Kakariki žlutočelý (Cyanoramphus auriceps)

Jeden z dvou nejznámějších a nejčastěji chovaných kakariků vedle kakariki rudočelého. Celkově je zbarven zeleně, na spodní straně těla žlutavěji, proužek u čela, který zasahuje až k oku, je červený až karmínový, temeno je zlatožluté. Vnější prapory letek má fialově modré, po stranách kostřce jsou karmínově zbarvené skvrny. Zobák má bledě modrošedý, na špičce tmavě šedý, oko je tmavě červené, běhák šedavě hnědý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 95 g.

Ve volné přírodě obývá Nový Zéland, Aucklandovy ostrovy, Stewartovy ostrovy a další menší ostrůvky v jejich blízkosti. Početnost divoké populace se odhaduje na 10 až 20 tisíc pohlavně dospělých ptáků, za posledních 100 let přitom měla výrazně poklesnout. Podle mezinárodní organizace BirdLife International je jednou z hrozeb pro tento druh i křížení s jinými druhy kakariků a kácení lesů, v nichž přirozeně hnízdí. V minulosti pod tento druh spadal i dnešní samostatně uznávaný kakariki horský.

Chov v zajetí

Zcela běžný druh papouška, který je spolu s kakariki rudočelým velmi rozšířeným mezi chovateli. Oproti jmenovanému příbuznému se ale do českých chovů dostal později, až okolo roku 1980. Dnes je rozšířený úplně stejně jako kakariki rudočelý a má i stejné nároky na chov jako tento druh. Vyznačuje velkou zvědavostí a rád se prolétává, proto by měl mít k dispozici voliéru nebo větší klec, případně by ho majitel měl denně pouštět prolétnout po bytě. Je běžný jak v chovu, tak jak domácí mazlíček.

Jde o druh, který je vhodný i pro začátečníky, má poměrně velké snůšky a dokáže za sezónu zahnízdit i několikrát. Existuje i celá řada barevných mutací, například žlutá, plavá, strakatá. Každá si ale uchovává charakteristické rudý proužek od čela k oku a žluté temeno.

Dostupnost a cena

Zcela běžný druh papouška, který je k dostání snad na každé ptačí burze a ve zverimexu. Cenově je velmi přijatelný a dá se ochočit jako domácí mazlíček. Na chov je vhodný i pro začátečníky. V roce 2013 se cena mladých ptáků pohybovala od 250 korun výše, barevné mutace bývají mírně dražší. To samé platí o pohlavně dospělých ptácích, zejména harmonizujících chovných párech.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..