17 kriticky ohrožených kakariků horských převezli na ostrov Tuhua, aby je ochránili před krysami

Kakariki horskýUVNITŘ VIDEO – Snížit riziko nečekaných ztrát kriticky ohrožených kakariků horských, způsobené nepůvodními druhy predátorů na jižním ostrově Nového Zélandu, se rozhodl tamní úřad na ochranu přírody. Ochránci letecky přepravili 17 těchto ptáků odchovaných v zajetí na ostrov Tuhua (Mayor Island), který byl už v roce 2002 očištěn od veškerých dravců a podobně jako řada jiných menších ostrovů poblíž Nového Zélandu tvoří speciální rezervaci pro velmi ohrožené druhy ptáků, včetně nelétavého papouška kakapa sovího. Na podobném ostrůvku Maud se podařilo od roku 2007 rozmnožit uměle vypuštěnou populaci 11 kakariků horských na loňských 97 ptáků.

K TÉMATU: Nečekaný úspěch: 11 uměle vysazených kakariki horských se rozmnožilo na 97

V přirozeném biotopu kakariků horských se letos urodilo mimořádně mnoho bukvic, které lákají krysy, jež byly na Nový Zéland zavlečeny s prvními přistěhovalci a mimořádně se jim tu daří. Krysy však přenášejí nepůvodní nemoci, vůči nimž nejsou novozélandské druhy zvířat rezistentní. Navíc lákají další zavlečené druhy predátorů, zejména lasice, které se krysami živí. Jak krysy, tak lasice jsou ale nebezpečné i pro hnízdící kakariky horské. Těch jsou ve volné přírodě už jen poslední dvě stovky a přirozeným způsobem se vyskytují jen na třech místech na jižním ostrově Nového Zélandu: v Hawdonu a údolí Poulter v národním parku Arthir Pass a v údolí Hurunui v Lake Sumner Forest Parku v Severní Canterbury.

Ostrovy jako genetické banky papoušků

„Máme strach, že obrovské množství bukových semen přiláká hodně krys a ty by se mohly přemnožit, což by mohlo vyvolat populační explozi lasic,“ popsal webu Woxy.co.nz zástupce projektu na záchranu kakariků horských John Heaphy. „To by byla špatná zpráva pro kakariky horské, proto je vysazujeme na ostrovu Tuhua, kde žádní predátoři nejsou.“ Tuhua má být vedle ostrovu Maud, ale i Chalky a Blumine dalším místem, kde se biologové pokusí vybudovat soběstačnou populaci kakariků horských jako genetickou pojistku pro případ, že v přirozeném prostředí budou tři dosud známé populace těchto ptáků vyhubeny.

ČTĚTE TAKÉ: Firma Canon věnovala fotoaparáty pro výzkum kakariků horských na Novém Zélandu

Papoušci, kteří byli vypuštěni na ostrově Tuhua, pocházejí z chovné stanice Peacock Springs v národním parku Christchurch. „Tento chovatelský program je nezbytnou součástí projektu na zajištění přežití těchto ptáků,“ říká John Heaphy. Mláďata odchovaná ve stanici jsou pravidelně vypouštěna na ostrovech Chalky, Blumine, Maud a Tuhua. Přepravu papoušků zajišťuje zdarma národní letecká společnost Air New Zealand, která je partnerem záchranného programu kakariků hoských a dalších původních druhů zvířat na Novém Zélandu. Sedmnáct ptáků bylo na ostrov Tuhua vypuštěno minulou středu 18. prosince.

Úvodní foto: Natureseye.co.nz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..