

ČTĚTE TAKÉ: Nebezpečné hračky pro papoušky: můžou poranit, nebo i zabít!

Pokud jste dostali papouška v přenosce a nemáte pro něj klec (to je horší, ale v některých případech překvapivě lepší situace), musíte ji co nejdříve sehnat. Pamatujte přitom na základní pravidlo, že velikost klece by měla být alespoň taková, aby v ní pták mohl roztáhnout křídla. U andulek tedy stačí poměrně malá klícka, pro amazoňana nebo žaka, nemluvě o arovi, už bude třeba klec větší a bytelnější. Klec by měla být lehce čistitelná, tedy s vysouvacím víkem vespod, na které se pokládají noviny nebo jiná podestýlka pro zachycování trusu a zbytků potravy. Opravdu se vyplatí myslet na tuto praktickou stránku věci a nešetřit – jinak možná ušetříte peníze, ale rozhodně ne čas a nervy. To samé platí i pro systém dvířek a jejich zajištění (papoušci jsou inteligentní a mnoho typů dvířek si dokáží otevřít).

Klec má být praktická, hlavně kvůli čištění

Mnoho klecí ve zverimexech mívá na pletivu barevný povlak. Papoušci si s ním dokáží velice rychle poradit, okusují ho a často jeho úlomky polykají. To by se jim mohlo stát usudným, protože barva rozhodně není ničí, co by prospělo jejich trávicímu traktu. Barvené klece, pokud nejsou ošetřeny profesionálně a barva na nich něco vydrží, proto raději nekupujte! S klecí je třeba myslet i na její výbavu. Základem jsou přinejmenším dvě krmítka nebo krmné misky – jedna pro směs zrní a druhá pro ovoce a zeleninu – dále napáječka (nebo další krmná miska s vodou) a nejméně dvě bidla. Ta bývají součástí všech prodávaných klecí, ale ve většině případů jsou zcela nepoužítelná.

NAPSALI JSME: Papouška ze zverimexu, nebo od chovatele?

Úzké kulaté bidlo, vysoustružené tak, že na něm ptačí nožka prosmekává, je vůbec tím nejhorším, co byste mohli papouškovi nabídnout. Lepší je taková bidla vyhodit, nebo je použít jako metr při výpravě do přírody za účelem pořízení těch správných bidel. Průměr bidla by měl být takový, aby jej papouščí nožka nedokázala celé obejmout. Vhodné jsou prakticky všechny dřeviny, většinou se ale používá široce rozšířený a dobře zpracovatelný černý bez nebo bříza. Vhodné jsou i větve z ovocných stromů, ale musíte mít jistotu, že předtím nebyly ošetřeny postřikem proti škůdcům – papoušek bidlo okusuje a postřik by ho mohl zabít.

Větvičky na okus a pravidelný denní režim

Bidla je třeba papouškovi pravidelně měnit. Obvykle z nich po nějaké době zcela okouše kůru a pustí se i do dřeva pod ní. Je to jedna z mála zábav, která se mu během pobytu v kleci nabízí. Okus větví je navíc pro papoušky zcela přirozenou činností, bez které by si mohli začít škubat peří. Kromě výměny bidel se tak doporučuje ptákům často poskytovat další větvičky na okus. Je to i dobrý prostředek proti nechtěnému křiku papoušků: okusování větví je zabaví. Opět je ale třeba nejprve ověřit, které dřeviny jsou pro okus vhodné a které by mohly být pro papouška jedovaté. Mimochodem – velmi vhodné na okus jsou jehličnany, tedy i větve z vánočních stromečků, které jinak často končí u popelnic (pozor ale na zbytky ozdob a svorek).

K VĚCI: Přibývá týraných papoušků. Lidé často nevědí, co všechno jejich chov obnáší

Máte-li vhodnou klec, patřičně jste ji vybavili a našli pro ni správné umístění v domácnosti, musíte papouškovi stanovit denní režim. Ten je důležitý zejména u větších druhů, kteří si na něj navyknou a budou se podle něj chovat (a vyžadovat jeho dodržování i od vás). Ale i malí papoušci potřebují v určitý čas spát a v určitou dobu ráno nakrmit. Rozhodně není dobré držet papouška dlouho do noci u televize a ráno ho nechávat „vyspávat“. Pták se lidskému režimu příliš nepřizpůsobí, je to přeci jenom zvíře, které se probírá s prvním ranním rozbřeskem a poté vyžaduje první ranní dávku potravy. Papoušci by měli mít možnost spát alespoň osm až deset hodin denně a v noci by v žádném případě neměli být rušeni.

Krmit, nepřekrmovat!

Další podstatnou záležitosti je krmivo. Velkým omylem novopečených majitelů ochočených papoušků je představa, že ptákovi stačí kupovat směs zrní ve zverimexu (a ještě k tomu jakoukoli). Každý typ papouška (podle velikosti, původního biotopu, způsobu života ve volné přírodě) vyžaduje trochu jinou směs zrnin, ale všichni potřebují vedle zrní také pravidelný přísun ovoce a zeleniny, sépiovou kost, v sezóně čerstvé zelené krmivo a další pochutiny. To vše ale ve střídmém množství a rozhodně ne najednou! Správné krmení je alchymie, ale je základem spokojeného života papouška. Pokud ho budete krmit jen zrním a ořechy, ničíte mu vnitřní orgány a rapidně zkracujete jeho život.

ČTĚTE TAKÉ: Proč je koupání pro papoušky tak důležité?

Důležitý je i denní přísun čerstvé vody a vymývání krmných misek a napáječek. Papoušci jsou tropičtí ptáci, kteří vyžadují i pravidelné sprchování nebo rosení vodou – pro správnou „údržbu“ jejich peří to je přímo nutnost. Pokud jako podestýlku v kleci používáte noviny, je třeba je denně, maximálně obden měnit (u pelet a hoblin stačí méně často). Hygiena je při chovu ptáků opravdu velmi důležitá. Pokud si ale představujete, že váš papoušek doma nenadělá žádný nepořádek, velmi se mýlíte. I sebepořádnější majitel ochočeného mazlíčka by vám potvrdil, že prachového peří a slupek od zrní se nikdy nezbavíte, jde jen o to udržovat míru znečištění na nějaké přijatelné úrovni.

Pokud jste dostali pod stromeček papouška a dočetli až sem, asi jste už pochopili, že starost o exotického ptáka není zase tak jednoduchá. Rodiče obdarovaných dětí musí počítat s tím, že tato povinnost zřejmě časem přejde plně na ně, protože ratolesti přestane pečování o andulku nebo jiného papouška časem bavit. Není tragédií si hned na začátku přiznat, že péči o takové zvíře nezvládnete nebo na ni nemáte dost času a papouška prostě vrátit „Ježíškovi“. Je to rozhodně lepší, než kdyby měl u vás doma trpět. Pokud se ale chcete do jeho chovu pustit a „chytí“ vás to, je to koníček, který opravdu stojí za to.

Předchozí článek

17 kriticky ohrožených kakariků horských převezli na ostrov Tuhua, aby je ochránili před krysami

Dálší článek

Paleontologové přirovnávají nový druh dinosaura k „papouškovi na steroidech“

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější