Firma Canon věnovala fotoaparáty pro výzkum kakariků horských na Novém Zélandu

Kakariki horskýUVNITŘ VIDEO – Fotoaparáty a videokamery v hodnotě pěti tisíc novozélandských dolarů (téměř 80 tisíc korun) věnovala společnost Canon vědcům, kteří se na Novém Zélandu zabývají monitoringem tamní populace kakariků horských. Grant, který byl přidělen skupině výzkumníků z Univerzity Massey, podle šéfa výzkumného týmu Luise Ortiz-Catedrala pomůže lépe identifikovat ptáky a sledovat je během hnízdního období a vyvádění mladých. „Pro odhad počtu kakariků horských na různých ostrovech je třeba pořídit snímky ve vysokém rozlišení, aby bylo patrné, že jde opravdu o tento druh,“ uvedl Ortiz-Catedral na webu univerzity.

Kakariki horský je totiž velmi podobný známějšímu a mnohem rozšířenějšímu kakariki žlutočelému. Donedávna byl považován za jeho poddruh, samostatně vyčleněn byl teprve v roce 2000. Liší se od něj zejména oranžovým proužkem na čele, zatímco kakariki žluitočelý jej má žlutý. „Díky jednoznačnému určení druhu je možné mapovat hnízdní teritoria jednotlivých párů a odhadnout přibližnou hustotu osídlení těchto endemických ptáků. Takto velkorysá podpora nám umožní urychlit ambiciózní projekt zaměřený na jednoho z nejzáhadnějších lesních ptáků na Novém Zélandu,“ vysvětlil šéf vědeckého týmu.

Ve volné přírodě jich žije maximálně 500

Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede kakariki horského jako kriticky ohrožený druh, volně žijící populace podle ní čítá posledních 300 až 500 ptáků. Od roku 2007 se tým Luise Ortiz-Catedrala snaží odchytávat část vyvedených mláďat, aby zabránil snižování jejich stavů a vytvořil dostatečnou genetickou zálohu druhu v zajetí. Odchované jedince pak vědci postupně vypouští zpět do volné přírody, aby posílili divokou populaci tohoto papouška. Chovné stanici na novozélandském ostrovu Maud, jediné na světě zaměřené na chov kakariků horských, se do roku 2012 podařilo rozmnožit 11 uměle vysazených ptáků až na 97 jedinců.

K TÉMATU: Nečekaný úspěch: 11 uměle vysazených kakariki horských se rozmnožilo na 97

„Je skvělé, že můžeme podpořit ochranu tak vzácných novozélandských ptáků. Je vzrušující vědět, že zařízení od Canonu bude použito pro monitorování a posílení populace těchto papoušků na Novém Zélandu,“ prohlásil generální ředitel novozélandské pobočky Canonu Yusuke Mizoguchiho. Projekt na záchranu kakariků horských podpořily též organizace JS Watson Trust (Forest a Bird), Aucklandský fond na ochranu přírody, Mohamed bin Zayed a Brian Mason Trust. Celkově poskytly 40 tisíc novozélandských dolarů (asi 640 tisíc korun), z nichž část pokryje náklady na chystané terénní práce a monitoring na ostrovech Maud, Chalky, Blumine a Tuhua.

Úvodní foto: Univerzita Massey

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..